15.06.2021
Komerční sdělení
Máte pocit, že se vaše měsíční výplata rozkutálí, aniž byste si uvědomili, za co jste ji vlastně utratili? Nejste sami. Z výzkumů z posledních let totiž vyplývá, že Češi mnohdy utrácejí více, než zvládnou vydělat. Víte, za co nejvíce utrácíte?
Ještě před koronavirovou krizí Češi utráceli jako o závod a příliš nemysleli na úspory. Jestliže i vy před výplatou počítáte drobné v peněžence, přečtěte si, jaké položky představují v rozpočtu domácnosti největší výdaje a do jaké míry se shodují s těmi vašimi. Začít šetřit totiž můžete jen v případě, že přesně víte, za co nejvíce utrácíte.
S cenami bydlení jsme lehce nad evropským průměrem
Podle údajů Českého statistického úřadu padnou největší výdaje na bydlení. Do nákladů se započítává nájem, případně hypotéka, dále pak energie jako voda, elektřina a plyn. V Česku tvoří podíl těchto nákladů 26,5 %, což je lehce nad evropským průměrem. Ceny nemovitostí přitom v tuzemsku rok od roku rostou. V loňském roce jsme si dokonce připlatili i za elektřinu.
Výdaje za dopravu? Záleží, jak cestujete
Druhou položkou na seznamu, která většinou spolkne značnou část příjmů, jsou potraviny a nealkoholické nápoje. Průměrně tvoří náklady na jídlo a pití pro jednu domácnost zhruba 16,8 % z celkových příjmů. Z pomyslného koláče ukrajuje třetí největší část doprava. Lidé za ni utratí zhruba 10 % svých příjmů. Záleží však na tom, jakým způsobem se do práce či do školy dopravují.
Jezdíte hromadnou, nebo autem?
Větší počáteční investici i následné výdaje pochopitelně vyžaduje cestování osobním vozem. Kromě pravidelného nákupu pohonných hmot počítejte i s dalšími náklady. Například s pojištěním auta, ať už jde o povinné ručení, které je zákonem dané, nebo havarijní pojištění, které při vámi zaviněné dopravní nehodě kryje škody vzniklé na vašem voze.
Krize naučila lidi myslet i na úspory
Alarmující je však položka týkající se alkoholu a tabáku. V Česku na ni padne 8,4 % výplaty a částka každým rokem roste. V rámci Evropské unie se za požitkářství utrácí více už jen v Estonsku a Lucembursku. Vlivem koronavirové krize však Češi změnili nákupní zvyky a již tolik zbytečně neutrácejí. Více než 40 % Čechů tak přemýšlí o spoření více než v minulosti.
Foto: Pixabay