04.05.2020
připravila: Jana Polomová
Inovativní řešení s vysokým standardem koncepční, technologické i formální kvality je hlavním východiskem, nástrojem i konečným cílem práce německého designérského dua tvořeného Claudií Kleine a Jörgem Kürschnerem.
Jörg už měl za sebou studium i krátkou praxi tesaře a restaurátora nábytku, když nastoupil na mnichovskou Akademii výtvarných umění, kde potkal Claudii Kleine. Poté, co úspěšně absolvovali studium interiérového designu, založili společnost Formstelle.
Foto: archiv redakce
Od začátku se věnovali nejen interiérovému, ale také produktovému designu: „Baví nás experimentovat s materiály a zkoušet nové věci. Hledáme neobvyklá formální a technická řešení skrze náčrty a modelování,“ vysvětluje Claudie a dodává, že za nejdůležitější východisko pro svou práci považuje kontext konkrétního prostoru a daného materiálu. Formstelle věnuje zvláštní pozornost také výrobním metodám a každé jednotlivé součástce i vedlejším produktům v průběhu celého procesu navrhování a produkce. Veškerá dosavadní spolupráce studia proto zahrnuje především německé výrobce proslulé důrazem na detail a mimořádnou kvalitu zpracování.
Foto: archiv redakce
V případě společnosti Zeitraum je také významnou hodnotou ekologie – dřevo, které používají k výrobě nábytku, má certifikát FSC a pochází převážně z lokálních zdrojů. V menší míře využívá také dřeviny z opětovně zalesňovaných míst v Severní Americe, vždy neošetřené a bez obsahu pesticidů – pro povrchovou úpravu výrobce používá pouze přírodní oleje a vosky.
Foto: archiv redakce
A právě dřevo mají ve Formstelle obzvláště rádi, považují ho za živý, poddajný a srozumitelný materiál, který do interiéru vnáší pocit propojení s přírodou. Claudia a Jörg se nechávají inspirovat nejen lesem, ale také rozličnými kulturami. Například konstrukci křesla Rolf Benz 580, nominovaného na 2016 German Design Award, navrhli na motivy origami (umění skládání papíru). Jeho čalounění a vzhled švů zase vychází z techniky orinuno, tedy skládání tkaniny.
Foto: archiv redakce
Drobné, ale výrazné odkazy na různá místa i časy jsou patrné i v soukromých nebo veřejných interiérech, kterých mají ve svém portfoliu nespočet. Ať už prostřednictvím afrických masek nebo výrazných tapet s motivy amazonské džungle, nebojí se jemně narušovat někdy až příliš přísný výraz formálně a technicky dokonalých řešení.
CLAUDIA KLEINE (nar. 1974 v Mnichově)
a JÖRG KÜRSCHNER (nar. 1969 v Karlsruhe)
absolvovali Akademii výtvarných umění v Mnichově se zaměřením na interiérový design. V roce 2001 společně založili studio Formstelle, které se zabývá nejen interiéry, ale také produktovým designem a korporátní identitou.
Foto: archiv redakce
Dlouhodobě spolupracují s mnoha významnými výrobci, mezi které patří Zeitraum, Thonet, Rolf Benz nebo Leolux. Za své projekty získali řadu ocenění včetně Interior Innovation Award na IMM v Kolíně nad Rýnem v roce 2011 a 2015 a CALLWEY Best of Interior Award 2019. WWW.FORMSTELLE.DE