30.12.2020
připravila: Sabina Bařinová
Tchajwanská metropole Tchaj-pej skrývá nejedno dobrodružství. Všechno se dá ale zvládnout, když se máte kam vracet. Třeba jako mladá tříčlenná rodina, která se rozhodla se ve městě zabydlet. Své naděje, touhy i sny o domově vložila do rukou lokálních architektů z KC Design Studia. A jak je vidět na výsledku, vsadila na správného koně.
Na základě vzájemné čilé spolupráce mezi majiteli a architekty vznikla v tchajpejské čtvrti Xindian, nedaleko stejnojmenné řeky, rezidence Wang. Výběr lokality přitom nebyl vůbec náhodný.
Foto: archiv redakce
Majitel sice po dlouhou dobu pobýval v zahraničí, v blízkosti řeky Xindian ale prožil své dětství, a tak pro ni měl vždy speciální slabost. Když se pak do rodného města vrátil, měl zcela jasno, že své vlastní děti chce vidět vyrůstat na stejném místě, a bylo tak rozhodnuto, že zázemím pro jeho rodinu se musí stát čtvrť Xindian.
DEKONSTRUKTIVISTICKÝ DETAIL
Na prostoru téměř 125 čtverečných metrů s třímetrovou výškou stropů se velmi rychle projevila zásadní výzva – masivní ocelový nosník a nepřehlédnutelné hlavní potrubí vedené po stropě.
Foto: archiv redakce
Architekti Chuan-Ta Tsao a Kuan-huan Liu se proto v rámci řešení celkové koncepce bytu rozhodli pro jistou formu dekonstruktivismu. Ocelový nosník a strop od sebe proto oddělili takovým způsobem, aby každý z nich mohl zcela nezávisle na druhém vykonávat svou funkci.
Foto: archiv redakce
V hlavním obytném prostoru k tomu využili techniku obloukové klenby, která navzdory snížení strop opticky pozvedá, a přitom nijak nenarušuje funkčnosti stávajících technických nezbytností.
HARMONICKÁ KOMBINACE
Design interiéru vychází z oblíbených elementů obou majitelů – jeden z nich si zakládá na moderních interiérových prvcích, zatímco ten druhý upřednostňuje spíše přírodní materiály.
Foto: archiv redakce
Rozdíly mezi oběma designovými styly v kombinaci s všudypřítomným náznakem dekonstruktivismu přinášejí do interiéru množství neobvyklé inspirace.
Foto: archiv redakce
Materiály zvolené na strop a podlahy byly vybírány zcela individuálně, zvlášť pro každou místnost, a jednotlivé prostory tak zcela definují. Primární materiál, použitý na zdech, však naopak prostupuje napříč celým prostorem a plynule propojuje jednotlivé místnosti.
Foto: archiv redakce
***
CHUAN-TA TSAO a KUAN-HUAN LIU
KC Design Studio
„Majitel bytu preferuje moderní interiéry, majitelka si zase zakládá na přírodních motivech a materiálech. Tento rozdíl v preferencích nám byl velkým zdrojem inspirace,“ prozradili autoři koncepce. Společně se svým studiem interiérového designu KC Design Studio jsou doma v tchajwanské Tchaj-peji. Od roku 2011 mají na kontě téměř 50 rezidenčních i komerčních interiérových realizací, ve kterých se soustředí především na vztah mezi prostorem a jeho obyvateli.