01.09.2022
připravila: Jana Polomová
Když slavný architekt Karel Prager navrhoval v roce 1983 Novou scénu pražského Národního divadla, na vybavení interiéru mu nezbylo příliš času. Nábytek proto nenechal vyrábět na míru, ale hledal mezi existujícími produkty té nejvyšší kvality. Vybral tehdy křeslo s označením T2407 od slovenského designéra Viliama Chleba...
Společně design lehce upravili a nechali pro budovu vyrobit 250 kusů. Původních křesel dnes zůstalo jen pár, ale k radosti všech milovníků designu vydalo studio Nanovo spolu s Viliamem Chlebem jejich reedici.
Z domácností na scénu!
Křeslo T2407 bylo vyráběno sériově a ve své době se zúčastnilo mnoha výstav a veletrhů, kde svému autorovi vyneslo významná ocenění. Karla Pragera prý zaujalo vzdušným rámem a elegantním designem. Původní plátěné čalounění se ale architektovi pro prestižní budovu Národního divadla nezdálo dostatečně reprezentativní, proto ho spolu s Viliamem Chlebem vyměnili za čalounění kožené. Tato speciální verze byla vyrobena výhradně pro Novou scénu v limitované edici 250 kusů a několik z nich v budově nalezneme dodnes.
Foto: archiv redakce
2022: Návrat ikony
Studio Nanovo se věnuje restaurování designu a nábytku z druhé poloviny 20. století a v posledních letech přidalo také výrobu replik předmětů, které by neměly zmizet v propadlišti dějin. Spolu s designérem Viliamem Chlebem pracovalo dva roky na reedici ikonického křesla T2407 v zelené a hnědé barvě. Kostra křesla je z chromovaných trubek a sedák i opěrák z italské kůže jsou vyrobeny na zakázku v české čalounické dílně. Při výrobě křesel byla zachována nejvyšší kvalita řemeslného zpracování, aby sloužily jako důstojný odkaz autorova díla.
Designér Viliam Chleba
Slovenský architekt a designér nábytku Viliam Chlebo vystudoval v roce 1974 stavebnictví a design nábytku na Střední průmyslové škole dřevařské ve Spišské Nové Vsi. Je známý především svými funkcionalistickými návrhy sedacího nábytku. Vytvářel nábytek pro sériovou výrobu, u kterého věnoval velkou pozornost funkci, materiálu, technologii a ergonomii. Jeho křesla řady T2403 a T2407 získala nejvyšší ocenění za design, včetně Zlaté medaile za design na výstavě spotřebního zboží v Brně v roce 1980 a ocenění Vynikající výrobek roku na veletrhu v Praze v roce 1980.
Kromě Nové scény byla jeho křesla použita v mnoha administrativních budovách po celém Československu a před rozsáhlou rekonstrukcí v roce 2012 byla křesla T2403 také součástí interiéru vily Tugendhat. V devadesátých letech si Chlebo otevřel vlastní ateliér, kde dodnes navrhuje plány, interiéry a vybavení domů a bytů.