10.07.2020
Komerční sdělení
Nastal konečně čas pořídit si nová okna a vy nevíte, jak je vybrat? Chcete, aby byla kvalitní, zároveň se ale bojíte, abyste za ně nedali víc, než opravdu musíte? Poradíme vám, jak na to. Určitě ale nesahejte po té nejlevnější variantě, to by se vám mohlo vymstít.
Záleží na materiálu?
Asi to první, co budete řešit hned po financích, je materiál. I když – materiál a cena spolu úzce souvisí.
Nejoblíbenější a nejčastější volbou jsou plastová okna, která nabízí skvělý poměr cena/výkon. Péče o ně není náročná, navíc se při správné údržbě mohou pochlubit dlouhou životností.
Finančně náročnější, ale velmi oblíbená, jsou dřevěná okna. Dřevo je totiž přírodní materiál, který nejen pěkně vypadá, ale pyšní se i vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi. Na údržbu jsou o něco náročnější, jejich povrch je třeba ošetřovat vhodným balzámem.
Z hlediska tepelně-izolačních vlastností jsou s ostatními materiály srovnatelná hliníková okna. Umožňují i zasklení větších ploch, tomu ale odpovídá i cena.
Z jedné strany dřevo (interiér), z druhé hliník (exteriér). Přesně tak vypadají dřevohliníková okna, která z venkovní strany chrání odolné hliníkové opláštění.
Měli byste vědět: Volba materiálu je jen otázkou vašich osobních preferencí a finančních možností. Každý materiál má své výhody i nevýhody, ale z hlediska tepelné izolace jsou srovnatelné.
Jaký zvolit profil?
Na okenním profilu nešetřete. Na první pohled jeho kvalitu ale nepoznáte. Třeba u plastových oken pouhým pohledem nezjistíte, co je uvnitř. Je tak dobré pohlídat si třídu plastového profilu.
Nejlepší volbou jsou profily třídy A, které mají nejsilnější pohledové stěny. Plastové profily se svařují, a tak čím silnější jsou stěny profilu, tím více materiálu se svaří.
U dřevěných oken záleží na samotné konstrukci profilu a tu má každý výrobce svou unikátní. Rozhodně by jim neměla chybět rámová ani křídlová hliníková okapnice, které je chrání před účinky povětrnosti na nejcitlivějších místech, kde stéká a v zimě i namrzá voda.
Foto: archiv redakceJaká jsou pravidla pro výběr okenního profilu?
- Pohlídejte si stavební hloubku, která rozhoduje o tepelně-izolačních vlastnostech profilu.
- Hloubka uložení zasklení v profilu by měla být minimálně 20 mm, aby se účinně bránilo rosení oken.
- Zajímejte se o systém a počet těsnění.
- O funkčnosti okna rozhoduje kování, které má navíc velký podíl na bezpečnosti (odolnosti proti vpáčení).
- Nepodceňte ani výběr zasklení, které tvoří největší část plochy okna a má tak na jeho vlastnosti zásadní vliv.
Stavební hloubka
Stavební hloubka okenního profilu rozhoduje o tepelné izolaci oken stejně jako vlastnosti zasklení. Čím větší je stavební hloubka, tím lepší jsou tepelněizolační vlastnosti i útlum venkovního hluku.
Náš tip: Standardem jsou okna s větší stavební hloubkou osazené trojsklem.
Kovová výztuha a teplotní dilatace plastových oken
Plastové profily dilatují, tedy vlivem zahřívání od slunečního záření se natahují. Aby zejména okna větších rozměrů držela tvar, musí být správně vyztužena, a to kvalitní kovovou výztuhou. Tvar a tloušťka výztuhy je velice důležitá hlavně u barevných plastových oken a také u velkých prosklených ploch a zejména posuvných systémů. Pokud jsou okna kvalitně vyztužena a správně namontována, nebudou se kroutit.
Víte, že tmavá plastová okna mohou mít na přímém letním slunci povrchovou teplotu klidně až 70°C a naopak v interiéru ten samý rám až o 30°C méně?
Pozor na těsnění
Těsnění stojí za izolací oken proti průniku chladu, vzduchu a vlhkosti z exteriéru do interiéru. Mělo by být pružné a nepoškozené. Pro výrobce je úsporné, pokud svaří okenní profil rovnou i s těsněním, ale v rohu může vzniknout pevná pecka, kolem které v zimě táhne, proto je výhodnější pořídit si okna, kde výrobce vkládá těsnění ručně, i když je to pro něj náročnější.
Plastová okna existují v provedení s dorazovým těsněním (dvojice těsnících ploch na křídle a rámu) a středovým těsněním (to je umístěno mezi křídlem a rámem, často doplněné ještě o dorazové těsnění na křídle). Dřevěná a dřevohliníková okna mají těsnění umístěné v drážce na dorazu křídla a rámu v interiéru a ve středové části profilu.
Okna se středovým těsněním mají nejen lepší tepelnou ale také zvukovou izolaci.
Okenní kování odpovídá za správnou funkčnost oken
Moderní okna dnes bývají osazena celoobvodovým kováním (soustava čepů, táhel, otvíracích nůžek a dalších kovových částí), umožňuje ovládat okna jednou kličkou.
Foto: archiv redakceJak vybrat vhodné zasklení?
Jelikož tvoří velkou část okna, má zásadní vliv na jeho vlastnosti. Dvojsklo nebo trojsklo?
- Trojsklo omezuje rosení oken, vnitřní skleněná tabule je totiž teplejší než u dvojskla.
- Izolační trojsklo v interiéru udrží víc tepla.
- Z hlediska izolace proti hluku je trojsklo srovnatelné s dvojsklem.
Náš tip: Pro novostavby je v současnosti přípustné prakticky jen izolační trojsklo. U pasivních domů pak speciální trojsklo, které přispívá k prohřívání interiéru díky slunečnímu záření. Kromě volby mezi dvojsklem a trojsklem zamyslete také nad tím, zda nepotřebujete zasklení, které lépe odolá rozbití nebo má vyšší zvukový útlum.
Okna byste měli vybírat podle toho, kde budou sloužit a co od nich vy sami očekáváte. Proto je dobré poradit se o volbě oken se zkušeným odborníkem ideálně přímo na stavbě. U novostaveb by měl požadavky na okna předepsat projektant.