03.02.2024
připravila: Nikol Pavlíčková
I když se to tak někdy může zdát, život není černobílý. Naopak, je plný možností, nápadů, kreativity a barev. Podobné je to i s každým nově vznikajícím interiérem. Začínáme vždy jen s holými zdmi představujícími pomyslný nepopsaný list. A záleží jen na nás, jak budeme s paletou barev pracovat. Je tedy na čase pustit se do hry plné odstínů, lahodící oku i mysli.
Podél kanálu poblíž Amstelveldu v samotném centru Amsterdamu se nachází dům ze 17. století. Původně zanedbaná a značně zbědovaná stavba doslova dychtila po péči. Zželelo se jí lokálnímu architektonickému studiu i29, které se jí ujalo. Architekti původní dům z roku 1675 dokázali proměnit ve světlý domov s nečekanými výhledy i dalším prostorem hodným objevování. K celkové renovaci všichni přistupovali s naprostým respektem a úctou k minulosti. Na obnově tak spolu s architekty pracoval i tým renomovaných specialistů.
Foto: Ewout Huibers
Nekomplikovaná pospolitost
Nový interiér třípatrového domu si klade za cíl zvýraznit jeho určité části. Tím vybízí ke zcela unikátnímu pohledu na tento výjimečný dům, který si i po renovaci udržuje nenahraditelný genius loci. Pro architekty bylo klíčové zachovat v prostoru jistý odkaz na historii. Zároveň ale hledali inovativní a sofistikovaná řešení. Toho se jim podařilo dosáhnout především díky originálním detailům, které jsou jak na první pohled velmi elegantně skryté, tak i nemilosrdně přiznané. Hlavním pojítkem celkového prostoru jsou barvy a atypické povrchové úpravy. Tyto dva prvky se jako jedna nitka táhnou každou místností, a tvoří tak z třípatrového domu kolektivní souhru všech místností.
Foto: Ewout Huibers
Ve jménu harmonie
V přízemí domu nalezneme na míru navrženou kuchyň. Jejímu středu dominuje dlouhá linka z dubového dřeva. Hned na první pohled si můžeme všimnout zajímavé, a přitom velmi efektivní práce s pultem. Jedna jeho polovina slouží jako jídelní stůl, zatímco druhá polovina má zabudovaný sporák i dřez a také přizpůsobený odkládací prostor. Bezprostředně za kuchyňským pultem poutá pozornost lesklý prostor barvy lesní zeleně. Ten nenápadně ukrývá ložnici pro hosty. Její součástí je i vlastní koupelna nebo soukromý vstup do zahrady.
Důmyslná řešení
Na konci kuchyně se nachází schodiště s dubovým obložením nabarvené na tmavě šedou. Vizuální propojení s kuchyní v přízemí a pracovnou v prvním patře je víc než zřejmé. Šedě mořená dubová stěna vítá každého, kdo vystoupá o patro výše, a tvoří tak krásný vstup do dalších pokojů. Jako je například obývací pokoj, ve kterém můžeme spatřit stejný odstín šedé. Ten zde byl využit pro látkové obložení stěn sloužící k zajištění akustiky. Výrazný solitér v podobě knižní policové stěny, nacházející se v zadní části místnosti, má hned dvě funkce. Estetickou i praktickou. Díky svému otočnému systému slouží nejen jako knihovna, ale také jako tajné dveře. Ty vedou do sytě modré útulné místnosti určené primárně k odpočinku.
Foto: Ewout Huibers
Chvála klidu
Do celého třetího a zároveň posledního patra domu architekti umístili prostorově výraznou ložnici. Ta vyzařuje prémiové pohodlí a usínání povyšuje na zcela jinou úroveň hodnou spánku v nejluxusnějším hotelu. Neobvyklé napojení na koupelnu, která je od hlavní ložnice oddělena pouze zrcadlovou stěnou, je skutečně pozoruhodným řešením. Součástí koupelny je i sprchový kout, jehož stěny jsou konstruovány za pomoci obousměrných zrcadel, což umožňuje přímý výhled ven na zdejší kanály. Tradiční japonská vana a volně stojící umyvadlo v barvě dřeva dodávají celému podkroví ještě příjemnější atmosféru.
Foto: Ewout Huibers
Jeroen Dellensen & Jaspar Jansen
architekti
Holandské architektonické studio vedené Jeroenem Dellensenem a Jasparem Jansenem vytváří místa se silnou identitou, která hovoří jasně a zřetelně k těm, kteří tam žijí. Jejich práce se vyznačuje sofistikovanou jednoduchostí. Cílem každého privátního návrhu studia i29 je neposkytovat standardní řešení, ale zajistit svým klientům kvalitu, efektivitu a kreativitu jejich prostoru, který každý den obývají.
Foto: Ewout Huibers