02.09.2024
připravila: Nikol Pavlíčková
Hotely jsou určené především ke krátkodobým pobytům. My jsme ale našli jeden, kde si své setrvání budete chtít nejen prodloužit, ale možná v něm i nějakou dobu žít. Jeho interiér připomíná místo, kde ztrácíte starosti každodenního života a máte pocit, že dokážete cokoli. Tady se sny mění v realitu a život dostává zcela jiný rozměr. Kolik nocí myslíte, že se zdržíte?
Realizace berlínského hotelu Locke at East Side Gallery se bravurně zhostilo designové studio Grzywinski+Pons. Sídlí sice na druhém konci světa – v New Yorku, zakázky ale realizují po celém světě, a tak se stalo, že se svým inovativním přístupem zavítali i na evropský kontinent a vytvořili zde něco, co s pokorou můžeme nazvat světové umělecké dílo.
Foto: Nicholas Worley
Prosklené průchody, otevřený prostor, nábytek na míru, přírodní textury, odstíny tón v tónu. I tak by se dal v krátkosti shrnout interiér hotelu nacházejícího se v městské čtvrti Friedrichshain bezprostředně u vody, což reflektuje i styl, kterým je jeho interiér uchopen. Příroda a její živly zde mají své zastoupení. Designéři s těmito prvky pracovali velmi efektivně a cíleně. Je třeba nahlédnout pod povrch, abychom je viděli, a strávit tu co nejvíce času. Což je vtípek, který Matthew Grzywinski a Amador Pons zakódovali do této realizace. Jedná se totiž o hotel. Místo, kde chceme většinou strávit času co nejméně. Neplatí to ale, když zavítáte do hotelu Locke at East Side Gallery.
Novodobé cestování
Hotel Locke at East Side Gallery nabízí celkem 176 studiových apartmánů vybavených kuchyňským koutem a obývacím prostorem pro krátkodobé i dlouhodobé pronájmy v rámci formátu „home-to-hotel“.
Foto: Nicholas Worley
Hotel se řadí do skupiny hotelové sítě Locke, jejíž motto zní jasně: Víc než jen místo k přespání.
Matt Grzywinski z ateliéru Grzywinski++Pons k realizaci v jednom rozhovoru uvedl, že jeho přáním bylo, aby interiér působil expresivně a ambiciózně, ale zároveň pohodlně a uklidňujícím dojmem. „Chtěl jsem zjistit, zda dokážeme v designu sloučit zda zdánlivě neslučitelné světy. Pokusili jsme se navrhnout interiér, který bude vzrušující a uklidňující zároveň,“ říká ke svému záměru designér. Zda svou ctižádostivou vizi naplnil, už posuďte sami. My máme ale jasno.
Foto: Nicholas Worley
Odraz světla
Jistý dualismus se odráží už v umístění hotelu. Ten je z jedné strany obtéká řeka Spréva a z druhé strany jej objímají zarostlé pozemky na nábřeží v Kreuzbergu. Druhá strana budovy je pak obrácená k rušné silnici a shlíží na panorama kanceláří a hotelů Mediaspree. Design interiéru tak mimo jiné vychází i z mikrolokality budovy.
Foto: Nicholas Worley
Na zakázku bylo vyrobeno pálené sklo pro skleněné panely v místnostech, které mají stejný charakter jako hladina řeky Sprévy. Mají suplovat odraz světla, které dopadá na hladinu v momentě, kdy na ni zasvítí i ty nejmenší sluneční paprsky. Světlo v celkovém prostoru hotelu hraje svou nezaměnitelnou roli. „Spréva je docela klidná řeka a světlo odrážející se od její jemně strukturované hladiny je hlavní součástí výhledů z hotelu,“ řekl Grzywinski ke své inspiraci. Většina apartmánů má soukromé balkony s výhledem na řeku nebo panorama města.
Foto: Nicholas Worley
Barevná paleta
Materiálovou diverzitu v kombinaci dřeva, betonu a strukturovaného skla v pokojích designéři oživili měkkým nábytkem v pastelových barvách, včetně židlí v barvě kurkumy, pastelových zrcadel, pletených travnatých koberců, semišových a ratanových čalounění a paravanů.
Foto: Nicholas Worley
Tyto jemné akcenty mají jasný cíl zútulnit celkový prostor a nechat vyniknout solitérní prvky. „Barva je pro mě něco intuitivního,“ říká designér Grzywinski. „Růžová, mátová, béžová – v interiéru obecně používáme pudrové tóny, které nám připadaly jako pěkná a zajímavá protiváha k převážně neutrálnímu a monochromatickému, až industriálnímu kontextu celého hotelu v rámci jeho architektonického ztvárnění,“ uzavírá interiérový designér.
Foto: Nicholas Worley