21.12.2023
připravila: Jana Polomová
Bytu v činžovním domě z přelomu 19. a 20. století, který mladá rodina obývá společně se svými dvěma modrookými kocoury, přinesla rekonstrukce praktičtější dispozici, dostatek světla a sofistikovaně elegantní vzhled. Odkazy na původ stavby a ryze současné prvky spojují v kompaktní celek citlivě kombinované materiály, barvy a textury.
Autorkou projektu je architektka Martina Homolková ze studia Malfinio, která se při návrhu inspirovala lokalitou pražského Bubenče, atmosférou stoletého bytu a především majiteli – jejich požadavky, životním stylem i pocitem, jaký z nich měla. Zadání bylo v některých ohledech velmi konkrétní. Investoři si například přáli použít cementovou dlažbu s výrazným dekorem čtyřcípé hvězdy, kuchyňský ostrůvek obložený zrcadlovými plochami v podobě leštěné nerezové oceli, tmavé dřevo a zapojit několik kusů nábytku, se kterými se do bytu přistěhovali. „V návrhu jsme se vypořádávali s několika protichůdnými požadavky na poměrně malé ploše. Stěžejními body byly provázanost a kompaktnost celku, který výrazově reaguje na svoji aktuální funkční náplň. Velkou roli v této metamorfóze nuancí sehrály materiály, barvy a textury – jejich různé ‚dávkování‘ v jednotlivých částech – a propojenost nejen v průhledech,“ upřesňuje architektka.
Foto: Boysplaynice
V interiéru rozděleném na menší místnosti podle klasického dobového vzoru bylo nutné provést nejprve dispoziční úpravy. Hlavní obytný prostor s kuchyní vznikl vybouráním příčky, což zároveň umožnilo zvětšení koupelny a umístění volně stojící vany. Z centrálního prostoru je na jedné straně vstup do dětského pokoje s montessori prvky a na straně druhé do ložnice s pracovním koutem. Leitmotivem realizace je jemná barevnost neutrálních odstínů a čisté, pravidelné linie atypového nábytku. Dubové parkety a jídelní stůl byly natřeny bílým olejem, světlé jsou také koberce a lněné závěsy. Důležitým prvkem je zde světlo. Množství světelných zdrojů od solitérních svítidel proslulých výrobců, jako je Flos, Bocci nebo Gervasoni, až po podsvícení nábytku umožňuje modelovat prostor a atmosféru podle nálady. Nepřehlédnutelné jsou pak ikony designu v podobě židlí Wishbone od firmy Carl Hansen & Sn, sofa Togo od Ligne Roset nebo křesílko Roly Pole od Driade, které oslní svým vtipem i nadčasovostí. Celý prostor doplňují autorské textilie z dílny studia Geometr.
Foto: Boysplaynice
MARTINA HOMOLKOVÁ
MALFINIO
Klient – prostor – světlo – pohyb – hmota – prázdno – proporce – detail! – rovnováha – všemi smysly – vlastní příběh – zážitek – energie
Architektka Martina Homolková vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Vlastní studio Malfinio založila v roce 2020, po pěti letech intenzivních tvůrčích zkušeností ve studiu Formafatal. Martina se zabývá zejména autorským interiérem. „Propůjčuji svůj filtr vnímání prostoru klientům. Společně s nimi pak tvoříme jejich vlastní příběh, šitý na míru od konceptu po realizaci. Stěžejní je pro mě naladit se na jedinečnost každého klienta a prostoru. Důraz kladu na prostor a světlo, průhledy, materiály, textury, kombinace, vrstvy, detail (!). Spojujícím principem je pro mě ucelená koncepce postavená na funkčnosti a praktičnosti, provázanosti jednotlivých prvků, rovnováze celku. Ráda hledám nové hranice, což by ale bez těch nejšikovnější řemeslníků nebylo možné.“
Foto: Boysplaynice