23.10.2022
připravila: Nikol Pavlíčková
Nedaleko za Prahou najdeme na první pohled elegantní dům, v němž se ale neobyčejně bydlí, žije, miluje. Sen o vlastním bydlení si zde plní rodina, která toužila především po místě pro normální život, jenž nutně nepodléhá trendům. Hodnota interiéru by měla být trvalá, stejně jako vztahy mezi členy domácnosti. Návrhu i dodávky atypického interiéru rodinného domu na klíč se se vší vervou chopila společnost Sedlák Interier.
Majitelé coby mladá rodina se dvěma malými dětmi měli od prvopočátku zřejmý cíl. Vytvořit nadčasové místo pro život. Dům, jenž se realizoval od základu, s sebou tak přinesl nepřeberné množství možností i jistou dávku troufalosti. Jedná o dřevostavbu, už tedy k samotné stavbě bylo potřeba přistoupit s respektem a na milimetry přesná stavební připravenost zde byla prioritou. Pro společnost Sedlák Interier, která je pod touto realizací podepsaná, to však znamenalo velkou výhodu. Celého domu se mohli koncepčně chopit od úplného začátku, a díky tomu tak skutečně přizpůsobit prostor potřebám budoucích obyvatel i vyhovět všem základním, o to více pak zásadním požadavkům.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kde se dobře vaří
Středobodem všeho se stala velkorysá bezúchytková kuchyň Eggersmann propojená s příjemným, komfort poskytujícím obývacím pokojem. Požadavek klienta na maximální funkčnost, praktičnost i využití veškerého dostupného místa vyústil v celou škálu sofistikovaných řešení, která ve výsledku dala vzniknout kuchyni s nezaměnitelným charakterem. „Paní majitelka je především matkou a manželkou. Velmi ráda se stará o rodinu a ještě raději vaří. K přípravě pokrmů využívá veškeré dostupné kuchyňské spotřebiče, a to jak vestavné, tak volně stojící. Všechny tyto pomocníky tak chtěla mít po ruce. Museli jsme pro ně proto najít adekvátní místo, které bude stabilní, ale zároveň nebude ubírat na pracovní ploše,“ říká Jiří Lukášek, výkonný ředitel Sedlák Interier. Veškerý kuchyňský nábytek značky Eggersmann byl dodán na míru. Zajímavým způsobem je řešen odsavač par za pomocí spodního odtahu přímo v indukční desce – nad prostorem kuchyně není klasický rovný strop, toto řešení se tedy víceméně nabízelo. Veškeré doplňky jsou pak značky Dornbracht.
Foto: Lukáš Hausenblas
Padesát odstínu šedé
Kuchyň je prostorem, který vyměníme dvakrát až třikrát za život. „Co se barevnosti týče, neměl klient žádné výlučné preference. Základem, od kterého jsme se tak při výběru odráželi, byla dřevěná dubová podlaha s výraznými suky a prasklinami. Pragmatickou, přesto efektivní vylučovací metodou jsme se tak dobrali k velmi univerzálnímu dekoru ve strukturovaném laku Eggersmann Anconna, který je jak po designové, tak i praktické stránce vším, co od nadčasové kuchyně potřebujeme,“ vysvětluje Jiří Lukášek. „Strukturu u laku jsme zvolili z důvodu praktičnosti. Otisky či případné oděrky či jakékoliv nehody běžného života nejen s dětmi se v něm na rozdíl od prudce elegantního sametově hladkého laku mnohem snáze ztratí,“ dodává Jiří Lukášek. Dubovou dýhu se suky jsme použili na přisazený barový kvádr – dokáže tak materiálově komunikovat s dominantní podlahou a celý prostor decentně propojit. Na pracovní desku i obklad byla použita žula Steel grey v saténové povrchové úpravě, která podtrhuje dokonalý monochromatický výraz celého koutu. Zajímavým designovým prvek je sestava pěti svítidel nad ostrůvkem. Svítidla Nordlux volně visící z hřebenu otevřené sedlové střechy v nerezovém a měděném odstínu jsou výraznějším solitérem, který jasně odkazuje na stylovost, přesto se ale drží nadčasovosti a minimalismu.
Foto: Lukáš Hausenblas
Materiálová symbióza
Jednotná barevná paleta, kterou si dům drží napříč všemi místnostmi, vychází především z hřejivého odstínu dřevěné podlahy. Materiálová kombinace drásané dubové dýhy a béžového melaminu v kombinaci s černými kovovými prvky vytváří jedinečnou souhru, která je určující pro vnímání celého interiéru. „Implementace struktury a odstínu podlahových lamel do nábytku pro nás z pohledu výroby byla zajímavou výzvou. Než jsme našli shodnou strukturu a tentýž odstín, který je použitý na podlaze, rukama nám prošlo mnoho vzorků. Byl to velmi náročný proces, ale myslím, že se vydařil. S výsledkem jsme spokojeni my i majitelé. A to je nejdůležitější,“ uzavírá výkonný ředitel Jiří Lukášek, který byl designérem a zároveň vedoucí osobou tohoto projektu.
Foto: Lukáš Hausenblas
Ing. Jiří Lukášek, Ph.D.
Výkonný ředitel
Absolvent Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v oboru Dřevařské inženýrství v Praze. V oboru na pomezí designu a prodeje se pohybuje od počátku své kariéry. Ve společnosti Sedlák Interier působí již více než deset let. Začínal jako odborný prodejce a interiérový designér, následně dostal příležitost realizovat se v pozici vedoucího prodeje. Dnes zastává funkci výkonného ředitele a jeho cílem je klientům pomáhat na cestě za vysněným bydlením.
Foto: Lukáš Hausenblas