13.04.2020
připravila: Jana Polomová
Když se dnes již legendární tvůrce George Nelson zamiloval do svítidla, na které neměl peníze, nemohlo to dopadnout jinak, než že si v zápalu vášně navrhne své vlastní. Jistě tehdy netušil, že vzplanutí to bude osudové a přinese světu ikonickou kolekci osvětlení zářící po desetiletí.
Před více než sedmdesáti lety objevil americký designér George Nelson krásu skandinávského designu prostřednictvím jedné kolekce závěsných lamp ze Švédska, do jejichž estetiky se okamžitě zamiloval. Fascinovala ho především konstrukčně – drátěný rám potažený hedvábím vytvářel až snový dojem a dovoloval vyniknout důmyslným detailům.
Foto: archiv redakce
„Měli jsme tehdy ještě malou skromnou kancelář a já měl pocit, že kdybychom si pořídili jednu z těch velkých závěsných koulí ze Švédska, ukázali bychom, že naše práce tvoří skutečný pilíř moderního designu. Byla to otázka statusu,“ vzpomínal později Nelson. Když jeden americký obchod ohlásil prodej těchto svítidel, byl nadšený, ale z obchodu nakonec odešel s prázdnou – svítidlo stálo 125 $ a to bylo v poválečných letech moc.
Foto: archiv redakceMyšlenka na toto nedostupné svítidlo však ještě po cestě z obchodu vyvolala vzpomínku na obraz, kterého si designér všiml pár týdnů předtím: „Byla to fotografie z New York Times, která ukazovala obchodní lodě Liberty, jejichž paluby byly pokryty síťovinou postříkanou samolepicím plastem.“ Nelsona napadlo, že výsledný materiál vypadá na pohled téměř stejně, ale navíc je mnohem trvanlivější než hedvábí. A s ohledem na rozvoj techniky po konci druhé světové války také podstatně levnější... „Spěchali jsme zpátky do kanceláře a vytvořili na hrubo kulovitý rám. Obvolali jsme různá místa, dokud jsme nenašli výrobce plastu ve spreji. Hned další noc jsme měli konstrukci pokrytou.“ Nelson vytvořil sférický rám s perforovanými kroužky, kterými byly protaženy ocelové dráty konstrukce udržující napětím svůj tvar. Tato metoda vyžadovala minimum nástrojů pro výrobu a obešla se bez nákladů na svařování.
Foto: archiv redakce
Poté byla konstrukce nastříkána pryskyřičným lakem a nakonec na ni byl nanesen polymerový povlak. Výsledkem byl hladký a průsvitný materiál propouštějící měkké světlo. Nelson obsáhlou sérii svítidel světu oficiálně představil v roce 1947 pod názvem Bubble Lamps. Tehdy velmi inovativní řešení se stalo přímo ztělesněním moderního designu, který oživuje nápady prostřednictvím použití dříve nezohledněných materiálů. Série Bubble nyní zahrnuje také elegantní závěsné modely Roll, Orbit a Angled Sphere, které byly vyrobeny v roce 1952 a nedávno znovu objeveny v archivech Nadace George Nelsona.
GEORGE NELSON (1908–1986)
Jeden ze zakladatelů amerického modernismu vystudoval architekturu na Yaleově univerzitě a odjel studovat do Říma, což mu umožnilo cestovat po Evropě a setkávat se s průkopníky nových uměleckých proudů.
Foto: archiv redakce
Po návratu do USA představil v knize Pencil Points významné osobnosti moderní architektury a designu a v další knize Tomorow’s House popsal velmi novátorský koncept řešení interiéru, který zaujal prezidenta firmy Herman Miller natolik, že Nelsonovi nabídl pozici art directora ve své společnosti. Jejich dlouholetá spolupráce byla mimořádně úspěšná pro firmu i pro Nelsona samotného. V roce 1946 designér založil vlastní společnost George Nelson Associates Inc., která se proslavila významnými architektonickými pracemi, výstavními projekty a mnoha dodnes vyráběnými produkty, které jsou považovány za živoucí modernistické ikony (Marshmallow Sofa, Pretzel Chair, Coconut Chair atd.).
Tehdy velmi inovativní řešení se stalo přímo ztělesněním moderního designu, který oživuje nápady prostřednictvím použití dříve nezohledněných materiálů.