19.08.2020
připravila: Jana Polomová
Krkonoše jsou ideálním cílem při úniku z velkoměstského shonu. Obzvlášť když kromě tiché horské krajiny poskytují také zázemí v podobě mezonetového apartmánu umožňujícího blízký kontakt s okolní přírodou, který přitom není na úkor vysokého životního standardu. Autorem projektu ušitého na míru vkusu i potřebám je architekt Marek Hinke z ateliéru Conceptor.
Co je leitmotivem této realizace? Do jaké míry jste se nechali inspirovat přírodou, ve které se nachází?
Klíčovou myšlenkou bylo vytvoření chlapského apartmánu coby místa pro útěk z každodenního pracovního shonu. Jedním z hlavních motivů celého interiéru jsou kovové černé lamely, které tvoří předěl mezi jídelním a obytným prostorem a mezi chodbou a prostorem šatny.
Foto: Lukáš Hausenblas
Při pohledu ze strany lamely působí dojmem pevné překážky, naopak při čelním pohledu téměř nejsou viditelné, a tím se jimi oddělené prostory spojují v jednu místnost. Tento prvek si dále pohrává s horským světlem v interiéru a v závislosti na tom, odkud na ně zrovna dopadá, vytváří proměnnou kresbu na dřevěné podlaze i bílých stěnách.
Jaké bylo zadání investora a proč oslovil právě vás? Zasahoval nějakým způsobem do konečné podoby bytu, nebo jste měli volnou ruku?
S investorem spolupracujeme řadu let, řešíme pro něj i jeho komerční provozy v centru Prahy a vlivem této dlouhotrvající kooperace už máme vyladěný průběh spolupráce. Díky tomu máme investorovu důvěru a téměř volnou ruku v návrhu.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kombinace dubového dřeva, tmavých odstínů černé a antracitové a bronzových detailů působí velmi elegantně, ale snadno zaplní celý prostor, který pak může vypadat ztěžkle. Jak se vám podařilo uchovat vzdušnost daného prostoru?
Pro použití tmavých barevných schémat je stěžejní dostatek přirozeného denního světla, které do interiéru vstupuje. Druhým klíčovým kritériem úspěchu nebo neúspěchu těchto materiálových palet je ovšem osobní preference klienta. Když se mu barevnost nelíbí, tak s tím u něj nepochodíte. Pokud jsou uvedené aspekty tmavým kombinacím nakloněny, může řešenou ztěžklost už vyvolávat jen absence přírodních prvků v interiéru, zejména dřeva.
Foto: Lukáš Hausenblas
Máte zpětnou vazbu od majitele ohledně toho, jaké řešení se mu osvědčilo a co si zde „za provozu“ užívá především?
Nejpozitivnější reakce máme na nově vytvořenou šatnu umístěnou do prostoru, který měl původně sloužit pouze jako spojovací chodba. Kladně je vnímána také barevnost a materiálové řešení prostoru naplňující hlavní zadání chlapského interiéru.
Jaký styl je vám blízký a kde čerpáte inspiraci?
Kdybych se měl držet v rámci již dříve existujících stylů, šlo by o nějakou kombinaci minimalismu a art deca obohacenou o moderní technologie a materiály. Spíš než o pojmenování našeho stylu nám jde ale v každém projektu o to, abychom vystihli podstatu a hodnoty klienta a ty dokázali přenést do našeho návrhu.
Foto: Lukáš Hausenblas
Je pro vás zajímavější pracovat na novostavbách, nebo oživovat staré prostory? Jaké je vaše „zadání snů“?
Co se týká zadání, nemáme preferenci. Ale vždycky oceníme, když projekt, který zpracováváme, má už od začátku nějakou atmosféru místa, na kterou můžeme navázat a podpořit ji. Ideál ní projekt pro nás je tedy buď takový, který už má svého „genia loci“, nebo kde nám dá investor dostatek prostoru, abychom tuto atmosféru mohli sami vytvořit.
Foto: Lukáš Hausenblas
Foto: Lukáš Hausenblas
Ing. arch. MAREK HINKE
Studio CONCEPTOR
Po dokončení studia architektury na Stavební fakultě ČVUT pracoval v několika mezinárodně působících ateliérech v ČR i v zahraničí. Těžištěm jeho práce jsou návrhy a realizace komerčních i rezidenčních interiérů pro náročnou klientelu. V současné době vede ateliér Conceptor.
„V každém projektu nám jde především o to, abychom vystihli podstatu a hodnoty klienta a ty dokázali přenést do našeho návrhu.“
WWW.CONCEPTOR.CZ