03.12.2024
připravila: Anna Martinková
Co všechno jste jako děti záviděli Pipi Dlouhé Punčoše? Že měla koně ustájeného na verandě, mohla vykrajovat perníčky na podlaze a drhnout podlahu na bruslích z kartáčů? Realizace od kanadského studia Indee Design byla navržena v podobném duchu. S vědomím bezbřehosti dětské fantazie a jako otevřený prostor připravený na plnění malých velkých snů. Vítejte v montrealské vile Vilekule.
Podniknout dobrodružnou plavbu kolem světa, nebo naopak zakotvit ve vlastním domě ušitém na míru přáním a potřebám rodiny s malými dětmi? Když se investoři rozhodli pro druhou variantu, předsevzala si zakladatelka montrealského studia Indee Design, Florence Charronová, nedržet se při zemi a vytvořit prostor, v němž se dá vlastně také hodně objevovat a zažívat dobrodružství. Aniž by člověk překročil práh domu.
Foto: Caroline Thibault
Místopis
Dům, lépe řečeno původní dvojdomek, se nachází v rezidenční čtvrti Plateau-Mont-Royal, která svou atmosférou připomíná newyorskou Greenwich Village nebo londýnské Soho. Její obyvatelstvo tvoří směsice umělců, studentů, ale i mladých rodin.
Foto: Caroline Thibault
Výsledkem jejich soužití je dynamický komunitní prostor, v němž klasickou viktoriánskou architekturu s mnohdy extravagantními barevnými fasádami doplňují stylové kavárny, designové obchody i prodejní galerie. Jakkoli se jedná o prostředí veskrze uvolněné a inspirativní, samotná architektura současným představám o bydlení příliš neodpovídá. Problémem je roztříštěnost prostoru a z ní vyplývající stísněnost a ponurost interiérů svérázné zástavby.
Foto: Caroline Thibault
Na dřeň
Z této logiky vzešlo pořízení celého dvojdomku i jeho následné architektonické řešení. Florence Charronová se jej zhostila poměrně radikálně ve prospěch prostoru, volného pohybu v něm a přísunu přirozeného světla. Celý interiér byl dokonale vypreparován tak, aby v něm zůstaly obvodové cihlové zdi a původní trámové stropy podepřené ocelovými sloupy.
Foto: Caroline Thibault
Jeho středobodem se stal velkorysý otevřený obývací prostor s kuchyní v přízemní části domu a navazující klidová zóna v horním patře. Aby designérka posílila jejich vzdušnost, rozhodla se pro částečné prosklení přízemní části a pro velkorysá stropní okna. Tímto taktickým krokem zajistila přísun přirozeného denního světla ve všech denních hodinách. Volbou perforovaných panelů z oceli a katamaránové sítě v prvním patře posílila cirkulaci světla i po vertikální ose. Průhledy a světlíky otevřela slunečním paprskům i ty nejvíce potemnělá zákoutí domu.
Foto: Caroline Thibault
Ve stavu beztíže
V zájmu otevřeného, variabilního prostoru byl interiér vybaven minimem nábytku, což odráží fakt, že majitelé dávají přednost společnému trávení volného času a zážitkům před hromaděním hmotných statků. Veškeré úložné prostory jsou soustředěny do atypických řešení, jako je přízemní podesta schodiště, kuchyň nebo zázemí za závěsy v prvním patře. Výjimku tvoří několik solitérů, kteří majitelé posbírali na svých cestách. V centru pozornosti se tak ocitají originální, hravé a dodejme i prostorově náročné prvky, jako je obří skluzavka, domácí houpačky nebo horolezecká stěna, které dodávají koloběhu života v domě svéráznou dynamiku.
Foto: Caroline Thibault
Dobrý základ a hravé doplňky
Každý, kdo našel stopy po lihovém fixu na podlaze nebo dětskou kresbičku přes půlku zdi ložnice (pozn.: autorka se vzdává všech obvinění z léčby vlastních rodičovských traumat), jistě potvrdí, že vše, co se dá doma obrousit, přetřít, přečalounit, vyměnit..., se počítá. Florence Charronová v tomto ohledu postupovala prozřetelně. Pro interiér zvolila kombinaci osvědčených materiálů, jako je práškovaná ocel, sklo a světlé javorové dřevo. Jako kontrast k hladkým plochám využila původní prvky přiznaných i obílených cihlových zdí a bíle natřený trámový strop. Neutrálně laděné barevné schéma interiéru oživila několika barevnými detaily v podobě nástěnné malby u vchodu, lezeckých chytů v dětském pokoji nebo žluté dětské koupelny.
Foto: Caroline Thibault
Indee Design
→ Navrhovat prostory, které odrážejí jedinečnou osobitost prostoru i jeho obyvatel a kterými prostupují emoce, jsou hlavním posláním studia. V jeho realizacích jsou zastoupeny rezidenční i komerční projekty. V jeho portfoliu převažují interiérové návrhy ve starší zástavbě, v nichž se ukazuje mistrovství citlivého přístupu ke kombinacím starého a moderního. Na svém kontě má několik ocenění za interiérový design. Podle zakladatelky studia Florence Charronové je „každý projekt životním příběhem s vlastními překážkami, které je třeba uchopit jako stavební materiál, z nichž může vzniknout něco krásného“.