08.02.2021
připravila: Jana Polomová
Na místě bývalého uhelného dolu v oblíbeném rekreačním středisku Harrachov vyrostl bytový projekt podle návrhu studia Kvalitář.
Interiéry víkendových luxusních apartmánů v nejvyšších patrech domu jsou dílem architekta Jiřího Dohnala.
Mezonetové apartmány se nacházejí v novostavbě bytového domu. Vycházel jste při návrhu interiérů z již hotového projektu, nebo jste měl možnost ovlivnit částečně i samotnou stavbu?
Interiér jsem začínal navrhovat v jisté fázi rozestavěnosti, s investory jsme ale dokázali najít mód spolupráce, díky němuž bylo možné ještě mnoho věcí změnit. Základní zónování bytů bylo dané, dispozice se přesto částečně měnila, a to hlavně v bytě č. 17, kde došlo k zásadní změně konstrukce vloženého patra a vertikální komunikace. Díky intenzivní komunikaci se samotnou stavbou jsme dokázali všechny podstatné změny realizovat.
Foto: archiv redakce
Do jaké míry a v čem konkrétně se podepsalo horské prostředí a historie místa na výsledné podobě realizace?
Obecně se dá říci, že návrh byl do jisté míry odvislý od funkce obou bytů – rekreace. Ani jeden byt není primárně užíván jako trvalé bydlení, z toho vyplynul záměr vybudovat specifický druh zážitku. Můžete se pustit do větších emocí, s větší odvahou, volit méně obvyklá řešení a kombinace.
V interiéru převažují přírodní materiály. Můžete zmínit, jaké jste zvolil, a popsat, jak jste s nimi zde pracoval? Čím se od sebe oba apartmány liší?
Začnu od konce. Oba apartmány mají zčásti totožnou materiálovou bázi. Byt číslo 17 je v mnoha ohledech relativně konzervativnější, samozřejmě v rámci poměrně expresivního vyznění.
Foto: archiv redakce
Záměrem bylo užití materiálů, které v sobě mají zakódováno mnoho informací, mnoho vrstev – s výraznou texturou či strukturou, haptickou kvalitou, obsahující různé asociace – a někdy tyto tradiční asociace využít a někdy zcela popřít, dát jim nový význam, nový pocit. Do kontrastu s těmito informačně nabitými materiály byly užity materiály v podstatě minimální – např. matně lakovaná MDF deska. Mnoho použitých materiálů je tradičně vnímáno jako surových, v podstatě nepříjemných, určených pro průmyslové použití. Tato premisa je ale, dle mého soudu, zcela lichá. Například beton. V těchto realizacích je použit v mnoha podobách: přiznaná monolitická stropní konstrukce, betonové cihelné bloky jako svislé dělicí konstrukce, beton se skelným vláknem stříkaný do forem jako některé zařizovací předměty a části kuchyní, na stěnách je aplikována cementová stěrka, v sociálních místnostech jsou terrazzové nebo cementové podlahy... V těchto specifických použitích a kontextech beton působí velmi příjemně, útulně, teple. Na podlahy v obytných místnostech byl položen dub, ať už v podobě lamely (byt 17), nebo průmyslové kantovky (byt 16).
Foto: archiv redakce
Kartáčovaný olejovaný dub se objevuje i v částech nábytkových objektů. Díl vnitřních obkladů je zpracován jako sestava přirozeně zvětralých smrkových prken (pouze některé konstrukční prvky v apartmánu 17 byly uměle navětrány a patinovány), evokujících hrázděnou konstrukci horských stavení. Podhled v bytě 16 je tvořen dřevoštěpkovou (OSB) deskou. Obklady v koupelnách jsou kombinací velkých keramických formátů (3 x 1 m) a kaleného skla s UV tiskem (byt 16). V apartmánech se objevují i kovové komponenty, ať už jde o nerezovou, přírodní, či práškově lakovanou černou ocel.
Prostor ohromuje nečekaně harmonickou kombinací minimalistických a rustikálních prvků i různých, zdánlivě nesourodých druhů dřeva. Proč jste zvolil takové řešení a co obyvatelům má přinášet?
To, co vytváří základní součást každého kvalitního návrhu, je definice prostoru. Určení jednotlivých prostorových celků, hmot a objektů a jejich vzájemná konfigurace a spolupůsobení. Pokud tento úkol zvládneme správně, uživatel prostoru se v něm bude cítit příjemně, implicitně se v něm bude dobře orientovat, nebude podvědomě zatěžován nelogičnostmi a deformacemi trojrozměrného prostředí.
Foto: archiv redakce
Expresivita materiálového řešení a kontrast jednotlivých materiálů, aplikovaných na dílčí části, hmoty, vnitřního prostředí, a jejich vzájemný kontrast, diferenciace objektů – to jsou instrumenty ke zvládnutí tohoto rozvržení. Až poté, co je toto klíčové rozvržení vyřešeno, dá se návrh iterovat ve větším detailu.
Jak konkrétní bylo v tomto případě zadání investorů? Měl jste „volnou ruku“, nebo se musel pohybovat v rámci jasných mezí?
V obou případech jsme postupovali, dle mého názoru, ideálním způsobem. Vlastnímu navrhování předcházelo velmi podrobné a komplexní zadání, definice uživatelských požadavků. Oba klienti dokázali předložit velmi jasný a strukturovaný názor na to, co by v sobě měl obsahovat výsledek a jaké jsou cíle. Poté však uvolnili značný prostor tvůrčímu procesu a v zásadních věcech se nesnažili projekt v rozpracovanostech přetvářet, jejich připomínky byly věcné a v drtivé většině obohacující. Ke zdaru akce přispěla i poměrně vzácná schopnost rychle a přesně se rozhodovat.
Foto: archiv redakce
Jaký je váš „projekt snů“? Jaké zadání byste naopak odmítl?
Na mnoha svých „projektech snů“ v současnosti pracuji. Odmítl bych projekt, u kterého bych vytušil disrespekt klienta k práci architekta a jeho neschopnost diskutovat architektem předložená řešení.
SLOVO ARCHITEKTA
Použitá svítidla, ať už se jedná o výrobky firmy Modular Lighting Instruments nebo Artemide, byla vybírána na základě požadavků jak na špičkové užitné vlastnosti (kvalita optiky, zdrojů, výsledný světelný efekt), tak na dokonalé zpracování a estetickou kvalitu. Výše uvedení výrobci toto bez pochyby splňují.
Foto: archiv redakce
***
Ing. JIŘÍ KLOBOUČEK
Bulb
Vzhledem k tomu, že pan architekt Dohnal měl jasnou představu při výběru značek i typových svítidel do tohoto projektu, my jsme museli vyřešit především jejich zavěšení a celkové technické řešení. V apartmánu č. 16 je použitá černá 3F lišta Global s reflektory Modular Single round a reflektor Spektra track s nastavitelnou optikou. Výraznějším prvkem je ikonické svítidlo Nomad Linestra od belgického výrobce Modular Lighting Instruments, které svým industriálním vzhledem skvěle sekunduje dřevěnému základu horského apartmánu. V případě druhého bytu je osvětlení řešeno prakticky stejně – i zde by zvolen Nomad XYZ se čtyřmi reflektory. Doplněním je přisazený Flat Moon a nástěnný Sulfer rovněž od výrobce Modular Lighting Instruments.
WWW.BULB.CZ