18.03.2025
připravila: Edita Erbsová
Studio VEPA Architecture se zaměřuje na menší stavby a interiéry, kde kladou důraz na estetiku, funkčnost a ekonomiku. V každém projektu se přizpůsobují potřebám klientů, hledají nadčasová řešení a spolupracují s osvědčenými řemeslníky. V jejich práci se odráží vášeň pro kvalitní materiály a precizní detaily.
Jaká je filosofie vašeho studia?
Naše práce nás baví a chceme, aby těšila i naše klienty. Zaměřujeme se na menší stavby – rodinné domy, byty, rekreační objekty s přesahem do exteriéru. Nabízíme projekty od studie po realizaci, často však pracujeme pouze na interiérech při výstavbě, rekonstrukcích či přestavbách. Naší filosofií je hledání nejlepších řešení z pohledu estetiky, funkčnosti, ekonomiky a realizovatelnosti. Každý projekt přizpůsobujeme požadavkům a míře invence klienta.
Foto: Tomáš DittrichV čem tkví vaše osobitost, co je vaší silnou stránkou? Čím může být vaše práce pro zákazníka přitažlivá?
Naší silnou stránkou je lidský přístup, zkušenosti s výrobou nábytku a s tím spojená uživatelská praktičnost. Baví nás navrhování dispozic s chytrým využitím prostoru a skrytými úložnými místy. Spolupracujeme s osvědčenými řemeslníky, s některými více jak deset let, což zajišťuje hladký průběh realizací. Naší specialitou je osobitý rukopis přizpůsobený každé zakázce. Pracujeme s kvalitními materiály, které přirozeně stárnou a krásně ladí s kombinací dřeva a zemitých tónů. Klientům nenabízíme řešení, která bychom sami nechtěli mít doma.
Foto: Tomáš Dittrich
Máte ve svých návrzích konkrétní materiál, řešení nebo prvky, které lze považovat za váš charakteristický podpis?
U rodinných domů a bytů preferujeme jednolité podlahy, například stěrky nebo světlé velkoformátové dlažby. Dřevo na podlaze vítáme, ale pak s ním šetříme v nábytku, obkladech stěn či stropu. V nábytkových projektech běžné cenové relace se osvědčil materiál PerfectSense Matt – odolný povrch, který nepodléhá otiskům prstů. Místo kamenných desek volíme kompaktní lamináty, jež nabízejí podobné detaily a jsou ideální pro rozpočtově omezené projekty.
Foto: archiv studia
Co vás nejvíc posunulo? Povedlo se vám něco, čeho si mimořádně ceníte?
Ceníme si spokojených klientů, kteří se neostýchají naši práci doporučovat dále. Z našich klientů se často stávají přátelé, přeci jen jsme s nimi někdy v každodenním kontaktu celé roky. Co nás v posledních realizacích nejvíce posunulo, jsou dnešní možnosti elektroinstalací a osvětlení. Návrh elektra s přesnými pozicemi zásuvek a vypínačů a výběrem svítidel je jedna z nejnáročnějších a nejdelších fází projektu. Když se vše vymyslí, nakreslí, vybere, nakoupí, osadí, zapojí a v dokončeném interiéru rozsvítí, to fotografie nezachytí.
Jaký moment práce vás nejvíce těší? Co považujete při realizaci za největší výzvu?
Baví mě všechny fáze návrhu, ale každá vyžaduje důvěru klienta, zejména proces návrhu nábytku a výběr kombinací přesných materiálů. Vizualizace nemusí vždy odrážet realitu. Až hotový výsledek ukáže, jak se fáze spojily. Největší výzvou je elektroinstalace a návrh dispozice, bez kvalitního základu interiér nezafunguje, i kdyby byl sebekrásnější.
Co vaše pracovní vize a očekávání? Kam by se podle vašich představ mělo studio vyvíjet?
Nemám ambici rozšiřovat studio na desítky lidí, to by ze mě udělalo manažera, ne architekta. Baví mě navrhování, kreslení a osobní jednání s klienty. Ráda se soustředím na konkrétní činnosti. Práce s kolegyní Petrou mi vyhovuje, skvěle se doplňujeme ve stylu i zpracování projektů. Nezbytnou součástí je také osvědčený tým řemeslníků a dodavatelů, na které se mohu spolehnout.
Foto: archiv studia
Proč bychom měli k realizaci nového domova přizvat odborníky?
Každý by měl dělat to, v čem je dobrý, má vzdělání a nabyté zkušennosti. Architekti, stavbaři či elektrikáři znají trh a umějí nabídnout řešení, která laiky nenapadnou. Návrh novostavby vyžaduje 3D představivost a zkušenosti s dispozičním řešením propojeným s exteriérem. U interiérů hotových staveb jde o estetiku, ale i zde je klíčový citlivý výběr materiálů a promyšlené dispozice. Spolupráce s odborníky pomáhá předejít nákladným problémům. Výkres není tak náročné překreslit jako zbourat příčku.
Kterou fázi pracovního procesu považujete za nejzábavnější a proč?
Troubleshooting nikdo nemá rád, lepší je se mu vyhnout precizní přípravou a konzultací se všemi zúčastněnými před začátkem prací. Nejvíc mě baví návrh dispozice, tedy úplný začátek, na kterém vše stojí. Také fáze návrhu nábytku, kde lze vymyslet originální a individuální řešení. A samozřejmě závěr, kdy se výkresy po měsících či letech mění na reálné tvary, textury, stíny a autentickou atmosféru.
Dá se už ve fázi návrhu a přípravy přemýšlet nějakým způsobem o udržitelnosti? A je to vůbec v oblasti rezidenčního bydlení téma?
Udržitelnost je pro mě klíčové téma, nejen u novostaveb, kde ji částečně určuje zákon. Začíná u tvaru domu, orientace ke slunci, výběru materiálů, návrhu vytápění, fotovoltaiky a venkovního zastínění, které snižuje potřebu klimatizace. V interiérech preferujeme přírodní materiály s dlouhou životností, které přirozeně stárnou. I když jsou dražší, investice se vyplatí. Místo dovozu volíme kvalitní místní výrobky, což šetří náklady i životní prostředí. Nezapomínáme na návrh elektroinstalace a volbu úsporných světel a spotřebičů.
Foto: archiv studia
Jaký projekt pro vás byl dosud největší výzvou a jak jste k této výzvě přistoupili?
Každý projekt přináší výzvu, ať už jde o zadání, umístění, rozsah, nebo termín. Z posledních realizací byl velkou výzvou byt v kubistickém domě na Praze 1, kde jsme museli zvolit jiný přístup než u novostaveb. Použili jsme unikátní materiály, jako jsou umyvadla vytesaná z mramorového kvádru, a nábytek s atypickými detaily. Tato realizace nás posunula ve výběru a kombinaci materiálů, všechny kovové prvky, od úchytek po baterie, jsou z mosazi, žádný prvek není z chromu či nerezu.
Co vás aktuálně inspiruje a baví a naopak je v současných trendech něco, co odmítáte?
Slovo „trend“ nemám moc ráda, značí něco dočasného. V našich projektech se vyhýbáme módním vlivům a zaměřujeme se na nadčasová řešení. Nepoužíváme výrazné barvy, které rychle omrzí. Třeba podsvícená zrcadla a prosklené dveře s černým orámováním používáme rády, ale vnímáme je jako prvky, které budou fungovat ještě dlouhá léta.
Existuje projekt, který byste si přáli realizovat jen pro sebe? Jak byste k němu přistoupili?
Před šesti lety jsem realizovala dům pro naši rodinu i s ateliérem. Byla to nejlepší škola, projekt jsem kreslila od studie po realizační dokumentaci s drobnou pomocí kamarádů stavařů a následně s manželem řídila realizaci včetně koordinace řemesel. Když jsme chtěli ušetřit, pracovali jsme vlastníma rukama. Každý architekt by měl alespoň jednu stavbu částečně realizovat sám. Pokud bych mohla snít, navrhla bych si malý domek u moře.
Co vás v poslední době nadchlo ve světě architektury nebo designu? Máte v oboru někoho, kdo vás baví a inspiruje?
Nadchly mě například koberce a tapiserie Vanessy Barragao a česká značka Zlesart s jejich úchytkami. Baví mě design tradičních značek jako TON či Vitra, které dokazují, že kvalitní výrobek může fungovat i více jak sto let. Mám ráda české sklo – svítidla i vázy. Inspiruje mě i slovenský architekt Martin Skoček, který dělá krásné stavby i interiéry.
VEPA ARCHITECTURE
Foto: archiv studia
→ Tento malý ateliér je založen na lásce k architektuře a prostředí kolem nás. Specializují se na interiéry, rekonstrukce a rodinné domy, přičemž ke každé zakázce přistupují individuálně a hledají nejlepší řešení spojující estetiku, detaily, funkčnost, racionalitu a ekonomickou stránku. Tvoří společně s klienty od studie po realizaci a kladou důraz na příjemnou spolupráci a kvalitní výsledek.
Hrdlořezy 274, 293 07 Mladá Boleslav
tel.: +420 723 756 465
e-mail: veronika.pankova@post.cz, pankova.veronika_vepa, www.vepa-architecture.cz