14.01.2022
Komerční sdělení
Vyhlédli jste si svou vysněnou nemovitost a máte před podpisem kupní smlouvy? Pokud jde o byt, který již byl nějakou dobu obydlen, raději se ujistěte, že jste prověřili všechna rizika a myslete na pojištění odpovědnosti. V článku vám prozradíme, na co se zaměřit.
Pozor na novodobý fenomén home staging
Většina bytů při prodeji vypadá na pohled co nejlépe. Prodávající chce samozřejmě byt prodat co nejdráž a realitní kancelář je obvykle odměňována procentuálně, aby byla co nejvyšší prodejní cena i makléřovým zájmem.
Z toho důvodu bývají byty před prodejem „nazdobeny“. V angličtině se pro tuto praktiku vžil pojem home staging, který se často bez překladu používá i v Česku. V rámci home stagingu se po bytě rozmístí různé dekorační prvky – koberečky, obrázky, vázy, květiny apod. Vše se uklidí, umyje, vyleští, drobné nedokonalosti se opraví. Některé věci se dokonce odvezou či schovají, provizorně se může měnit i osvětlení.
Princip spočívá v tom, že částka, kterou jsou díky úpravám kupující ochotni zaplatit, převyšuje vynaloženou investici do home stagingu. Často se proto najímají specializované firmy, které poskytnou ony dekorační prvky pouze na pár dní a o celý home staging se postarají za jednotky tisíc korun. A byt se prodá lépe o desítky až stovky tisíc korun.
Je to však jeho reálná hodnota? Po podpisu kupní smlouvy se dekorační prvky odvezou, původní majitelé se odstěhují a vám zůstanou prázdné místnosti. A vy jste za ně v nadšení zaplatili mnohonásobně více, než je možná jejich reálná hodnota.
Jak to vypadá pod povrchem?
Zdi možná vypadají díky home stagingu dobře. Jak je to ale pod nimi? Nejsou rozvody elektřiny zralé na výměnu? A jak je to s vodou, plynem a odpady?
Při prvních náhledech „pod povrch“ možná rychle zjistíte, že vás čeká menší či větší rekonstrukce, protože technicky má byt to nejlepší už za sebou.
Je vše v pořádku po finanční stránce?
Ohlídejte si také finanční situaci předchozích majitelů. Například jejich případné dluhy vůči SVJ či bytovému družstvu přejdou na vás jakožto na majitele nemovitosti, na které dluhy váznou. Ať už by šlo o jednotky, či desítky tisíc, rozhodně nejde o příjemnou záležitost.
Nezapomeňte na právní otázky
Rezervační i kupní smlouvu nikdy nepodepisujte tak, jak vám ji předloží realitní kancelář. Vždy ji nejprve důkladně prostudujte a poté předejte svému právnímu poradci. Konzultujte s ním vhodné úpravy a předložte je realitní kanceláři, resp. protistraně. Koupě nemovitosti je významnou investicí, a tak není radno podceňovat právní otázky.