20.03.2024
připravila: Nikol Pavlíčková
Zájem o apartmány i sofistikované chaty v českých horách roste. A to nejen z důvodu investičního, ale také proto, že čím dál více lidí hledá možnost uniknout každodenním povinnostem. Chtějí si ukradnout chvilky pro sebe v ničím a nikým nerušeném prostředí. Po tom samém zatoužila rodina, která propadla kouzlu Jizerských hor a rozhodla se vytvořit si na severu svůj druhý domov.
Prostorová souvislost
Apartmán je rozdělen na dvě podlaží. Ta jsou propojena vnitřním schodištěm a prosklenou podlahou, umožňující trvalé vertikální propojení celkového prostoru. Vstup je zajištěn ze spodního patra. Tam se nachází ložnice, koupelny a technická místnost. Dolní patro je tak spíše praktické na rozdíl od horního, kde najdeme pro změnu zase obytné prostory určené k rodinné pohodě. Dominantou horního patra je krb, který je navržen jako ústřední prvek celého obytného prostoru. Cílem architekta bylo zasadit krb do prostoru tak, aby sloužil principu pospolitosti, známému již z pravěku. Shromažďování lidí u ohně má za cíl ještě více podpořit rodinu ve společném trávení času. V patře kromě obývacího pokoje najdeme samozřejmě i velkorysou kuchyň, jídelnu, hernu pro děti, ložnici pro hosty nebo saunu.
Foto: Míša Kociánová
Všudypřítomné světlo
Dvoupodlažní byt architekt Marco Maio se svým týmem opticky propojil prosklenou chodbou. Jak jsme již v realizacích od Marca zvyklí, i zde pracuje se světlem. To zde přirozeně využívá ke zdůraznění vztahu mezi prostory – horizontálně mezi společnými prostory a vertikálně tak, aby povýšil eleganci prostoru jako takového. Umělé světlo bylo do apartmánu integrováno s citem. Přesně tak, aby vyvážilo a zdůraznilo některé důležité momenty, v bytě prezentované detaily a zvýraznilo konkrétní artefakty.
Foto: Míša Kociánová
Respekt k životu venku
Apartmán je světlý, prostorný a organizovaný. Celkovým přístupem architekta k prostoru, přirozenému světlu, důrazem na výběr kvalitních materiálů a respektem k detailům se mu s jeho týmem podařilo vytvořit funkční domov pro rodinný víkendový život. Praktická řešení, které zde můžeme vidět na každém kroku, jsou nenásilná. Naopak. Poměrně malá škála povrchů poskytuje pohodlí a vizuální harmonii. Textury a barvy byly zvoleny tak, aby se řídily principem přírody – dubové podlahy, nábytek i osvětlení byly navrženy s respektem k životu na horách. Poměrně zajímavým detailem jsou obdélníková okna, která vytvářejí pocit starého horského domu. Okna se tak stávají obrazem interiéru a umožňují nepřerušovaný dialog mezi interiérem a krajinou venku.
Foto: Míša Kociánová
Vizuální komfort
Interiér jako celek je navržen na míru s důrazem především na jeden princip. Materiály, které zde jsou použité, musí odpovídat specifickému umístění a životu v horách. Viditelné trámy, dřevěné stěny, podlahové krytiny nebo centrální krb – to vše společně vytváří hřejivou „chalupářskou“ atmosféru. Téměř veškerý nábytek, který se v apartmánu nachází, je vyroben na zakázku a byl navržen velmi chytře a jednoduše především z přírodních materiálů. Při jeho navrhování si tým architektů pohrával s konceptem plné-prázdné. Nejlepším příkladem tohoto pozoruhodného konceptu je skříň, která odděluje chodbu od dětského pokoje. Flexibilní skříň vytváří dynamickou hru prázdných polic a úložných kostek, což nám umožňuje zdůraznit určité předměty a jiné skrýt. Design apartmánu naprosto respektuje jeho obyvatele a jejich potřebu rodinného víkendového života na horách.
Foto: Míša Kociánová
Celkovým přístupem architekta k prostoru, přirozenému světlu, důrazem na výběr kvalitních materirálů a respektem k detailům se mu s jeho týmem podařilo vytvořitfunkční domov pro rodinný víkendový život.
Foto: Marco maio architects
MARCO MAIO ARCHITEKT
Architekt Marco Maio ve svých relizacích kombinuje portugalské vlivy s čským prostředím. Největší důrazu ale vždy klade na světlo, které je pro něj v architektuře základním stavebním kamanem. Přirozené světlo je pro nej a jeho tým architektů ústředním tématem každého projektu. Tento pro něj nepostradatelný prvek propisu do bytů., rodinných domů, kanceláří nebo jiných komerčních a veřejných staveb.
Foto: Marco Maio Architekt