10.05.2021
připravila: redakce
Zahraniční byty mohou být zdrojem obdivu, údivu, nepochopení i inspirace. Často vycházejí z jiných tradic, odlišné kultury, respektují jiné prostředí.
Jaké emoce vzbuzuje vybraný interiér u vás?
HANUŠ LAMR, designér, šperkař a sochař
Jednoznačně pánský prostor, doutníky a koňak friendly. Příjemný a díky teplým tónům velmi útulný prostor, i přestože je částečně industriální. Velice oceňuji dřevo a cihly v kombinaci s přiznaným betonem a trubkami. Nádherný je začátek točitého dřevěného schodiště s terrazzo lavicí a prvním schodem.
Foto: archiv redakce
Skvělé je propojení horního patra s dolními dvěma schodišti na každé straně. Prostor, i když je trochu temný, působí velmi vzdušně. Co by mi asi trochu chybělo, by byly barvy, ať už v podobě kvetoucích rostlin nebo obrazů. Připadám si trochu jako v baru. Jako dům pro rodinu mi přijde trochu smutný, ale jako dům pro spisovatele, dobrodruha a single mana mi přijde inspirativní.
TOMÁŠ SKŘIVAN, architekt
Vestavbou vznikl zajímavý, netradičně řešený mezonetový byt. Přestože se jedná o minimálně dělený interiér, členitá galerie a vestavěné nábytkové prvky a polopříčky vytvářejí množství specifických zákoutí, které původnímu rozlehlému průmyslovému prostoru dávají lidské měřítko a působí velmi příjemně. Ačkoli obdivuji kouzlo průmyslové architektury a jejích ruin (a možná právě proto), mám k formálnímu pojetí mírné výhrady.
Foto: archiv redakce
Osobně bych do takto výrazného industriálního prostředí nedoplňoval tolik nových průmyslových prvků a materiálů, protože se v nich potom původní autentická konstrukce s přirozenou patinou mírně ztrácí. Ale to už je otázka osobního vkusu a věřím, že autor interiér pojal v souladu s představami jeho budoucích uživatelů.
***
Bohémská duše majitele s vášní pro umění dostala v bytě s plochou 180 m2 skutečný prostor. Při pohledu na výslednou realizaci by se na první pohled mohlo klidně zdát, že se jedná o vzdušný umělecký ateliér.
Kromě nekompromisně industriálního stylu, enormně vysokého stropu a masivní ocelové vestavby tento dojem podporují také použité materiály, které si majitel bytu může užít ve vší jejich surovosti. Rozměrné betonové plochy střídají velkoplošná skleněná okna i cihlové stěny.
Foto: archiv redakce
"Vzdušné mezonetové byty měly v mém srdci vždy speciální místo a ty s industriálním nádechem zvlášť! Surové cihly a neotesaný beton v sobě mají cosi zvláštního. Moc se mi líbí využití prostoru a jeho kreativní rozčlenění ocelovou vestavbou. Jsem ale překvapená z množství světla. Přestože prakticky celou jednu stranu bytu tvoří prosklená stěna, prostor je poměrně tmavý a díky použitým materiálům i vizuálně chladný.
Foto: archiv redakce
Využívá zkrátka materiál v jeho ryzí podobě. Bez jakýchkoli příkras. To koneckonců platí i pro obložení z tmavého dřeva a detaily z hovězí kůže. Vadí to ale něčemu? Realizace vznikla jako staromládenecké doupě a svůj účel za mě plní víc než na jedničku. S elegancí a vkusem," říká redaktorka Sabina Bařinová.