26.04.2021
připravila: Lenka Saulichová
Smutný obraz bytu o výměře 108 m2 v kubistickém domě Otakara Novotného na rozhraní pražského Starého Města a Josefova, na němž se nelibě podepsaly dekády minulého století, zaznamenali architektka Veronika Pánková s developerem Lukášem Uxou přesně sto let po jeho zrodu. Citlivým přístupem se jim však podařilo víc než jen navrátit interiéru jeho původní noblesu.
Záměrem návrhu interiéru nebylo vrátit ho minulému století, ale stejně jako v době první republiky pracovat řemeslně s každým detailem, pečlivě volit materiály, tvary i dekory. Vytvořit prostor, který by bez sentimentu odrážel styl domu, jeho vnitřní charakter a nabízel všechny atributy současného standardu bydlení rodině, která však trvale žije mimo centrum Prahy a využívá ho jen příležitostně. Rekonstrukce bytu vyžadovala zejména úpravu dispozice.
Foto: Tomáš Dittrich
Tvořily ho malé průchozí místnosti, nevhodné hygienické zázemí a kuchyň byla oddělena vstupní chodbou od jídelny i obytného prostoru. Šetrnými zásahy do nenosných konstrukcí se podařilo získat hlavní otevřený obytný prostor, zachovat prostornou vstupní halu se zimní zahradou a vytvořit dvě ložnice. Hlavní ložnice má k dispozici samostatnou toaletu včetně vany v prostoru i šatnu. Za skrytými dveřmi v rámci šatny se nachází nezbytná technická komora, kam se podařilo dostat vše, co má zůstat očím skryté.
Foto: Tomáš Dittrich
Zadáním byly přírodní materiály v zemitých a tlumených tónech. Celým interiérem se tak prolínají plochy velkoformátového přírodního mramoru. Objevuje se na obkladech ve sprše, za vanou, na toaletách, za kuchyní, ale i na podlaze zimní zahrady či tvoří desku odkládacího stolku u sedačky. Většinu ploch se podařilo osadit v jednom formátu, bez nutnosti dělení na menší části.
Foto: Tomáš Dittrich
Desek bylo omezené množství a poskládat obklady tak, aby se musely co nejméně dělit, měly únosnou hmotnost a pokryly všechny preferované plochy bylo logisticky složité, ale o to lepší dojem byl po výsledném osazení. Opakovaně se tu vyskytuje i kouřový dub, který je mořený černým olejem, aby vynikla přírodní kresba dřeva. Nepřehlédnete ani mosaz. Stálo nemalé úsilí sladit všechny kovové prvky do jedné barvy – vypínače, zásuvky, svítidla, kovové úchytky na nábytku či baterie v koupelnách a toaletách.
Foto: Tomáš Dittrich
„Jedno ze svítidel se stále nedařilo dohledat v požadovaném tvaru i úpravě povrchu, tak jsme si museli pomoci i přelakováním a zapojit tři lokální firmy, než se podařilo dosáhnout požadovaného vzhledu. Dokonce i vnitřky šatních skříní drží jednotnou linii, šatní tyče jsou rovněž z mosazi, panty skříní naopak v černém titanu, aby nerušily. Mosaz pro nás byla výchozím bodem mnohého. Jediné zachované detaily byly v podobě kování na původních oknech a vstupních dveřích, ty jsme nechali repasovat a původní mosazné kličky oken i vstupní kliku jsme dali znovu odlít podle dochovaného vzoru.
Foto: Tomáš Dittrich
Na míru odlívané jsou i mosazné úchytky na některých skříních, drží tvarový rukopis kliček oken,“ přibližuje proces zrodu architektka. Stěny jsou inspirovány fasádou domu a detaily zábradlí vnitřního schodiště. Ostré linie se objevují na detailech čalouněných obkladů za postelemi i na dřevěné stěně ve vstupní chodbě, která začleňuje dveře ložnic i samostatné toalety. Motiv se dál promítá do polepu skel zimní zahrady i do látky na závěsech.
Foto: Tomáš Dittrich
Svým pojetím interiér nabízí prostor, který člověka vytrhuje z každodenní všednosti. Už jen zpracováním stěn, kombinací materiálů, barev, citlivým řešením umělého osvětlení i uspořádáním nábytku vyjevuje scény, které jsou samy o sobě obrazy a nevyžadují další dekorování.
Foto: Tomáš Dittrich
***
Ing. arch. VERONIKA PÁNKOVÁ
ATELIÉR VEPA-ARCHITECTURE
„Klient věděl, co ode mě může očekávat, jaké výstupy, formy zpracování. Nebyla to naše první spolupráce. Nebojí se zmínit každý svůj nápad a toho si velmi cením. Má vkus, invenci, dobré nápady a je ochotný diskutovat o atypických detailech i za cenu vyšších investic,“ pochvaluje si spolupráci architektka z ateliéru Vepa-Architecture, jejíž profese je pro ni vášní a radostí. Společně s klienty hledá řešení pro jejich zadání a naslouchá jim. Do svých návrhů se snaží vnést funkčnost i estetiku. Výsledky přinášejí účelnost, praktičnost a nadčasovost, které se ani za pár let neomrzí. Na důvěře založenou komunikaci považuje za nezbytnost, stejně jako spolupráci s šikovnými kolegy, řemeslníky a dodavateli.
ATELIÉR VEPA-ARCHITECTURE, Ing. arch. VERONIKA PÁNKOVÁ
Hrdlořezy 274, Mladá Boleslav, 723 756 465
www.vepa-architecture.cz / veronika.pankova@post.cz