25.03.2022
připravila: Sabina Bařinová
Začalo to náhodou. Rodák ze Zlína Karel Vágner se v roce 2004 vypravil na týden za sestrou do Švédska. Z rodinné návštěvy se ale stala událost, která mu změnila celý život. Poprvé se totiž skutečně dobře vyspal. Když zjistil, že je to zásluha kostkované postele, musel ji mít. Protože je ale od přírody podnikavec, místo jedné si pořídil raději celý obchod. Dnes jeho koncept Dreambeds prodává kromě postelí Hästens i další tři prémiové značky, které jsou synonymem skutečného odpočinku.
Kdy jste se naposledy špatně vyspal?
Je to pár měsíců. Byl jsem v Rakousku na golfu a spal jsem v jednom z hotelů v zámeckém stylu. Byly tam skutečně strašné postele!
Vybíráte si místa pro dovolenou podle postelí?
V podstatě ano. Vždy se snažím vybírat hotely podle toho, jaké mají alespoň na fotografiích postele. Vždy ocením vyšší matrace a absenci předního čela u nohou. Některé hotely jsou schopné dodat i nějaký ten topper, aby měl člověk větší pohodlí.
Jak se na vás podepíše, když se špatně vyspíte?
V mém případě je to jednoduché. Jsem nevrlý, nemám energii ani chuť do práce či jiných aktivit. Umím být i dost nepříjemný. Manželka se mě v takových chvílích neváhá zeptat, jestli jsem se špatně vyspal. A dost často má pravdu.
Je kvalitní postel sama o sobě řešením?
Domnívám se, že pro mladé lidi představuje kvalitní postel skutečně dramatický posun v kvalitě spánku. U starších ročníků postel dělá nějakých 70 %. K tomu je pak vhodné se zabývat i spánkovou hygienou. Kvalitní postel ale vždy pomáhá rychleji usnout i udržet správné klima. Když usínáme, naše tělo se snaží snížit teplotu, a tak otevře 7 miliónů pórů. Naše okolí tím pádem trošku zvlhne. Pokud postel, ve které spíme, neumí tu vlhkost správným způsobem odvádět, nervový systém stále komunikuje s mozkem a situaci řeší – člověk se pak musí neustále otáčet a hledat správnou polohu pro spánek. To stejné se děje, pokud třeba ležíme na zbytečně tvrdém podkladu. Na některé části našeho těla bodově působí mnohem větší tlak, a dojde tak k omezení krevního oběhu. Kvalitní postel dokáže tlak rozložit rovnoměrně, a my pak vydržíme mnohem déle v jedné pozici. V noci tak děláme méně velkých pohybů, které bývají jedním z důvodů, proč se lidé v noci často budí. Zásadní je také zajistit si pro spánek tiché a tmavé prostředí.
V čem spočívá spánková hygiena?
V pravidelném spánkovém rytmu a rituálech, kterými tělo připravujeme na odpočinek. Jestli jsme zvyklí chodit spát v 11 večer nebo v 1 ráno je celkem jedno – podstatné je usínat i vstávat ve stejný čas a před spaním si nastavit takové rituály, podle kterých naše tělo pozná, co se bude dít a zklidní se. To znamená se alespoň půl hodiny před ulehnutím nevystavovat modrému světlu z televize, mobilu nebo počítače, osprchovat se, vyčistit si zuby a dělat jen příjemné věci, které náš mozek nezahlcují informacemi. Spousta vytížených lidí není vůbec schopná mozek „vypnout“. Naše postele je pak často dost překvapí.
Jak to?
Po prvních pár dnech s novou postelí často volají a snaží se zjistit, v čem je to kouzlo – sotva si lehnou, začnou se jim zavírat oči. Skutečně je to částečně o výrobku samotném. U postelí velmi dbáme na použité materiály – všechny musejí mít přírodní charakter Naši výrobci používají vlnu, koňské žíně, dřevo, bavlnu, len... a to jsou materiály, které mají specifickou energii.
Jaké benefity má kvalitní spánek?
Pro dobře vyspaného člověka není žádná překážka dost velká. Má víc energie a dosahuje lepšího výkonu i soustředění. Podle jednoho z pořadů věnovanému spánku z produkce BBC konzumují nevyspaní lidé během dne asi o 18 % víc kalorií, aby si kompenzovali nedostatek energie. Stejně tak u nich až o 16 % klesá koncentrace a podobným poklesem dopadla i fyzická výkonnost. Z toho jasně vyplývá, že odpočinutý organismus skutečně funguje lépe. A s dostatečným spánkem roste i atraktivita člověka – projevuje se to především na zářivější pokožce a živějších očích. To jsou dvě věci, kterých si u druhých lidí nevědomě dost všímáme. Kvalitní spánek nám zkrátka může prodloužit život až o 20 let!
Jak v praxi probíhá výběr postele?
V ideálním případě by si na to měl zákazník vyhradit pár hodin, abychom měli prostor vybrat skutečně tu nejvhodnější variantu. Na základě rozhovoru pak některé postele otipujeme, zákazník si na ně postupně lehne a poté vyhodnotíme, jakou podporu mu jednotlivé modely poskytují, když leží na zádech i na boku. Na základě důkladného pozorování doporučíme optimální variantu, které poskytovala nejlepší oporu páteři. Záleží ale samozřejmě také na tom, na které posteli se zákazník cítil nejpohodlněji. Za standardní situace nabízíme také možnost vyzkoušet si postel na týden doma – demopostel v takovém případě dovezeme, sestavíme a předáme k testování. Po týdnu zase postel demontujeme a odvezeme pryč. Pandemie nám teď tuto praxi trochu komplikuje, nicméně jsme připraveni s našimi zákazníky vyřešit ledacos. Třeba i výměnu, pokud do čtvrt roku zjistí, že jeho volba z jakéhokoli důvodu nebyla správná.
Jak dlouho trvá dodání?
Vybrané produkty máme skladem, a je tak možné je zákazníkovi dodat skutečně rychle – to je třeba případ postele Aston, kterou jsme vytvořili ve spolupráci s britským výrobcem. U značek, jako je Hästens, Vispring nebo Somnus, to ale nelze. Zákazníkům pomůžeme s výběrem velikosti, tvrdosti, potahové látky i designu čela a jejich postel se poté nechá vyrobit na míru.
Foto: archiv redakce
***
HÄSTENS CONCEPT STORE A DREAMBEDS – výjimečné postele z přírodních materiálů
4 showroomy v Praze a Brně
www.postele-hastens.cz, www.dreambeds.cz
+420 222 220 836
info@vagnerdesign.com