22.06.2020
Komerční sdělení
Na trhu je k dostání spousta pomocníků pro udržení čistoty v domácnosti. Díky nim se můžete věnovat sami sobě: sportovat, přečíst si knížku, vzdělávat se. Podívejme se na pár zajímavých produktů, které bez problému převezmou rutinní a neoblíbené činnosti na sebe. Asi nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že jednou z nejděsivějších domácích prací je mytí oken.
Mytí oken stiskem tlačítka
Dnes existují čističe oken, které nepotřebují žádnou vaši spolupráci a nemusíte lézt po štaflích nahoru a dolů s rizikem pádu, protože čistič tam vyleze za vás – a bez vás. Zapnete jej – a on si vytvoří podtlak, který jej drží přisátý na okno či výlohu. Gumové pásy na spodku se starají o jeho posun i zatáčení.
Čistič oken Mamibot W120 pracuje usilovně a je i poměrně tichý. Při práci produkuje hluk jen 65 dB. Možná se můžete strachovat o to, aby nespadl při výpadku proudu. Bát se nemusíte, do pouze 8,5 cm vysokého přístroje tvůrci umístili silný akumulátor, takže při výpadku pokračuje dál a udrží se na stěně po dobu až 20 minut. O úklid se starají výměnné navlhčené hadříky z mikrovlákna. Výrobce dodává dva typy pro různé povrchy.
Foto: archiv redakce
Čistič umístíte na omývaný povrch a ten si za pomoci umělé inteligence zpracuje obraz toho, co bude uklízet. Pak si zvolí nejúčelnější trasu a až svou práci skončí, vrátí se na místo, kde jste ho na okno přiložili.
Čistí okna vsazená v rámu i v rozích a do krajů, a pokud s ním budete čistit bezrámové skleněné stěny, pozná hranu skla, vrátí se a pokračuje dál. Lze ho ovládat nejen z jeho panelu tlačítky, ale i pomocí s ním dodávaného dálkového ovládání nebo z aplikace v mobilním telefonu. Tak můžete upravovat jeho cestu za čistým a opět průzračným sklem.
Robot umožňuje nejen mytí oken, skleněných stolků, dlaždic i mramoru, ale i výloh, což umožní i podnikatelům značně rozšířit oblast jeho použití. Rychlost mytí je 2,5 minuty na jeden metr čtvereční.
Robotický vysavač zná váš byt jako své boty
Čištění oken je vyřešené, mezitím můžeme začít luxovat. Ale proč my, když existuje robotický vysavač Mamibot ExVac680S s chytrými čidly? Díky nim nenaráží do nábytku a volně stojících předmětů v domácnosti, ale včas se před nimi zastaví a pokračuje jinam. Přitom má stále přehled o tom, co už uklidil a co ho ještě čeká. Jeho předností jsou i dva přihrnovací kartáčky, které nahrnují smetí pod vysávací štěrbinu. Díky tomu se zvyšuje efektivita při úklidu podél stěn, protože k ní nemusí robot najíždět jen v jednom směru jako je tomu u typů s jedním kartáčkem. Detekuje i hranu schodu, takže včas couvne a pokračuje, aniž by se ze schodů zřítil.
Foto: archiv redakce
Robotický vysavač je připojen k domácí síti Wi-Fi a je možné jej ovládat aplikací z mobilu. Navíc jej lze ovládat i hlasovými povely díky technologiím Google Assistant nebo Amazon Alexa. Sám pozná, kdy mu dochází energie a zajede se nabít do dokovací stanice. Pak pokračuje v úklidu tam, kde před tím skončil.
Základem všeho dění je výkonný procesor pracující s algoritmy umělé asistence, který si zmapuje místnosti a rozvrhne si cestu úklidu tak, aby byla co nejefektivnější a nejúčinnější. I přesto, že vysavač je velmi chytrý, měli byste při jeho používání akceptovat jednu podstatnou věc. A tou je skutečnost, že robotické vysavače obecně – díky omezené kapacitě nádobky na smetí – jsou určeny jen pro udržovací úklid, který je prováděn několikrát v týdnu.
Vysavač má pět čisticích režimů, použitý bezkartáčový motor BLDC má vysoký výkon a dokáže uklízet na jedno nabití až 180 metrů čtverečních. Při svém provozu je i enormně tichý s hladinou hluku do 55 dB.
Některé robotické vysavače nabízejí i funkci vytírání, řešenou navlhčeným hadříkem, který je za vysavačem vlečen, takže po chvíli vyschne. U Mamibotu je tento hadřík plynule zvlhčován, a dokonce je množství vody dávkováno podle potřeb.
Když to shrneme, vysavač Mamibot ExVac680S v současné době představuje špičku na našem trhu v oblasti robotických prostředků tak zvaného udržovacího úklidu vysáváním.
Čistička vzduchu: aby hlava nebolela a prach a alergie byly eliminovány
Dalším přístrojem, který vaši domácnost čistí je čistička vzduchu. Konkrétně model Xiaomi Mi Air Purifier 3H s rozměry (švh): 240 × 520 × 240 mm. Hlavní předností přístroje je elegantní vzhled. Ke vzhledu se přidávají i další vymoženosti, jako je možnost připojení k Wi-Fi – a tak je jasné, že přístroj lze ovládat bezdrátově pomocí aplikace v mobilním telefonu či tabletu nebo ji integrovat do systému pro řízení chodu domácnosti. Díky bezdrátovému připojení Wi-Fi můžete nastavovat režimy provozu čističky, rychlost proudění vzduchu, ale i časovač. Z čističky získáte informace o kvalitě vzduchu, upozornění na nutnost výměny filtru, informaci o teplotě a vlhkosti v místnosti a souhrnně informaci o stupni pohodlí.
Foto: archiv redakce
Rychlost dodávky čistého vzduchu oproštěného od prachových částic, pylů a cigaretového kouře dosahuje slušných 380 m3/h. Důležitým parametrem je velikost místnosti, pro kterou je čistička určena. V tomto případě je to až 45 m2.
Aby data po vašem bytě létala co nejrychleji
Jak jste si mohli všimnout, domácí přístroje houfně využívají technologii bezdrátového přenosu dat, tedy Wi-Fi. Copak u čističky, ale zejména u vysavače je důležité, aby měl dostatečně kvalitním signálem pokrytou celou oblast, ve které provádí úklid. A o to se už postará kvalitní a rychlý router nebo výkonný systém Mesh.
Typickým příkladem routeru s moderním standardem Wi-Fi 6 je TP-Link AX1500 Wi-Fi 6 Router. Ten má rychlostní kapacitu až 1,5 Gb/s. Pravda, dnešní kapacita dostupného internetového připojení je tak na desetině, ale my chceme naznačit, že koupí tohoto routeru jste připraveni na další zvýšení kapacity internetových přípojek, jak s nimi budou jejich poskytovatelé postupně přicházet.
Foto: archiv redakce
Router má čtyři antény, s jejichž pomocí je možné lokalizovat v prostoru připojená zařízení (například mobil, tablet, ale i přenosné herní zařízení) a směrovat k nim i paprsek pro přenášení dat, jde o tak zvaný beamforming. Tak je možné v každém místě dosáhnout maximální možné úrovně signálu – i když se se zařízením budete po bytě pohybovat.
A zařízení typu Mesh? Dříve jste museli, pokud jste dostatečně silným signálem chtěli vykrýt hluchá místa v domě, použít opakovače Wi-Fi signálu nebo využít adaptéry Power Line. Tak jste signál internetu dostali třeba na půdu, do odlehlých pokojů, do sklepa. Systémy Mesh, jako je například TP-Link AC1200 Wi-Fi Mesh, se skládají z několika jednotek, které slouží jako vysílače/přijímače signálu Wi-Fi. Ty spolu komunikují a předávají si informace o zařízení, takže pokud s nějakým zařízením (mobilní telefon) změníte místo v domě, jednotlivé vysílače si automaticky zařízení předají a vy jste bez kolísání signálu stále připojeni do jednotné sítě se stejným heslem.
Foto: archiv redakce
Vyplatí se to?
Několik výše představených pomocníků může vaši domácnost povýšit na chytrou a posunout její vybavení na zcela nový level. Samotná údržba čisté domácnosti je odteď lehká a pohodová záležitost, takže se asi najde málokdo, kdo by řekl, že se to nevyplatí. Co se týče samotného standardu WiFi 6, můžete zatím vyčkávat, ale pořízením routerů s tímto standardem jste rázem připraveni na to, co teprve přijde. Technologie jdou nezadržitelně dopředu, takže pro spoustu zařízení bude vaše stávající Wi-Fi síť v brzké době nedostatečná. A být „napřed“ se rozhodně vyplatí.