24.11.2021
připravila: Lenka Saulichová
Byt 3+kk s výměrou 88 m2 a 16 m2 velkou terasou je v tomto objektu starého, ale nově rekonstruovaného činžovního domu na pražském Žižkově největší. Dům nabízející různě velké byty byl kompletně předělán včetně střešní nástavby s přidáním teras. Autorkou zdařilého návrhu je architektka Veronika Pánková.
Ke spolupráci architektku přizval majitel domu Lukáš Uxa. Společně s precizními řemeslníky firmy Louer dovedli dům v nevšední kvalitě také k přitažlivému vzhledu. Vnitroblokem je dům otevřený směrem k Vítkovu. Tento byt má k dispozici i sklepní kóji.
Foto: archiv redakce
Výměnou prošla všechna dřevěná okna, která byla nově vyrobena na míru v laku jednotném se vstupními dveřmi bytu. Majitel kladl na tyto prvky vysoké nároky. Dbal na to, aby byly kvalitně řemeslně zpracované a zachovávaly historickou estetiku domu. Pavlačím bylo doplněno zasklení, které tak obyvatele domu při pohybu po chodbách chrání před nepřízní počasí.
Foto: archiv redakce
Aby sklo rušilo co nejméně, je řešeno bezrámově, rovněž detaily větracích kulatých okének jsou navrženy tak, aby byly v ploše skla co nejméně nápadné. Doplněn byl i prosklený výtah přes všechna podlaží domu. Dlažba byla použita i do vstupního koridoru, který ústí do atria domu. Pozornosti neušly ani detaily jako poštovní schránky, které byly částečně vyrobeny na míru, mají mosazná horní víka pro sjednocení s orientačním systémem v domě, který je vyveden rovněž v mosazi. Stejně tak jako bytové zvonky a kování dveří i oken.
Foto: archiv redakce
Veškerý nábytek byl rozkreslený a vyrobený na míru. Kombinuje čtyři základní materiály – fóliovaná béžová dvířka s frézovanými drážkami na kuchyni, dýhovaný dubový povrch, matné lamino v černé barvě a speciální lamino Cleaf Emotion s tkanou strukturou v šedobéžové barvě. Pracovní deska v kuchyni je vyrobena z kompaktního černého laminátu s černým jádrem síly 1 cm, desky umyvadlových skříněk naopak z bílého kompaktního laminátu s černým jádrem. Všechny úchytky jsou od firmy Viefe. Výrazným prvkem interiéru jsou černé kovové celoprosklené dveře mezi chodbou a hlavním obytným prostorem. Zádveří bytu je bez denního osvětlení, zde se použití těchto dveří velmi nabízelo z důvodu estetiky i k prosvětlení vstupní chodby.
Foto: archiv redakce
Koupelna je obložena kombinací keramických obkladů v dekoru mramoru. Formáty 120 x 60 cm v bílém mramoru s šedým žíháním a menší hexagonové obklady v šedém povrchu s bílým žíháním dodala firma Archtiles. Baterie nesou značku Hansgrohe. Ani solitérní prvky bytu nebyly opomenuty. Sedací soupravy jsou vyrobeny na míru, aby bylo možné účelněji využít daný prostor. Některé jsou rozkládací s možností trvalého spaní.
Foto: archiv redakce
***
Ing. arch. VERONIKA PÁNKOVÁ
STUDIO VEPA-ARCHITECTURE
„Vždy je to pro mě radost, přijít na stavbu a vidět, že řemeslníci drží domluvené detaily, umějí bezchybně číst výkresy a v případě nejasností volají o radu, než aby něco udělali jinak, než je záměrem návrhu. Na stavbách takový přístup není pravidlem,“ pochvaluje si spolupráci architektka z architektonického studia Vepa-Architecture, jejíž profese je pro ni vášní a radostí. Společně s klienty hledá řešení pro jejich zadání a naslouchá jim. Do svých návrhů se snaží vnést funkčnost i estetiku. Výsledky přinášejí účelnost, praktičnost a nadčasovost, které se ani za pár let neomrzí. Na důvěře založenou komunikaci považuje za nezbytnost, stejně jako spolupráci s šikovnými kolegy, řemeslníky a dodavateli.
STUDIO VEPA-ARCHITECTURE, Ing. arch. VERONIKA PÁNKOVÁ
Hrdlořezy 274, Mladá Boleslav / 723 756 465
www.vepa-architecture.cz / veronika.pankova@post.cz