19.03.2021
připravila: redakce
Zahraniční byty mohou být zdrojem obdivu, údivu, nepochopení i inspirace. Často vycházejí z jiných tradic, odlišné kultury, respektují jiné prostředí.
Jaké emoce vzbuzuje vybraný interiér u vás?
LÁĎA HRUŠKA, reportér
Byt na mě působí na první dojem jako blázinec. Blázinec stylů, barev, půvabu i nepraktičnosti. Ale co moderního není bláznivé a nevzbuzuje emoce?
Foto: archiv redakce
Vstupní chodba s à la luxferovou prosvětlenou stěnou je TOP nápad. Modro-bílá kuchyně to ale rázem zabije. U modré linky, jinak supermoderně řešené, si připadám rázem jako v plaveckém bazénu. Neumím si představit, že bych tady vařil každý den a díval se na tak ostrý kontrast barev. Kdyby byla linka v námořnické světlemodré, bylo by to možná o něčem jiném. V jídelně oceňuji orámované cihlové sloupy, skvost, a každou židli u stolu jinou. Velká knihovna ale patří dle mého do obýváku. Z jinak krásné haly to na mě dělá dojem lepšího bistra.
Květinový koutek je skvělou živou dominantou. Krása!
Foto: archiv redakce
Obývák je ale naprostý cirkus barev i stylů. Dřevěná podlaha a křeslo s plastovou židlí a duhovým kobercem mluví za vše. Nepůsobí to útulně, ale rozladěně, neuspořádaně. Z bytu bych si tedy vyzobal několik SUPER VYCHYTÁVEK, které bych si aplikoval doma. Ale citronová koupelna by to nebyla :-).
MARek HINKE, architekt
Interiér madridského bytu pro Carlose skrývá pestrý svět, který absolutně není můj. Byt si zakládá na variabilitě dispozice a jednoduché barevnosti.
Foto: archiv redakce
Zatímco variabilita prostor je zvládnuta dobře, kombinace materiálů a barev je podle mého prvoplánová, bez nějaké finesy nebo nápadu. V některých prostorech mi chybí jasnější koncept toho, jak vlastně mají být využívány. Detaily provedení bytu navíc poukazují na to, že ne každý nápad, který je kreativní, je nutně ve výsledném interiéru dobrý. Toto je ale samozřejmě lehké soudit z fotografií výsledku, bez znalosti kontextu, jako je celkový rozpočet nebo kolik lidí promlouvalo architektům do návrhu. Tyto aspekty mohly s návrhem hodně zahýbat.
***
Staromládenecký byt je umístěn ve třetím patře jedné z bytových budov v madridské čtvrti Malasana. Je přitom dost zajímavý svou délkou – měří celých 21 metrů! Využít této zásadní charakteristiky a proměnit ji v plus se stalo hlavním záměrem rekonstrukce pod taktovkou Gonzala Parda z madridského studia gon architects a architektky Any Torres.
Foto: archiv redakce
Půdorys, kterému dali vzniknout, je výsledkem absolutního vyprázdnění původního prostoru, na které navázala rafinovaná přestavba. Nová koncepce prostoru je plná světla a skvěle funguje v mezích původní prostorové strategie nosných stěn.