12.01.2021
připravila: redakce
Společnost Lucis minulý rok představila katalog, v němž se odráží dlouhodobá snaha výrobce o kvalitní zpracování, design a originalitu.
S ohledem na charakter a předpokládané užití svítidel přináší nová technická řešení v rámci stávajícího sortimentu, mnoho produktových novinek technicko-dekorativních, ale i čistě designových. Tato svítidla vznikají díky spolupráci s uznávanými designéry, kteří svým talentem pomáhají rozvíjet portfolio firmy.
Nápaditá kapsle neboli Capsule z dílny mladého českého studia Herrmann & Coufal se snadno stane prvkem určujícím charakter celého interiéru.
Foto: archiv redakce
Příznačná je kombinace svítidla ve tvaru opálové koule a lakovaného hliníkového stínidla, ve kterém lze kouli více či méně schovat. Nastavením stínítka lze změnit design svítidla i úhel vyzařování světelného zdroje.
Čistotu, eleganci a jednoduchost v sobě snoubí série svítidel Geo a Zed od designérky Darii Podboj. Obě tato svítidla rozšiřují již existující stejnojmenné řady, přináší však jejich zjednodušení a s ním související nadčasovost. Pro obě je typické decentní zavěšení koule, u Gea na kabelovém závěsu, u Zedu navíc na asymetrické konstrukci z lakované oceli.
Foto: archiv redakce
***
EDUARD HERRMANN
designér, studio Herrmann & Coufal, spoluautor Capsule
Co bylo hlavním inspirativním momentem tohoto projektu? Která fáze procesu vzniku jednotlivých objektů vás baví nejvíc?
Někdy nalezneme inspiraci i v principech mechaniky, která nás často překvapuje tím, jak je důmyslná. To se stalo i u svítidla Capsule, u kterého si lze nastavit úhel záření posunutím stínidla bez pomoci high-endových technologií. Může pak mířit přímo na konkrétní stůl nebo osvětlovat celou místnost – a to je například pro udržení estetiky svítidel v rámci jednoho interiéru, pokud je to žádoucí, velkým benefitem. Co se týče procesu vývoje jednotlivých objektů, tak ten je vždy jiný, a proto asi ani nemáme nejoblíbenější či nejnenáviděnější fázi.
Není pro vás forma daná funkcí příliš omezující? Nebo jde spíš o výzvu? Volná tvorba vás neláká?
Většinou se neomezujeme jen na formu a funkci – to už skoro ani v dnešní době nejde. Výzva je právě v hledání nových možností a inovování s rozmyslem. Například i redukcí a minimalizací můžeme dosáhnout inovace, a to je v materiálním světě dobré nejen pro estetiku a funkci, ale i pro ekonomiku či logistiku. Máme potřebu tvořit. To víme jistě. Co se týče volné tvorby, tak jsme zatím asi spíše masochisti. Náš bič je upleten z mantinelů, pravidel, norem, ekonomiky a třeba i smyslu existence dalších předmětů.
Jaké jsou současné tendence v oblasti produktového designu? Roste ve většinové společnosti důraz na kvalitní estetiku?
Současné tendence se těžko dají určit v dnešní informační době, přestože můžeme vnímat například to, jak i produktoví designéři reflektují aktuální enviromentální problémy – tedy problémy, které jsou všudypřítomné. Důraz na estetiku asi v poslední době mírně roste. Většinou je to ve spojení s celkovým kulturním rozvojem společnosti.
WWW.LUCIS.EU