20.03.2025
připravila: Edita Erbsová
Markéta Daňková je interiérová designérka a výtvarnice, která se zaměřuje na vytváření jedinečných a nadčasových prostor. Své návrhy kombinuje s autorskými tapetami a důrazem na udržitelnost. S třináctiletou praxí a vášní pro nadčasovost přistupuje ke každému projektu s cílem vytvořit prostor, který je nejen krásný, ale i dokonale odpovídá potřebám svých obyvatel.
Jaká je filosofie vašeho studia?
Najít potenciál pro dobrý design a nadčasovost.
V čem tkví vaše osobitost, co je vaší silnou stránkou? Čím může být vaše práce pro zákazníka přitažlivá?
Největší důraz kladu na dispozici a modelaci prostoru. Baví mě vytáhnout z daného místa co největší užitnou hodnotu. Často i malý byt nabízí nečekané možnosti zhodnocení. Druhá rovina mého návrhu je v nadčasovosti. Autentických a přímočarých materiálech, variabilitě nebo designových ikonách. Baví mě barvy, ale i ženská dekorativnost nebo stylovost.
Máte ve svých návrzích konkrétní materiál, řešení nebo prvky, které lze považovat za váš charakteristický podpis?
Ve svých návrzích používám autorské tapety, které vždy vycházejí z mých ručních kreseb nebo maleb. Nejbližší je mi technika akvarelu. Občas navrhuji i vlastní designové solitéry, přičemž kladu důraz na využití udržitelných či recyklovaných materiálů, kdykoli je to možné.
Co vás nejvíc posunulo? Povedlo se vám něco, čeho si mimořádně ceníte?
Jsem spíš kritická sama k sobě, než abych si připisovala úspěchy. Právě tento kritický pohled mě ale motivuje neustále hledat lepší řešení. Částečně se věnuji i lektorování designu, což mě inspiruje nejen držet krok s tím, co přednáším, ale také se neustále dál vzdělávat.
Jaký moment práce vás nejvíce těší? Co považujete při realizaci za největší výzvu?
Výzvám se sice snažím vyhýbat, ale nakonec se stejně přistihnu, že jsem si vymyslela něco, co moji dodavatelé dělají úplně poprvé. Častou výzvou bývá také nedostatek místa, zejména v dětských pokojích, které jsou mojí srdcovou záležitostí. Pro malé děti hrají dětské pokoje velkou edukativní roli – pomáhají formovat jejich vkus, učí je starat se o sebe a svůj prostor nebo ho s někým sdílet.
Co vaše pracovní vize a očekávání? Kam by se podle vašich představ mělo studio vyvíjet?
Netoužím budovat velké studio. Více mě baví intenzivně se věnovat jednotlivým projektům. Občas cítím potřebu zaměřit se na tvorbu nových tapet. Mé tapety občas využívají ve svých realizacích i jiní designéři, a proto hledám formu, jak je vytvořit tak, aby působily neutrálně a výtvarně, aniž by přímo odrážely můj návrhářský rukopis.
Proč bychom měli k realizaci nového domova přizvat odborníky?
Každý si dokáže podle sebe zařídit domov, ale pokud se toho ujme profesionál, mělo by to být na první pohled znát. Umí totiž z drahocenných metrů čtverečních vytěžit maximální funkčnost a chytře rozložit investici do vybavení tak, že interiér působí luxusněji, než ve skutečnosti byl. Dobrý interiér nestárne. Jedna klientka mi dokonce řekla, že i po letech k nim známí chodí pro inspiraci k novému bydlení. A právě to je pro mě skutečná hodnota.
Kterou fázi pracovního procesu považujete za nejzábavnější a proč?
Jasně, že návrh. Pak přijde dřina tu krásnou ideu zhmotnit.
Dá se už ve fázi návrhu a přípravy přemýšlet nějakým způsobem o udržitelnosti? A je to vůbec v oblasti rezidenčního bydlení téma?
Rozhodně je to moje téma a přemýšlím o něm už ve fázi návrhu. Udržitelnost vnímám v několika rovinách. Za nejdůležitější považuji přístup, kdy nevzniká zbytečný odpad – to znamená hledání řešení s co nejdelší fyzickou i morální životností. Nedělá mi dobře nakupování nábytku bez designu a ještě s mizernou kvalitou jen proto, že je levný. Dávám důraz na výběr materiálů – preferuji dřevo, obnovitelné zdroje nebo recyklované materiály. Je úžasné, kolik inovativních kompozitů dnes máme k dispozici a jak nečekanou estetickou hodnotu mohou interiéru dodat. Další rovinou je využití technologií, které umožňují úspornější a efektivnější provoz domácností. To je ale téma mnoha výrobců. Udržitelnost je pro mě i předmětem výzkumu, kde se snažím hledat nové cesty, jak tento přístup posunout ještě dál.
Co vás aktuálně inspiruje a baví a naopak je v současných trendech něco, co odmítáte?
To, že designér sleduje veletrhy, výstavy a má přehled o současných trendech, je samozřejmé. Já se ale nesnažím trendy přímo odmítat ani se jimi nechat bezhlavě unést. Vnímám je spíše jako ukazatel vývoje – kam interiérový design a obecně bydlení směřuje. Naznačuje to cestu k nadčasovým návrhům, k proměnám filosofie bydlení.
Existuje projekt, který byste si přáli realizovat jen pro sebe? Jak byste k němu přistoupila?
Existuje a měl by mít hlavně výhled na moře. Rozhodně bych se ale poradila s dobrým profíkem, protože když pracujete na vlastním projektu, snadno ztrácíte nadhled. Přesto každý projekt kreslím, jako by měl být pro mě. Vnímám potenciál prostoru, potřeby budoucích obyvatel i to, jak interiér zapadne do jejich života. Chci navrhovat tak, aby hotové bydlení budilo emoce, vnitřní klid a bylo natolik jedinečné, abych ho téměř záviděla. Pro mě je ale klíčová otázka: Koupila bych to? Líbilo by se mi to i pro mě? To je pro mne docela slušná forma sebekontroly a kritiky, která mi pomáhá posoudit, zda je řešení opravdu dobré. Bylo by neupřímné předat hotový interiér a říct si: „Je to v pořádku,“ pokud bych si zároveň nedokázala představit, že bych v něm sama chtěla žít.
Co vás v poslední době nadchlo ve světě architektury nebo designu? Máte v oboru někoho, kdo vás baví a inspiruje?
Baví mě výstavy výtvarného umění. Dlouho sleduji práci Vojtěcha Kovaříka a přála bych si mít jeho obraz. Výstavu Made by Fire, kterou jsem vnímala jako povinnou četbu pro designéry, jsem navštívila až při slavnostním otevření v Moravské galerii a byla jsem unešená. Nechci křivdit našim lokálním akcím, ale tohle bylo zkrátka světové, velmi působivé. Vloni v Miláně jsem si zase užila výstavu Alesandra Mendiniho na Triennale, co dodat, tolik výtvarna v designu... A samozřejmě mám své oblíbence mezi designéry, jako jsou Nika Zupanc, Fabio Novembre nebo Patricia Urquiola. Je toho spousta, co mi dodává pozitivní emoce a energii.
Jak dnes do designu a architektury promlouvá AI? Využíváte ji při práci? Jaký vývoj v tomto ohledu očekáváte do budoucna?
Upřímně, nejsem si úplně jistá, jak AI dnes ovlivňuje design a architekturu. Zpočátku jsem se jí obávala, ale postupně jsem zjistila, že potřebuje dobré vedení. Možná začnu kreslit návrhy ručně – takový malý protest.
Markéta Daňková
→ Interiérová designérka a výtvarnice s třináctiletou praxí v navrhování a realizaci jedinečných bytových i nebytových prostor. Absolvovala výtvarnou výchovu na Ostravské univerzitě a Školu interiérového designu IDK, kde nyní lektoruje. Interiérový a nábytkový design vyučuje i na fakultě zpracování dřeva a biomateriálů na ČZU. V rámci doktorského studia se věnuje biokompozitům z odpadních materiálů pro tvorbu nábytku. Je zakladatelkou projektu Malované tapety, tvorby autorských výtvarně pojatých tapet.
tel.: 777 785 415 e-mail: marky.danek@gmail.com, www.marketa-dankova.cz
www.malovanetapety.cz, @marketka.danek