03.04.2020
připravila: Jana Polomová
Noví majitelé starého bytu v centru Stockholmu oslovili Note Design Studio, aby prostor dlouhodobě sloužící jako zázemí módní značky proměnili v rodinné bydlení. V průběhu náročné rekonstrukce architekti odhalili dobře skryté odstíny, které zdobily stěny interiéru už v 19. století, a rozhodli se jim vrátit zašlou slávu.
Byt o rozloze 200 m2 zastával mnoho let funkci reprezentativního prostoru a sídla komerční společnosti. Když tedy současný majitel oslovil architekty z Note Design Studia, bylo nutné uchopit celý interiér jinak a začlenit do něho kuchyni, koupelny i úložné prostory, které zde chyběly.
Foto: archiv redakce
Zdobné detaily v podobě výrazných štuků a tesařských prací bylo naopak žádoucí zachovat v co nejpůvodnější podobě, takže v průběhu rekonstrukce šlo často až o restaurátorskou práci, při níž byly pod nánosy chladné bílé odhaleny nečekaně rozmanité odstíny. Také kachlová kamna prozradila mnohé z původního barevného ladění – nažloutlá bílá, zelená a růžová se tak staly základem barevné palety prostoru.
Foto: archiv redakce
K nim ještě přibyla hořčicově žlutá, která byla objevena při bourání nepůvodní příčky bránící přístupu ke starému potrubí. Tyto pastelové tóny aplikovali nejen na stěny, ale také na lišty a rámy dveří i oken. Stejné odstíny se objevují na nábytku a komodách, které navíc kopírují vzor původních parket zachovaných v ložnici rodičů. Výsledkem je atmosféra diametrálně odlišná od skandinávského minimalismu, který je tak typický pro současné renovace bytů v centru Stockholmu.
Foto: archiv redakce
Uchovat nádheru 19. století bylo součástí zadání klienta, stejně jako naplnit nároky současnosti ohledně praktičnosti. Byla tedy nutná vestavba koupelen – jedna přímo navazuje na ložnici rodičů, kde kvůli ní přibyla nová příčka, a druhá se nachází u vstupní chodby bytu. Kuchyně s ostrůvkem a prostorným jídelním stolem vznikla v největší místnosti v centrální části interiéru, a je proto průchozí.
Foto: archiv redakce
Součástí komfortního bydlení jsou také tři samostatné balkony, přičemž každý je orientován na jinou světovou stranu. Výsledná podoba bytu dokonale naplňuje aktuální požadavky na velkoměstské bydlení a současné trendy v oblasti produktového designu a materiálů citlivě kombinuje s přiznaným půvabem dávné minulosti. Realizace s názvem Hidden Tints získala v roce 2018 prestižní ocenění Dezeen Award v kategorii rezidenční bydlení.
Foto: archiv redakce
NOTE DESIGN STUDIO
„Kreativita je o hledání postrádaného, o neustálém přizpůsobování myšlenek i výrazů vedoucích k nalezení okamžiku, ve kterém do sebe vše dokonale zapadne.“
Note Design Studio vzniklo ve Stockholmu v roce 2008 a v současnosti ho tvoří tým dvanácti kreativců. Zaměřuje se především na architekturu a interiérový, produktový a grafický design, ale také na tvorbu strategií v dané oblasti. Spolupracuje s výrobci Sancal, Menu, Zero, Reform, Karl Andersson, Moooi, Arrmet, Ex.t, Fogia, Tarkett, Seletti atd.
WWW. NOTEDESIGNSTUDIO.SE