22.11.2021
připravila: Jana Polomová
Sklárna Bomma otevřela první showroom Bomma Ateliér, který je zároveň jediným projektem svého druhu u nás. Místo je více než příznačné... Dekorativní prvky exteriéru i interiéru kubistického domu Diamant vycházejí z tvarosloví krystalu, a tak se stávají přirozeným spojencem křišťálového osvětlení.
Členitý interiér prvorepublikového bytu kdysi obývaného rodinou Adolfa Hoffmeistera slouží k působivé prezentaci všech kolekcí a zároveň je inspirativním prostorem pro zajímavá setkání. Provedla nás marketingová ředitelka značek Bomma a Rückl Eva Kozarová.
Jak vznikl nápad otevřít vlastní showroom a proč právě tady?
Vyrábíme mimořádně kvalitní svítidla a máme zkušenosti například z veletrhů, jak bývají lidé ohromeni jejich velikostí a precizním zpracováním, které v katalogu dostatečně nevynikne. Bomma je globální značkou a naprostou většinu produkce tedy exportujeme.
Foto: Lukáš Hausenblas
Chtěli jsme však mít v rámci České republiky místo, kromě naší sklárny ve Světlé nad Sázavou, kde můžeme kolekce představit. Rozhodli jsme se přitom zaměřit na kontext. Klasický retail showroom by nevystihl vše, co značka Bomma reprezentuje, zvolili jsme proto architektonicky zajímavý prostor, jehož samotná návštěva je zážitek. Také jsme chtěli rozproudit debatu o interiérovém designu, který jako by se v posledních letech omezil na minimalismus a skandinávský design. Autorkou řešení je naše spřízněná interiérová designérka z Milána Sophie Wannenes, která má cit pro kombinace stylů a umí pracovat s výraznými odstíny a dekory. Oslovili jsme řadu partnerů, kteří mají možnost průběžně zde prezentovat své produktové novinky, protože prostor budeme v čase obměňovat. V Bomma Ateliéru se budeme setkávat nejen s našimi klienty a partnery, ale plánujeme také přednášky a workshopy pro širší veřejnost, začínáme zde natáčet podcast... Ceníme si kreativity a chceme ukázat, že interiérový design může být barevnější – přeneseně i doslova – a že emoci lze vytvořit mnoha způsoby...
Foto: Lukáš Hausenblas
Více než rok čelí svět mimořádné pandemické situaci. Jaký ten čas byl pro vás?
Zpočátku velmi náročný, protože nebylo jasné, jak se vše bude vyvíjet. Skutečnost je však taková, že za sebou máme rekordní rok a 25% meziroční nárůst, což je opravdu hodně. Budeme proto přistavovat vedle stávající sklárny další výrobní halu.
Čím si takový úspěch vysvětlujete?
Myslím, že lidé, kteří najednou byli nuceni trávit více času doma, měli větší potřebu obklopovat se krásou a kvalitou. Naše svítidla samozřejmě plní funkci osvětlení, ale primárně přinášejí do prostoru emoci a vytvářejí specifickou atmosféru. Jsou to takové šperky interiéru... Navíc Bomma je relativně mladá značka a lidé nás stále objevují. Vzhledem k tomu, že máme vlastní výrobu a nejsme na nikom závislí, proces vzniku každého kusu máme pod kontrolou a ještě můžeme experimentovat.
Foto: Lukáš Hausenblas
Často uběhne i rok od první skici, než přijdeme na to, jak ideu designéra dokonale zhmotnit. Neustálé prototypování je někdy až extrémní, ale baví nás a výsledky pak bývají originální ve všech ohledech.
Kromě osvětlení Blimp, které pro vás navrhlo studio Big-Game, jsou autory všech kolekcí svítidel čeští designéři. Přemýšleli jste nad tím oslovit někoho v zahraničí?
Zkusili jsme to několikrát, pro mladou značku je spolupráce s věhlasným zahraničním designérem dobrou příležitostí na sebe upozornit. Nakonec jsme nevybrali žádný z předložených návrhů, což bylo sice frustrující pro obě strany, ale Bomma má svou specifickou estetiku a my všichni, kteří ji tvoříme, cítíme, co sedí a co nezapadne. Shodli jsme se tedy na tom, že je lepší opakovaně oslovovat české a slovenské designéry, kteří mají Bommu lépe navnímanou.
Foto: Lukáš Hausenblas
Křišťál je sice ušlechtilý materiál a v podstatě cokoli z něj vytvoříte, vypadá dobře, ale vůbec není jednoduché přijít s něčím opravdu novým, co zároveň zapadne do našeho portfolia. Zjištění, že ani mezinárodní designérská hvězda není zárukou dokonalého produktu, bereme jako dobrou zkušenost, která nám pomohla si uvědomit, že vlastně dobře známe svůj směr a své místo. Mít velké jméno v katalogu s tím, že daný produkt nebude v souladu s charakterem značky Bomma, nám nestálo za to. Což dobře ilustruje, jak rychle Bomma dospěla.
Vyrábíte svítidla spadající do segmentu luxusu. Co kromě originálního estetického pojetí a výjimečné kvality zpracování vlastně přinášíte?
Věřím, že především pocit, příběh, emoci... Proto mě baví podílet se na tvorbě této značky, a vytvářet tak určitou nadhodnotu, která je dlouhodobou záležitostí. Myslím, že produkt dnes zkopíruje každý, ale značku ne. To je také důvod, proč jsme se zaměřili na artikulaci toho, co Bomma představuje, že stojí na kvalitě, originalitě, kráse a inovaci a náš zákazník je každý, kdo je schopný tyto hodnoty ocenit. Vnímám, jak moc se Bomma vyprofilovala a že nás tato skutečnost vede na každém kroku, třeba i při výběru papíru na katalog. Je pro nás důležité být dlouhodobě čitelní, rozeznatelní a konzistentní a mám radost, že se nám podařilo vytvořit showroom, který to vše dokonale odráží.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kubistická budova z let 1912–1913 stojí na pražském Novém Městě. Autorem projektu byl architekt Emil Králíček a jeho majitelem malíř, diplomat a spisovatel Adolf Hoffmeister. Prvorepublikový apartmán o rozloze 178 m2 disponuje na míru vestavěným nábytkem ve funkcionalistickém stylu, který je i po téměř sto letech ve velmi dobrém stavu.
Foto: Lukáš Hausenblas
***
EVA KOZAROVÁ
marketingová ředitelka značek Bomma a Rückl
Studovala v ateliéru produktového designu na VŠUP pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka. Po úspěšném dokončení bakalářského stupně se rozhodla pro studium managementu umění na VŠE a následně mezinárodního magisterského programu CEMS International management na VŠE. Má za sebou studijní pobyt ve Francii a v Dánsku. Ve vedení značky Bomma působí již přes šest let a v Rücklu téměř čtyři. Při práci spojuje své největší zájmy – business, cestování a design.
BOMMA, Dům Diamant, Spálená 82/4 / www.bomma.cz / www.facebook.com/bommacz / info@bomma.cz