17.05.2024
připravila: Anna Martinková
Projekt Flow House brněnského studia Platforma přináší fascinující dojem bezčasí, který naruší snad jen střídání ročních období a s ním spojené proměny okolní přírody. Rodinná vila postavená s pokorou ke zvlněnému reliéfu zlínské krajiny působí, jako by zde stála odedávna. Jako další z kopců vypínajících se z Hostýnských vrchů, jako další strom z místních zalesněných strání...
Když jsme s architektem Davidem Průšou probírali realizaci tohoto domu z jeho perspektivy a optikou jeho prožitků, napsal: „Flow House je pro mě ojedinělým projektem, neb jsou v domě v plné výši promítnuty všechny požadavky a přání jeho obyvatel. Stal se dokonalým zhmotněním jejich představy života. Výzvou byl spíše filosofickou a koncepční než technologickou. Cílem bylo navrhnout a postavit dům, který bude inteligentní, vtipný a jednoduchý ve své architektonické podstatě.“
Byla to kombinace svérázného terénu lokality a přesně formulovaných očekávání majitelů domu, která přiměla architekty Davida Průšu a Katarínu Srnovou vystoupit „out of box“ a přemýšlet o podobě budoucího rodinného domu nikoli jako o statickém, nýbrž plynoucím elementu, jenž nemusí být do krajiny zasazen, ale jednoduše s ní může splývat v jednom společném toku.
Foto: Alex Shoots Building
Oáza klidu
Klíčovým požadavkem paní domu bylo vytvoření venkovního prostoru domu poskytujícího rodině absolutní soukromí odstíněné od možných pohledů zvenčí. Tato představa vykrystalizovala v ideu uzavřeného, přesto prosvětleného a vzdušného atria. V pevně sevřené náruči domu se zrodil čistý, zenově klidný prostor s meditativním nábojem, díky usazenému stromu a vnitřní zahradě konceptuálně propojený s okolní přírodou. „V tomto případě byla spolupráce se zahradním architektem samozřejmá. Strom, který vyrůstá z terasy a prorůstá její střechou, měl být původní. Ten bohužel nešel zachránit, tudíž se musel najít takový, který splní parametry na velikost koruny, výšku a který neuvadne,“ dodává architekt David Průša.
Foto: Alex Shoots Building
Flow House
Druhým zásadním přáním majitelů bylo respektovat genius loci a nezasahovat do krajiny víc, než je nezbytně potřeba, a to jak z hlediska stavebních prací, tak z hlediska výsledné podoby domu jako takového. Odpověď na otázku, jak zajistit výhled ze všech jeho částí na malebné kopce a pracovat s terénem tak, aby nebyl narušen jeho přirozený ráz, se zhmotnila v konceptu jednoduchého, geometricky čistého domu na platformě, který na sebe nestrhává pozornost, nýbrž vizuálně i fyzicky splývá se zvlněnou topografií pozemku. Plynoucí dům v plynoucím terénu. Flow House.
Foto: Alex Shoots Building
Kompaktní a otevřený
Dům je jednopodlažní, nicméně právě díky těsnému spojení s terénem pozemku působí opticky jako tvarově bohatší objekt rozložený do dvou pater. Díky této dispozici mohou majitelé čerpat energii ze stejného výhledu do zahrady se vzrostlými stromy i na protilehlé kopce v klidové i ve společenské části domu.
Foto: Alex Shoots Building
Toto řešení v kombinaci s bohatým prosklením domu zároveň zajišťuje příjemnou vzdušnost a světlost interiéru. David Průša upřesňuje: „V každém projektu pracujeme primárně s přirozeným světlem. Nejinak tomu bylo i zde. Se světlem je nakládáno tak, aby byl dům a jeho atrium – oáza klidu – dostatečně světlý a prosluněný. S ohledem na trajektorii slunce jsou jednotlivé prostory propojeny tak, aby světlo proniklo všude, kde je potřeba.“
Foto: Alex Shoots BuildingHlavní hmotu objektu tvoří tři křídla poskládaná do písmene U, v jejich sevření je usazena zmíněná krytá terasa. Jakkoli dům působí dojmem světa sama pro sebe odtrženého od civilizace, museli architekti i v tomto případě pracovat s faktorem přiléhající infrastruktury. „K místní komunikaci je dům navržen jako protihluková stěna, poměrně zasunutá pod úroveň cesty,“ vysvětluje David Průša. „Celý dům je s klesáním otevřen do zahrady v západní části, a vytváří tak intimní, před okolím skrytý a chráněný klidný obytný prostor.“
David Průša a Katarína Srnová
Architekti
Nejzábavnější je podle nich proces navrhování, ale nejlepší pocit zažívají při samotné realizaci. Když vidí, jak se jejich vize a návrh zhmotňuje. Brněnský tým architektů, stavebních inženýrů, grafiků, designérů a dalších odborníků Platforma tvoří promyšlené projekty staveb, veřejných prostorů a interiérů již osmnáct let. Architekt a zároveň jednatel ateliéru David Průša to považuje za svůj největší profesní úspěch. „Platforma je jedinečná svým přístupem k projektům, vstřícností ke klientům a komunikací. V dnešní době je těžké se od ostatních odlišit, ale myslím, že naše jméno rezonuje,“ dodává. Jeho zatím nesplněným profesním snem není nic menšího než stavba mrakodrapu. Nicméně by se prý spokojil i s tím, kdyby naše města obecně fungovala tak, jak mají.