19.05.2022
Komerční sdělení
Pokud byste se rozhodli pro terasu z exotických dřevin z nabídky společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), můžete se dozvědět, z jakého pralesa pocházejí. Řízená těžba na jihoamerickém kontinentu totiž nedovolí pokácet a vyvézt ani jeden strom bez „rodného čísla“, které umožňuje přísnou kontrolu udržitelnosti kácení. I vzhledem ke své dlouhé životnosti až třicet let proto představují exotické dřeviny ekologičtější variantu než ty „měkčí“, evropské. Ty mají zhruba poloviční, až třetinovou životnost, takže terasu musíte obnovovat častěji a měkkého dřeva spotřebujete více.
Terasy se v poslední době staly vítaným rozšířením obytné plochy bytů či domů směrem do exteriéru. Není tedy divu, že výrobce a distributor podlahových krytin společnost Kratochvíl parket profi (KPP) má ve své nabídce i celou škálu „podlah“ pro terasy. Exotické dřeviny dováží převážně z jižní Ameriky, nabízí ale i severské, evropské thermované či impregnované dřeviny a dále kompozitní WPC (Wood polymer composit) terasy.
Foto: KPP
Stejně jako u podlah v interiéru i u teras neexistuje univerzální materiál použitelný pro všechny situace. „K bazénům bych kvůli třískám nedoporučil měkké dřeviny, tam patří exotické, které jsou pro chůzi na boso ideální. Do horských oblastí, jako jsou Krkonoše a Jeseníky, nebo třeba na jižní Moravu, kde se extrémně střídají teploty, sucho a vlhko, bych jehličnany rovněž nevolil. Do extrémů se prostě hodí exotické dřevo, protože je stabilnější, tvrdší a nehnije. Záleží i na orientaci terasy, zda je na sever, nebo na ni praží jižní sluníčko,“ vypočítává různé situace Aleš Lorenc, specialista prodeje společnosti KPP.
Exotické dřeviny mají vlastní sebeobranu
O exotických dřevinách je známo, že se vyznačují vysokou tvrdostí, mechanickou odolností a především dlouhou životností. Je to dáno tím, že stromy vyrůstají ve vlhku a teplu. V tomto náročném prostředí se však daří i plísním a různým škůdcům, kterým proto musí stromy odolat. Vytvořily si tedy sebeobranu v podobě vysoké hustoty dřeva, do které neproniká tolik vlhkosti, plísní a hub. Svojí pevnou strukturou vytvoří bariéru proti těmto dřevokazům. V nabídce má KPP i dřevo Ipe lapacho z karibské oblasti, jednu z nejkvalitnějších terasových dřevin. Je to velmi těžké (suché asi 1100 kg/m3), husté dřevo. Jeho fyzikální vlastnosti převyšují jakékoli jiné komerčně dostupné dřevo. Z exotického dřeva dále KPP nabízí velmi oblíbenou Garapu, Cumaru, Bangkirai, Teak a nově Angelim Amargoso.
Foto: KPP
Použití exotického dřeva je s ohledem na jeho dlouhou živostnost podle Aleše Lorence z KPP ekologičtější variantou, než terasa z měkkého evropského dřeva, a to díky již zmíněnému kontrolovanému systému těžby dřeva v jižní Americe. „Fotografie s mýtinami, kde původně rostl deštný prales a nyní je zde pouze holá půda, jsou neprávem přisuzovány těžařům a zpracovatelům řeziva z exotického dřeva. Opak je pravdou. Toto plošné mýcení lesních ploch se děje pouze v zájmu živočišné výroby a pěstování sóji. Stromy z takto plošně kácených lesů se nesmějí vyvézt, tak se na místě spálí... Naproti tomu majitelé lesa, kteří se živí těžbou dřeva, mají zájem na tom, aby tento les produkoval dřevo po generace. Proto vznikl systém řízené těžby, kde každý kus lesa má označené stromy, které se mohou vykácet,“ vysvětluje Aleš Lorenc z KPP. Tyto stromy dostanou přiřazeno „rodné číslo“, bez kterého nesmí opustit les žádný strom. Každý dostane svoji registrační značku, hliníkový plíšek, který je přibit na kmen, aby ho úředníci mohli na cestě kontrolovat, když se vyváží z lesa. Na pile se kmen zpracuje a opět každé prkno dostane vyražený štítek, z jakého stromu je. Další kontrolou prochází kontejnery se dřevem v přístavu, který může opustit pouze kontejner s příslušným razítkem. I proto by se dalo u dovozců dohledat a vyžádat si certifikát, ze které části lesa strom, resp. terasové prkno pochází.
Severské jehličnany jsou druhé v pořadí co do životnosti
Druhými v pořadí co do trvanlivosti a odolnosti jsou severské dřeviny. Díky nízkým severským teplotám rostou tyto dřeviny pomaleji, čímž dřevo získává větší hustotu vláken a je tedy tvrdé, odolné. Jeho životnost se sice nedá srovnat s životností exotických dřevin, u sibiřského modřínu je to to zhruba 10-12 let oproti životnosti 25-30 let u exotických dřevin, i tak je ale mnohem lepší než u dřeva z místních lesů.
Více na www.kpp.cz