08.03.2024
připravila: Jana Polomová
Kontrastní kombinace světlých a tmavých tónů vymezující jednotlivé funkční zóny je leitmotivem velkorysého interiéru čtyřpodlažní vily v pražské Troji, jehož autory jsou architekti ze studia VRTIŠKA & ŽÁK – Roman Vrtiška, Vladimír Žák a Lucie Němcová. Výrazná estetika je přitom pouze jedním z mnoha atributů této mimořádně realizace...
Mladý manželský pár profesionálních sportovců oslovil architekty s přáním vytvořit bydlení na míru, které bude zároveň zhodnocovat stávající objekt. Základní koncept vychází z psychologie barev – světlá barva je použita v denních zónách typických pro zvýšenou aktivitu, tmavá naopak vybízí ke zklidnění a relaxaci.
Foto: Kristina Hrabětová
V hlavním obytném prostoru to dobře demonstruje kout s krbem, jak vysvětluje Roman Vrtiška: „Pokud chcete uniknout od všedních starostí, není nic lepšího, než se zrelaxovat u zapáleného krbu v této minimalistické obytné jeskyni.“ Převládající kontrast černé a bílé příjemně tlumí dřevo, které je společně s přírodním mramorem a cementovou stěrkou nejvýraznějším prvkem prostupujícím celým objektem.
Foto: Kristina Hrabětová
Rekonstrukce se neobešla bez stavebních zásahů, když se architektům podařilo přesvědčit investory, aby obětovali část podlahové plochy v prvním nadzemním podlaží, a otevřeli tak část stropu v obývacím pokoji směrem do pracovny, kde vznikla galerie pro cenné trofeje: „Při cenách za m2 nemovitosti v této lokalitě si dovolím tvrdit, že šlo téměř o husarský kousek.
Foto: Kristina Hrabětová
Bylo pro nás klíčové, aby objekt získal parametry nadstandardního bydlení. Výška stropů zde byla 2,8 metrů a to nám v rámci hlavní obytné místnosti přišlo málo. Chtěli jsme docílit efektu vzdušnosti a reprezentativních prostor,“ doplňuje architekt. Místnost, orientovanou na jihozápad, tím navíc výrazně prosvětlili.
Foto: Kristina Hrabětová
Posilovnu umístili velmi netradičně do nejvyššího patra domu s navazující venkovní terasou a úchvatným výhledem na Prahu – vzhledem k tomu, že majitelé jsou sportovci, tráví více času ve fitness než v ložnici, kterou by zde pravděpodobně situovala většina architektů...
Foto: Kristina Hrabětová
Součástí je také ledová lázeň, koupelna a samostatný bar, celé patro je tedy věnováno tréninkové aktivitě. Privátní poschodí o patro níže zahrnuje hlavní ložnici a koupelnu majitelů, dětský pokoj s vlastní koupelnou a průchozí šatnu. Ve vstupním patře je kromě garáže a lobby také druhá šatna a pracovna s galerií. Blok z dubové dýhy, ukrývající toaletu, úložné prostory a AV techniku, zde kontrastuje s podlahou ze světlého Microtoppingu a hlavním schodištěm z dubové dýhy v tmavém odstínu s podsvětleným zábradlím.
Foto: Kristina Hrabětová
Hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou se nachází v nejnižším patře, ze kterého je výstup na zahradu s krytým bazénem a letní kuchyní. Zásadní byl samozřejmě také výběr nábytku a doplňků, přičemž autoři projektu vsadili na klasické kusy a neutrální barevné ladění. Spolupráce byla svým způsobem náročnější než obvykle: „Majitelé tráví mnoho času mimo Českou republiku, a tak jsme neměli moc možností se s nimi vídat. Veškeré schůzky museli být maximálně efektivní. Nejtěžší na tom všem ovšem bylo unést tíhu klíčových rozhodnutí za majitele. Díky jejich profesní vytíženosti nám ponechali hodně volnou ruku nejen v navrhování, ale také v rozhodovacích procesech. Tím jsme se v podstatě dostali do role, kdy jsme jakýmkoliv rozhodnutím přímo ovlivňovali termíny realizace a cenu, a to z vlastního profesního přesvědčení, nikoli z popudu investora. To pro nás bylo hodně nestandardní a museli jsme vše výrazně déle promýšlet, než jsme cokoliv finálně potvrdili stavbě či dodavatelům,“ vysvětluje Vladimír Žák. Výsledná realizace poskytuje mimořádně luxusní bydlení bez zbytečné okázalosti, místo ní nabízí vedle dokonalého komfortu důmyslný a promyšlený design na míru svým obyvatelům.