15.04.2025
připravila: Sabina Bařinová
Ateliér GINGER architecture si zakládá na respektu – k jedinečným osobnostem svých klientů i k odkazu jednotlivých stavebních lokalit. Právě díky tomu zvládá tým jeho specialistů pod vedením Evy Eisenreichové a Ondřeje Žáka hravě vytvářet impozantní prostory s nepřehlédnutelným geniem loci, které odrážejí osobitý přístup k životu svých obyvatel.
Jaká je filozofie vašeho studia?
EE: Máme rádi jedinečné řešení. Vždy se snažíme poutat koncept projektu k danému místu a jeho historii, a tvořit tak s respektem k hodnotám. Každý projekt je výzva. Snažíme se do něj proto vždy vložit maximum, a vytvořit tak pokaždé nový a unikátní prostor, který odráží osobitost klientů. U každého projektu usilujeme o nalezení optimálního řešení, které bude mít unikátní náboj a atmosféru. Není to jen o vytváření funkčních celků, ale také o soustředění se na detaily a nálady, které návrh formují, a dávají tak vzniknout unikátním místům.
V čem tkví vaše osobitost, co je vaší silnou stránkou?
EE: Baví nás poznávat kontext a historii stavby, formovat správné měřítko i tvarosloví a společně s klienty hledat ty správné detaily. Dohromady tak tvoříme jedinečný projekt, ze kterého máme radost my i klienti. Naší specialitou jsou rekonstrukce, při kterých je naší snahou zachovat „genia loci“ daného místa a současně mu dát nový život. Kombinujeme proto staré materiály s novými přístupy a vytváříme prostory s jedinečným charakterem. Pro každou stavbu nebo interiér hledáme vždy specifický detail založený na klientovi samotném a jeho představách, jímž nenápadně protneme a propojíme celý návrh. Občas jde o barevnou kombinaci, jindy o typický tvar či materiál.
Foto: archiv studia
Máte ve svých návrzích konkrétní materiál, řešení nebo prvky, které lze považovat za váš charakteristický podpis?
EE: Vždy se snažíme vytvořit jedinečný prvek. U rekonstrukcí je to zpravidla zachování a opětovné využití nějaké části stávajících konstrukcí či prvků. Krásným příkladem je cihla, kterou do interiérů rádi zapojujeme – podtrhuje domácí útulnost a měřítko místa. V rámci návrhů jednotlivých projektů také hodně řešíme osvětlení, díky kterému vytváříme různé atmosféry v rámci interiéru. Daný prostor se tak v průběhu dne přizpůsobuje uživatelům a jejich měnícím se náladám, a z čistě funkčních prostor se tak stávají skutečně osobitá a útulná místa.
Co vás nejvíc posunulo? Povedlo se vám něco, čeho si mimořádně ceníte?
EE: S každým projektem a novým klientem se posouváme o kousek dále, protože každý z nás má na totožné prostory jiné požadavky. A to nás opravdu baví. V rámci překonaných výzev je pro nás srdcovým projektem viladům na Slivenci. V jeho případě si moc ceníme důvěry, kterou do nás klienti vložili – právě díky ní jsme mohli společně vyzkoušet nová a zcela jedinečná řešení. Součástí projektu bylo schodiště, které jsme vymysleli tak, že se v rámci interiéru mění dle jednotlivých podlaží. Ve sklepě začíná jako dřevěné plnostěnné, o patro výš už má otevřené podschodnice a následně se z konstrukce ztrácejí i ty a zbývá z něj jen kovové schodiště, které je v posledním patře navíc ještě perforované. Vše však pevně poutá středové plnostěnné zábradlí, které zachovává stabilitu schodiště. Unikátní celek jsme ještě podtrhli detailem v podobě světla schovaného v ocelovém madle zábradlí.
Foto: archiv studia
Jaký moment práce vás nejvíce těší? Co považujete při realizaci za největší výzvu?
EE: Těch momentů je více. Velmi nás těší okamžik, kdy návrh takzvaně zaklapne do sebe – když se nám v interiéru podaří propojit osobitost klienta s čistými detaily a vznikne harmonický celek. Krásný je i ten následný moment, kdy si s klienty vše odsouhlasíme a padne rozhodnutí, že podle návrhu budeme stavět. Těší nás i moment, když klientům prezentujeme již reálný prostor a můžeme s nimi sdílet, jak se jejich sny mění ve skutečnost. Velkou výzvou je ale vždy koordinace různých specialistů a dodavatelů, abychom si byli jisti, že vše proběhne hladce a v souladu se společnou vizí a navrženými detaily.
Co vaše pracovní vize a očekávání? Kam by se podle vašich představ mělo studio vyvíjet?
EE: Baví nás zkoušet nové technologie, a tak bychom do budoucna rádi zapracovali na prezentaci interiérů ve virtuální realitě. Už nyní připravujeme pro klienty interaktivní model, kde si mohou vše doma v klidu procházet a prohlížet. Myslím si, že to většinu lidí baví a pomáhá jim to se s projektem podrobně seznámit. Jako ateliér bychom si ale rádi zachovali všestrannost.
Proč bychom měli k realizaci nového domova přizvat odborníky?
OŽ: Myslíme si, že každý člověk je ovlivňován prostředím, ve kterém žije. Právě proto si stojíme za tím, že si klienti zaslouží něco navíc. Místo, kde budou rádi vítat přátele i mít svůj klid a soukromí. Místo, které naplní všechny jejich potřeby, podpoří jejich pocity a poskytne atmosféru, kterou doma skutečně chtějí mít. To je za mě to navíc, co jako architekti můžeme do projektu přinést. Nadto s sebou odborníci přinášejí i mnohaleté znalosti a zkušenosti, které zásadně ovlivňují výslednou kvalitu a efektivitu návrhu i realizace. Podstatou naší práce není jen navrhnout esteticky příjemný prostor, ale také zajistit, že bude funkční, bezpečný a v souladu s platnými normami a předpisy. Dokážeme se také postarat o to, že na stavbě vše proběhne tak, jak má, a klienti tudíž dostanou prvotřídní kvalitu.
Foto: archiv studia
Dá se už ve fázi návrhu a přípravy přemýšlet nějakým způsobem o udržitelnosti? A je to vůbec v oblasti rezidenčního bydlení téma?
OŽ: Jednoznačně dá. Zamyšlení nad udržitelností návrhu je běžnou součástí každého našeho projektu. Udržitelnost v rezidenčním bydlení téma je, jedná se zejména o zahrnutí výběru ekologických materiálů, energetické efektivity a funkčního využívání prostoru. Všechno to jsou témata, která dnes hrají klíčovou roli v designu našich domovů a samozřejmě jdou ruku v ruce s požadavky klientů. V dnešní době je udržitelnost v podstatě životní stylem a pro návrh je tedy zcela zásadní.
Jaký projekt pro vás byl dosud největší výzvou a jak jste k této výzvě přistoupili?
EE: Projekt rekonstrukce a dostavby zámeckého areálu v Tmani u Berouna. Byl to náš největší projekt, co se velikosti i komplexnosti týká. Tyto stavby pro veřejnost nutí člověka zpravidla uvažovat velmi funkčně. V průběhu celé stavby jsme ale také dávali velký pozor na to, abychom pro klienty zařízení také vytvořili pocit domova. Na místě jsme proto vytvořili různá zákoutí s odlišnými atmosférami.
Co vás v poslední době ve světě architektury nebo designu nadchlo? Máte v oboru někoho, kdo vás baví a inspiruje?
EE: Velmi nás nadchla unikátní konstrukce koncertního sálu v Karlových Varech od atelieru Petr Hájek Architekti. Je nám inspirací mnoho českých i zahraničních architektů, rádi zůstáváme v obraze a kocháme se, co se našim kolegům povedlo. Baví nás i celá řada jednotlivých designových objektů, například z dílen českých firem, jako je Lasvit, Moser či Bomma.
Jak dnes do designu a architektury promlouvá AI? Využíváte ji při práci? Jaký vývoj v tomto ohledu očekáváte do budoucna?
OŽ: Především jde o grafické generátory, které produkují obrázky nebo fotografie. Ty se také občas v rámci návrhů snažíme využívat. Spíše nám ale jde o to vyzkoušet si něco jiného a zůstat v obraze, co všechno je možné v dnešním velmi dynamicky se vyvíjejícím světě. V rámci tvorby půdorysů zatím nevíme o žádné variantě AI, která by zvládla implementovat české normy, takže v jejich případě zůstáváme u klasických postupů.
GINGER architecture
Foto: archiv studia
→ Malý architektonický ateliér z pražského Smíchova s nadšením řeší projekty všech velikostí – od drobných rezidenčních interiérů až po veřejné stavby a rozsáhlé komplexy. Jeho architekti při návrhu i realizaci dbají na kontext lokality a historii stavby a dávají si záležet na nalezení správného měřítka a odpovídajícího tvarosloví. Své klienty pak provádějí celým procesem – od prvotních konzultací přes návrh až po realizaci a dokončení posledních detailů.
Na Plzeňce 1235/2, Praha 5 – Smíchov 150 00, tel.: +420 737 963 600
e-mail: info@GINGERarchitecture.cz, www.GINGERarchitecture.cz,