21.11.2024
Komerční sdělení
Pořídili jste si okenní stínění, abyste interiér uchránili před ostrým letním sluncem nebo pohledy zvenčí? Žaluzie nebo rolety ale nemusí ležet ladem ani během nadcházejících zimních dní.
Primárním úkolem okenního stínění je ochrana před letním horkem, prudkým sluncem a také ochrana soukromí. U toho exteriérového navíc můžete počítat se schopností izolovat vnější vzduch, což se hodí jak v létě, tak právě i v zimě, kdy ochrání před mrazem. Představuje tak velmi účinné a celoročně využitelné řešení, jak doma udržet příjemnou teplotu po celý den.
V noci a přes den, když je zataženo a nemůže tedy působit efekt prohřívání interiéru okny, zadrží venkovní stínění část tepla mezi oknem a lamelami a pomůže ho udržet v interiéru. Vnější i vnitřní skleněná tabule pak budou mít větší povrchovou teplotu, díky čemuž je méně pravděpodobné, že se začnou okna rosit. „Pokud chcete, aby stínění v zimě izolovalo co nejvíce, je třeba vsadit na venkovní rolety. Ty totiž mají lamely vyplněné pěnou a dokážou výrazně posílit izolaci okna jak v létě, tak i v zimě. Z dostupných variant stínění umožňují nejvyšší regulaci tepla. Další možnosti stínění, tedy žaluzie a screenové clony, však tuto vlastnost nemají, a proto proti zimnímu chladu tolik nepomohou,“ vysvětluje Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč.
S montáží není nutné čekat na jaro
Samotná instalace stínicí techniky je možná po celý rok, ale důležitou roli při ní hraje venkovní teplota. „Jednoduše se dá říct, že pokud je venku nad nulou, vše je v pořádku, pokud pod nulou, je už třeba myslet na technologii montáže a použití vhodných materiálů. Pokud jsou teploty pod -5° C, je lepší instalaci nechat na teplejší dny,“ doporučuje Tomáš Pilský ze společnosti VEKRA. Pozor si dejte zejména tehdy, pokud chcete dodatečně instalovat venkovní stínění u zateplených domů. Nikdy nedovolte porušení zatepleného pláště budovy, jelikož tím ztratíte záruku na zateplenou fasádu.
Zima stínění nevadí
Při používání venkovního stínění se určitě nemusíte bát, že by jim zima a sníh nějak ublížily. Moderní venkovní stínicí systémy jsou určeny pro celoroční provoz, pomáhají jim k tomu řídicí jednotky a inteligentní motory. „Pokud roleta či žaluzie například přimrzne k parapetu, pozná inteligentní motor, že mu námraza klade odpor a vypne svůj chod, aby se stínění nepoškodilo. Řídicí jednotka jej sama také může ovládat, například podle východu a západu slunce,“ vysvětluje Tomáš Pilský ze společnosti VEKRA.
A co s vnitřním stíněním v zimě?
Váháte, zda by k ochraně proti zimnímu chladu nestačilo vnitřní stínění? To se sice exteriérové stínicí technice svými izolačními vlastnostmi nemůže rovnat, přesto ale může v zimě částečně pomoci. Teplý interiérový vzduch totiž nepřijde do přímého kontaktu se studenou skleněnou tabulí. Je ale počítat s tím, že na chladném skle se pod staženými vnitřními žaluziemi snáze sráží nadměrná vnitřní vlhkost a okna se tak mohou více rosit. Proto je zejména v ložnici a koupelně třeba dostatečně větrat. Pokud by navíc stínění bylo staženo trvale, mohlo by to vést ke vzniku plísní.