06.09.2022
připravila: Sabina Bařinová
Polovina 20. století znamenala pro Vietnam a s tím i vietnamskou architekturu zásadní předěl. Bylo to období, kdy začal vznikat zcela nový estetický diskurz – a ten měl tu výsadu, že se mohl konečně oprostit od všudypřítomné kolonialistické podstaty francouzského neoklasicismu. Ke slovu se dostala moderna tak, jak ji známe dnes.
V rámci modernistického pojetí vietnamských budov se dostaly ke slovu praktické materiály jako surový beton, terazzo či vymývaná betonová dlažba. Přesně ty se koneckonců v kombinaci s jistou dávkou sentimentu postaraly také o nevšední podobu bytové realizace v Ho Či Minově Městě, nazvané MA`I Apartment. Na její tvorbě pracovalo architektonické studio Whale Design Lab, které neváhalo popustit uzdu terazzu.
Foto: Trieu Chien
Materiál v první řadě
MA`I Apartment vznikl tak trochu jako experimentální prostor, který se svou estetikou obrací právě k vietnamské modernistické architektuře poloviny minulého století a používá ji jako nevyčerpatelný zdroj inspirace pro soudobý interiér. Primární podnět přitom přišel rovnou od majitele bytu, který se s oblibou zabývá právě přerodem západní estetiky do podoby, která odpovídá potřebám vietnamského životního stylu v tropickém prostředí. Přírodní danosti samy o sobě kladou vysoké nároky na používané materiály. Výzvu pro hlavní architektku Le Nguyen Nguyen Hanh pak představovalo především použití všech lokalitě odpovídajících principů pro realizaci interiéru v městské bytové zástavbě. Jako inspirace jí posloužil architekt Louise Kahn, který ji okouzlil charakteristickým užíváním geometrických prvků a svou bezmeznou fascinací terazzem.
Geometrické přednosti
Původní dvouúrovňový byt s podlahovou plochou 200 m2 si v první řadě vyžádal změnu dispozice, která umožnila docílit lepšího propojení obytného prostoru. V souvislosti se skutečností, že architektka v návrhu striktně vycházela z geometrických principů, byly zcela vyloučeny jakékoli další dekorativní prvky. Pozornost tak přitahuje velký kulatý otvor, zaoblené rohy i obloukové průchody oddělující jednotlivé místnosti. Kombinace s nápadnými plochami terazza dodala bytu na mimořádně působivém charakteru. Právě vizuálně určující část je poskládaná z velkých kusů bílého mramoru a bere na sebe podobu zcela nepřehlédnutelné řemeslné koláže, která se táhne od kuchyně až ke schodišti do patra.
Foto: Trieu Chien
Whale Design Lab, architektonické studio
Ateliér vznikl v roce 2017 v Ho Či Minově Městě. A přestože architektura a interiérový design jsou v zemích východní Asie trochu nedoceněné, tým Whale Design Lab je odhodlaný nepolevit a neustále u veřejnosti posouvat vnímání estetiky. „Současné prostředí ve Vietnamu je pro nás nejen výzvou, ale také příležitostí prozkoumat nové způsoby rozvoje architektonických a interiérových prostor. Úspěšné dotažení byť těch nejmenších projektů vždy vnímáme jako velkou zodpovědnost a také příležitost pro rozvoj nových myšlenek a nápadů,“ vysvětlila vizi studia architektka Le Nguyen Nguyen Hanh, autorka realizace. „Kromě estetiky klademe velký důraz také na energetické, ekologické, kulturní a ekonomické otázky našich projektů.“
Foto: Trieu Chien