12.01.2022
připravila: redakce
Nevěřte tomu, že klíčovým faktorem pro realizaci projektu s obytnou plochou 600 m2 musejí být nutně finance. V případě tohoto domu, který vyrostl v unikátním místě, byly hybnými silami především chuť, touha a hodně energie. A proto, máte-li své sny, běžte jim naproti.
Investor přesně věděl, v jaké lokalitě by měl stát jeho vysněný dům, do kterého vloží nejen nemalé finance, ale především velkou míru úsilí. Nepoptával realitní kanceláře, vyrazil do terénu. Téměř rok hledal místa, která se mu líbila a kde viděl potenciál stavět.
Foto: Lukáš Hausenblas
Ptal se místních obyvatel a rozdával vizitky. Až jednou narazil u nádherného pozemku na paní, která zde pečovala o zahradu, a mezi řečí zjistil, že pozemek je na prodej. A byla ruka v rukávu. Od té doby uplynulo více jak sedm let. Majitelé v domě bydlí teprve necelý rok, neboť nejen hledání architekta a vzájemné sladění vizí zabralo nějaký čas, ale mnoho úsilí museli vynaložit na získání územního rozhodnutí ke stavbě.
NA DRUHOU DOBROU
Důkazem, že ne vždy je dobré věci uspěchat a že je dobré nebát se vyměnit architekta v případě, když souznění není stoprocentní, je i tento dům: „Na prvních návrzích můj muž spolupracoval s architektem, jehož vize ne zcela odpovídala našemu založení a našemu životnímu stylu. Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli opustit koncepci architekta, který rozvrhl dispozici tak, že hlavní obytný prostor, místo, kde se potkává celá rodina, byl zanedbatelný oproti ostatním místnostem.
Foto: Lukáš Hausenblas
I za cenu ztraceného času jsme se rozhodli hledat lepší řešení a na doporučení našich přátel jsme se sešli s architektem Janem Lapčíkem z ateliéru FUSION ARCHITECTS, jehož mladistvý přístup k architektuře, životní založení i pohled na život souzněly s naším životním stylem. Trefil se přesně do našeho nastavení. Výsledkem je velkorysý společný prostor umožňující sdílení rodinného života, a přitom poskytující pro každého i jeho vlastní zázemí, vlastní soukromí,“ vysvětluje paní domu a dodává: „Naší největší inspirací se stala vila Tugendhat, která nás každým detailem doslova odzbrojila. Můj muž se rozhodl, že postaví takovou vlastní vilu Tugendhat zasazenou v Praze.“
Foto: Lukáš Hausenblas
NEJEN DO KRÁSY, ALE I DO VÝŠKY
„První idea nebyla mít tak velký a tak vysoký dům, ale svažitý pozemek a nezaměnitelný genius loci místa nás s architektem přesvědčily o tom, abychom využili možnost výhledů na maximum a nebáli se stavět do výšky,“ dodávají oba manželé. Zahrada se budovala už v době stavby, aby byla již v době stěhování chloubou, ne hendikepem celku.
Foto: Lukáš Hausenblas
Samotné hledání barevnosti jak fasády, tak interiéru byl běh na dlouhou trať, majitelé strávili ne hodiny ani dny, ale týdny vzorkováním. I v tomto ohledu skládají architektu Lapčíkovi poklonu, že v tomto procesu nepolevil. V době, kdy se začalo řešit vybavení interié ru, se na doporučení byli majitelé nemovitosti podívat v showroomu CASA MODERNA v Dolních Břežanech, kde se nakonec kromě plánovaného sedacího nábytku domluvili také na výrobě nábytku na míru, který v interiéru nad solitérním nábytkem převažuje. Zbývající část nábytku si vybírala paní domu dle svého vkusu a velkého citu pro estetiku.
Foto: Lukáš Hausenblas
A ačkoli ji limitovala doba covidu a zavřené showroomy, výtečně si poradila, velkou část realizovala prostřednictvím nákupu na internetu, a to i přesto, že to stálo mnohonásobně více času a možná i stresu. Nepopiratelnou zásluhu na celém projektu má sám investor, který se pohybuje v oboru developmentu a stavebnictví řadu let, a i přesto, že na stavbě měl profesionální dozor, velmi často se z pozice investora dostával do pozice stavbyvedoucího. Píle a čas investované do rozvoje tohoto jedinečného projektu se do výsledku dokonale propsaly.
Foto: Lukáš Hausenblas
***
STANISLAV ŠESTÁK
Spolumajitel showroomu CASA MODERNA a Dílna Šesták
„Zájmem ze strany klientů bylo pouze se podívat na náš showroom a přijeli si pro inspiraci. Až po první schůzce, která se konala mimo naši otevírací dobu, se nám svěřili, že mají navrženou atypickou kuchyň a na tu by si rádi u nás nechali udělat kalkulaci (to byla ta menší kuchyň v bytě pro hosty). Právě vybavení hostovského bytu bylo testovací částí a na základě dobré kvality, detailu a společných sympatií se začala zakázka rozšiřovat na veškeré atypické výrobky včetně sedací soupravy v hlavním obytném prostoru či manželské postele s kvalitní taštičkovou matrací,“ vypráví o seznámení s investory Stanislav Šesták a na otázku, s jakými nároky či přístupem k vybavení přistupoval a jaké materiály použil, odpovídá: „Nemáme různé přístupy, máme jen jeden – tím je kvalita. Pracujeme s šikovnými lidmi, na kvalitních strojích a s kvalitním kováním. A je jedno, s jakým materiálem pracujeme, je to vždy o zpracování materiálu až do posledního detailu.“
ARCHITEKT: FUSION ARCHITECTS, www.fusionarchitects.cz
STAVBA: ALBION DEVELOPMENT, www.albion.cz
INTERIÉR: CASA MODERNA, www.casamoderna.cz
VÝROBA NÁBYTKU: DÍLNA ŠESTÁK, https://dilnasestak.cz