09.01.2025
připravila: Jana Polomová
Uhnízděný uprostřed malebných kopců na severu Dánska a s úchvatným výhledem na pláž, Heatherhill Beach House dokonale spojuje tradici se současnou skandinávskou architekturou. Tato harmonická kombinace zcela samozřejmě respektuje přírodu, zve ji dovnitř a vytváří tak prostor přirozeně splývající se světem kolem.
Skromná konstrukce, která ctí principy udržitelné architektury, zemité tóny a organické materiály… Zklidňující účinek tohoto víkendového domu o rozloze 232 m2 je patrný na první pohled: „Je to místo, kde se stresy každodenního života rozplynou a nahradí je hluboký pocit klidu.
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen V rámci projektu jsme od základu pracovali na zkoumání fenoménu tradičního dánského letního domu zasazeného do divoké přírody. Zajímal nás přístup, který se odráží ve tvarosloví, strukturách i materiálech – především ve volbě dřeva jako primárního materiálu zvenčí i uvnitř,“ popisují svůj přístup autoři realizace z dánského studia Norm Architects a dodávají: „Pracovat se dřevem v architektuře i designu obohacuje okolí a zlepšuje kvalitu života jednoduchým způsobem.
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen Dřevo se zde stává projevem nadčasové krásy oslovující i další generace. Zjišťujeme, že stopy času ve dřevě jsou pokorným připomenutím naší vlastní pomíjivosti. Proto je jeho vrozená harmonie něčím, co má být oslavováno a co by měla architektura i design následovat.“
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen
Minimalistické útočiště
Dům je situován na pozemku přesně v místě, kde již jedna stavba stála, a minimalizuje tak vliv na okolní krajinu, která byla s původním stavením dávno sžitá. Přirozeně pracuje s klesajícím terénem a využívá různých úrovní pozemku k vytvoření pocitu pohodlí uvnitř, zatímco maximalizuje úžasné výhledy. Výrazná silueta domu se sedlovou střechou a jeho striktní, lineární architektura ostře kontrastuje se zvlněnou krajinou kolem domu, zatímco cedrové obložení dává domu přirozený plášť, který se časem díky stříbřité patině slije s barevností místa. Výsledkem je tak architektura která do krajiny zapadá a zároveň se jí vymyká. Konstrukce domu je organizována kolem dvou centrálních os vytvořených v rámci kontur inspirovaných stodolou. Interiér je v blízkém kontaktu s exteriérem a v teplém objetí obývacího pokoje obloženého dřevem se stává neustále přítomným společníkem právě úchvatná okolní příroda. Tradiční cihlová podlaha vzdává hold nadčasové eleganci dánské rezidenční moderně z 50. a 60. let minulého století a každý prvek zde slouží konkrétnímu účelu: „Jádrem celého konceptu je závazek k autentické materiálnosti, která oslovuje smysly.
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen
Všechny povrchy a textury jsou pečlivě vybrány tak, aby vytvořily prostor, který nejenom uchvacuje zrak, ale také potěší při dotyku. Tento záměrný přístup proměňuje integraci prvků v hluboký senzorický zážitek, a překračuje tak pouhé estetické hledisko,“ vysvětlují architekti. Součástí interiéru jsou vestavěné úložné prostory, které umožňují udržet celý prostor v pořádku, jenž je zásadním předpokladem jednoduchosti a čistoty dávající vyniknout milovaným předmětům, jako jsou oblíbené knihy, ikonický nábytek i působivé dekorace. Barevné schéma tón v tónu podtrhuje vzdušnost prostoru, jeho otevřenost a interiér se díky neutrální paletě odstínů doslova koupe v měkkém přirozeném světle. Součástí stavby jsou také koupelny inspirované překvapivě japonskými tradicemi, jsou totiž poměrně malé, ale přesto působí pohodlně a dostatečně velkoryse. Výsledkem spolupráce mezi architekty ze studia Norm Architects a investory, již si přáli vybudovat minimalistické útočiště, kde si budou moci odpočinout od každodenního shonu doma v Kodani, je unikátní stavba, která oslňuje zvenku i zevnitř tím nejpřirozenějším způsobem.
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen
NORM ARCHITECTS
→ Kodaňský ateliér se zaměřením na architekturu a interiérový i produktový design byl založen v roce 2008 Jonasem Bjerre-Poulsenem a Kasperem Rønn Von Lotzbeckem. „Každý projekt – ať už se jedná o architekturu, interiéry, nebo produkty – ilustruje minimalismus spojený s cílem znovuosvojit si danou oblast prostřednictvím haptického designu, který se dotýká mysli i těla. Naším posláním je v procesu tvorby vždy nalézt esenci designu, ať už jde o jeho měřítko, nebo umístění, a vytvořit budovy, prostory a objekty rezonující s vrozenou lidskou touhou po příslušnosti, autonomii a identitě. Naše odbornost spočívá v rozpoznání okamžiku, kdy není co přidat ani odebrat. Tam, kde se funkce potkává s krásou.“