18.02.2025
připravila: Libuše Lhotská
Při výběru digestoře je primárně důležité, zda je v kuchyni možné instalovat vnější odtah. V případě, že není, je třeba se zaměřit na recirkulační typy digestoří. V současnosti je ale třeba vzít v úvahu i to, zda bude digestoř umístěná v domě s rekuperačním systémem, nebo v objektu s centrálním odtahem.
Odtah mimo dům
Klasické digestoře s odtahem odvádějí zachycené páry a pachy mimo dům. Jde o efektivní způsob odvětrání kuchyně, který však v chladném období představuje poměrně velké tepelné ztráty. To je také jeden z důvodů, proč nelze digestoř s odtahem použít v nízkoenergetických domech s rekuperačním systémem. Nezbytnou částí digestoře s odtahem je odtahové potrubí, které si zaslouží při realizaci velkou pozornost. „Často se chybuje, třeba jen ve zdánlivých maličkostech,“ říká Miroslav Vrba ze společnosti Promtinvest, která se zabývá poradenstvím, servisem a prodejem digestoří značky Faber. „Stačí nevhodně zvolená koncová mřížka s hustými lamelami na konci jinak perfektního potrubí a z výkonné a tiché digestoře se stane hlučný lenoch. Proto se vyplatí konzultace s odborníky. Ti mohou nabídnout některá chytrá řešení, ale také doporučit moderní potrubní prvky, které v dlouhém nebo členitém potrubí zásadním způsobem sníží ztráty.“
Recirkulace
Jde o typ odsavačů, které jsou doplněny pachovými filtry, jež dokážou vzduch částečně zbavit pachů, poté jej vracejí zpět do kuchyně. „Digestoř v tomto režimu má ale řadu nevýhod,“ zdůrazňuje Miroslav Vrba. „Filtry totiž zachytí jen část pachů a vůbec nevyřeší vodní páry nebo toxické složky, které vznikají při vaření s plynem. Navíc kladou poměrně velký odpor procházejícímu vzduchu, takže je třeba počítat se ztrátou 20 až 40 % výkonu. Úměrně tomu stoupá také hlučnost digestoře, především na nejnižších rychlostních stupních. Zanedbatelné nejsou ani náklady na obměnu pachových filtrů, které se mohou už za pět let rovnat ceně zakoupené digestoře.“
Nízkoenergetické domy s rekuperací
Většina moderních domů se dnes již běžně projektuje s řízenou ventilací a rekuperací tepla z odváděného vzduchu. Jde o osvědčený systém, který dokáže průběžně monitorovat a ventilovat obytné prostory domu bez větších tepelných ztrát. Jak ale zachytit a eliminovat co nejvíce par a pachů při vaření dříve, než se rozšíří v prostoru? „Digestoř s odtahem mimo dům není v tomto případě vhodná,“ říká Miroslav Vrba. „Narušovala by totiž tlakové poměry uvnitř domu, a tím i provoz rekuperačního systému. Dům by nebyl schopen absolvovat Blower Door test a v zimě by docházelo k velkým tepelným ztrátám. Jako jediné řešení se proto doporučuje použití recirkulační digestoře. To má ale již zmíněné slabé stránky. Proto se často setkáváme s otázkou, zda existuje jiné řešení. Je jím použití speciální digestoře, která je zhotovena tak, aby se mohla stát součástí ventilačního rekuperačního systému. Má dvojitou filtraci odsávaného vzduchu a umí komunikovat s řídicí jednotkou rekuperace. Je bezmotorová a o bezhlučné odsávání se postará ventilátor větracího systému. Kontaminovaný vzduch je po důkladném zbavení mastných částic odveden mimo dům přes tepelný výměník, kde většinu tepelné energie předá vzduchu příchozímu. Dochází tak k optimálnímu odvětrání kuchyně s minimálními tepelnými ztrátami. Dům může být certifikován jako nízkoenergetický, případně i pasivní.“
Centrální odtah
Odtah vzduchu přes společnou centrální šachtu zajišťuje centrální ventilátor. Musí zde být použita speciální bezmotorová digestoř s mechanicky uzavíratelnou klapkou, již nelze nahradit klasickou zpětnou klapkou, a signalizací pro centrální ventilátor. Jde o bezhlučné odvětrání kuchyně, je ale obtížné najít na trhu digestoř, která by splňovala potřebné parametry. Více lze zjistit na stránkách
www.rekuperace.tech.
Klasika s odtahem
Komínové odsavače patří mezi nejoblíbenější řešení. Působí majestátně, jsou výkonné a mají mnoho rozmanitých podob. Neslyšitelný chod zajistí externí motor nebo připojení na rekuperaci.
Digestoř V-AIR KL A80 (Faber), účinné štěrbinové sání, senzor kvality vzduchu, cena 18 991 Kč → www.digestore-faber.cz
Foto: PhilcoOdsavač PEW 626 Wave (Philco), šířka 60 cm, výkon až 612 m³/hod , cena 6 990 Kč → www.philco.cz
Foto: CandyOdsavač CCE160X (Candy), výkon až 305 m³/hod, odtah i recirkulace, cena 2 389 Kč → www.candy-home.com
Foto: ConceptOdsavač OPK5490wh (Concept), linie White, výkon 305 m³/hod, šířka 90 cm, cena 8 999 Kč → www.concept.cz
Foto: Haier
Digestoř I Feel (Haier), automatická detekce pachů a par, výkon 385 m³/hod, cena 17 990 Kč → www.haier-europe.com
Foto: Elica
Odsavač Bio (Elica), výkon až 757 m3/h, držák tabletu a výstup USB, možnost měnit teplotu LED osvětlení, cena 41 590 Kč → www.elicacr.cz
Foto: Siemens
Odsavač LC81KAN60 (Siemens), automatická spolupráce s varnou deskou, cena 25 990 Kč
→ www.siemens-home.bsh-group.com/cz
Atraktivní závěsy
Díky zajímavému designu a dominantnímu umístění jsou ostrůvkové digestoře zajímavým estetickým objektem. Vedle komínových typů jsou v nabídce i lustrové, které vypadají jako nevšední svítidla.
Foto: ElicaDigestoř z řady Pix (Elica), regenerační uhlíkový filtr Long Life, cena 44 089 Kč → www.elicacr.cz
Foto: AirforceDigestoř Bowl Crisalide TLC55BK (Airforce), jemně kartáčovaný nerez a matný černý polymer, cena 22 791 Kč → www.digestore-airforce.cz
Foto: Philco
Odsavač Cylinder (Philco), nerez, čtyři stupně výkonu, cena 10 990 Kč → www.philco.cz
Foto: PhilcoOdsavač PEI 729 TP (Philco), odtah i recirkulace, výkon 720 m³/h, cena 12 990 Kč → www.philco.cz
Foto: Lofra
Odsavač Rainbow (Lofra), šířka 90 cm, černá a nerez, cena 27 990 Kč → www.elettromec.cz
Foto: Faber
Digestoř Beat DG Matt F45 (Faber), výkonná ventilační jednotka EVO, cena 15 191 Kč → www.digestore-faber.cz