10.01.2025
připravila: Libuše Lhotská
Po částečné rekonstrukci rodinného domu chtěli majitelé přizpůsobit jeho nové podobě i dvě koupelny. Aby byli s výsledkem skutečně spokojeni, rozhodli se návrh svěřit architektovi. A měli štěstí, protože s takovým, který dokázal dát jejich představám reálnou podobu, se setkali při hledání inspirace v koupelnovém studiu Perfecto Design.
S původními koupelnami nebyli majitelé už dlouho spokojeni. Nevyhovovalo jim zařízení, řešení ani styl. Zatímco v koupelně rodičů bylo jedno umyvadlo, malý sprchový kout a pračka se sušičkou, ve druhé pro děti byla vana i kout, který se ale skoro nevyužíval. Od nové koupelny umístěné u ložnice očekávali manželé více intimní atmosféry a komfortu. Proto tu už nechtěli pračku, ale naopak dvě umyvadla a mnohem prostornější sprchový kout. Součástí zadání pro návrháře bylo i přání, aby koupelny stylově navázaly na jednoduché a moderní zařízení nově zařízené části domu, ve které převažuje šedá barva oživená černými předměty a dřevem. Když architekt Jindřich Kobr hledal prvek, který bude novým koupelnám dominovat, rozhodl se pro obklad stěny s výrazným patchworkovým dekorem. „Záměrně jsem tyto dlaždice použil jen na stěny, protože na podlaze by už celý interiér posunuly do retro podoby,“ říká návrhář. „V omezeném množství na stěně ale naopak působí jako moderní tapeta.“ Výrazný obklad skvěle doplňuje jednoduchá velkoformátová dlažba imitující šedý beton, která je použitá na zbývajících stěnách i na podlaze. Stejně jako v obytné kuchyni posloužily v koupelnách pro efektní kontrast černé armatury a další doplňky, s nimiž koresponduje i černá barva v dekoru obkladu.
Foto: Lukáš Hausenblas
Levitující vana
Vynalézavost projevil návrhář zejména v dětské koupelně, do jejíhož zařízení bylo třeba kromě vany zakomponovat i pračku se sušičkou, toaletu a v omezeném prostoru vyřešit i dostatek úložných a odkládacích míst. Protože byly tři stěny „obsazené“ nutnými zařizovacími předměty a vstupními dveřmi,
bylo třeba úložná místa soustředit pouze ke stěně s umyvadlem. Jelikož tu ale vzhledem k blízkosti vany a klozetu nezbylo místo na klasicky hlubokou umyvadlovou skříňku, vymyslel řešení v podobě mělčího kusu nábytku, který však vede po celé délce stěny. Opticky jej odlehčuje otevřená část, která slouží jako police. Výhodou tohoto nevšedně pojatého kusu je také jeho výška pod úrovní umyvadla, která nesvádí k neorganizovanému odkládání předmětů.
Foto: Lukáš Hausenblas
Důležitým prvkem v obou koupelnách jsou prosvětlené niky, které slouží jako poličky. V koupelně rodičů je kromě menšího typu ve sprchovém koutě ještě vysoká nika s policemi na konci stěny s umyvadly. V dětské koupelně umožnila niku přizdívka, která byla u vany nutná kvůli podomítkovým bateriím. Díky tomu vznikla nad vanou i nad toaletu pod úzkým oknem
police, kterou majitelé využili na umístění květin a dekoračních předmětů. Aby se prostor s vanou posunutou do prostoru opticky odlehčil, nechal návrhář u obezdívky kousek nad podlahou volný, takže vana působí, jako by se vznášela. Důležitou roli v obou koupelnách hraje osvětlení nik a přizdívek, které umožňuje kombinací s ostatními svítidly měnit v koupelnách světelnou atmosféru.
Foto: Lukáš HausenblasIng. arch. Jindřich Kobr
→ „K architektuře a designu jsem tíhl už od základky, kdy jsem si místo omalovánek skicoval půdorysy. Střední stavební průmyslovka mě vcelku logicky posunula na architekturu na ČVUT, ze které jsem snad jako každý nakukoval do praxe již během studií. Nakonec jsem těsně před absolvováním naskočil do designového koupelnového studia a od té doby jsem se vlastně nezastavil. Postupně jsem se propracoval od koupelen i k bytům, kancelářím nebo celým objektům a zatím se mi daří udržet si nadšení do každé práce.“