22.03.2017
Při sušení prádla se většina domácností trápí otázkou, kam s ním. Snadné řešení nabízejí stále oblíbenější sušičky prádla, které neřeší jen potíže s nedostatkem místa, ale uspoří i hodně času.
Foto: archiv redakcePro rodinu s malými dětmi či domácnost, kde všichni a často sportují, je sušička nepostradatelná. Prádlo se tu pere a suší téměř nepřetržitě, hyzdí interiér a sušák neustále někde překáží. Stále zvýšená vlhkost v místnosti, a to i v koupelně, také není vhodná. V bytě může tato situace představovat celoroční problém. Ale i v některých rodinných domech nastávají s příchodem zimních měsíců nepříjemné chvíle s vhodným umístěním sušáku na prádlo. Se sušičkou tyto problémy odpadnou. Jaký typ je nejvhodnější?
VENTILAČNÍ
U nás jsou méně obvyklým typem ventilační sušičky. Jejich provoz je energeticky úspornější a pořizovací náklady nižší, přičemž výkon a kapacita jsou srovnatelné s ostatními typy. Přehnané nadšení ale není na místě. Tento typ sušiček vyžaduje vlastní odvod horkého vzduchu, který se nedá zapojit do již stávající vzduchotechniky, komínu, ani k centrálnímu vzduchovému vytápění. Sušičky prádla s odvětráním stojí vždy volně a nehodí se jako vestavěné. Ventilační sušičku je tedy výhodné pořídit například při přestavbě nebo s ní počítat předem hned při projektování novostavby.
KONDENZAČNÍ
Nejpoužívanější – kondenzační sušičku můžete umístit jako volně stojící i vestavěný spotřebič. Přístroj funguje v uzavřeném obvodu. Ohřátý vzduch se v bubnu sytí vodní párou, následně se zchladí a pára zkondenzuje do nádoby. Pomocí elektrického tělesa se vzduch opět ohřívá, vrací se do bubnu a tak stále dokola.
Foto: archiv redakce
Po každém cyklu se nádoba vylévá nebo se voda odvádí do odpadního potrubí. Výhodou tohoto typu sušiček je variabilita umístění a kratší doba sušení než u ostatních typů. Při nedostatečné kondenzaci však může nastat problém se zvýšenou vlhkostí v místnosti. Nevýhodou je i větší energetická náročnost a tedy vyšší provozní náklady.
Foto: archiv redakce
S TEPELNÝM ČERPADLEM
Stále oblíbenějším typem jsou kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Původně byly vyvinuty pro profesionální provozy. Zbytkové teplo se vrací zpět do okruhu a je opět použito k ohřátí vzduchu pro sušení.
Foto: archiv redakce
Prádlo se suší při teplotě kolem 50 °C, což je nejen šetrnější k látce, ale znamená to i značnou úsporu energie. Kromě toho mají všechny výhody (i nevýhody) klasických kondenzačních sušiček. Větší péči vyžadují filtry. Dnes již neplatí, že ceny tohoto typu jsou dva až třikrát vyšší než u ostatních, takže pomalu mizí největší hendikep těchto přístrojů.
JAK VYBRAT?
Výběr záleží na prostorových možnostech a také na frekvenci praní v domácnosti. Zápas s místem se dá vyhrát zvolením vhodného typu a velikosti. Běžně lze vybrat sušičku menších rozměrů. Častým řešením je také umístění pračky a sušičky na sebe „do věže“. Je to velice komfortní uspořádání. Pokud je místa opravdu málo, lze zvolit pračku kombinovanou se sušičkou. V takovém případě je ale třeba počítat s tím, že tento přístroj zvládne usušit méně prádla než plnohodnotná sušička, takže je většinou nutné část vyprané dávky prádla odebrat a usušit později. Kombinované varianty mají i jiné nevýhody, jako třeba obecně vyšší spotřebu elektrické energie. Pokud se tedy rozhodnete zvolit tento druh, pečlivě před nákupem porovnejte všechny dostupné varianty na trhu. S tím vám pomůže například test nejlepších kombinovaných praček se sušičkou. Kombinovaná pračka se sušičkou je oblíbená zejména v jednočlenných domácnostech nebo jako pomocník na chalupu.