11.07.2024
připravila: Nikol Pavlíčková
Že se s dětmi nedá žít minimalisticky? Bratislavský byt je důkazem, že dá. Kromě toho, že jeho interiér je jednoduchý, je také designový, funkční a dotažený do posledního detailu. Při pohledu na interiér vás možná napadne, že budí chladný dojem, když se ale budete dívat déle, ucítíte, jak vás tohle malé rodinné útočiště obejme svým osobitým stylem.
V okolí bratislavských Pětikostelí byl v roce 2012 přistavěn obytný blok. Byt BCK, jehož majitelé nám umožnili návštěvu, se nachází v šestém podlaží. Interiér bytu čítající téměř sto metrů čtverečních byl zrekonstruován pro rodinu s malým dítětem. Původní dispozice poskytla solidní základ pro novou koncepci interiéru. Aby mohlo vzniknout nové dispoziční řešení navržené architektem Eugenem Kullmanem, byla vybourána příčka do kuchyně, demontovány podlahy a dveře, obklady, sanita a kuchyňská linka. V souladu s úpravami architekt nechal předělat i elektroinstalaci. Nově navržená dispozice bytu se třemi ložnicemi v nástavbě poskytuje střídmé řešení, které rodině nabízí dostatek prostoru pro kvalitní život i plnohodnotné zázemí pro vše nezbytné.
Foto: Pavel Kudiváni
Odstínový soulad
Požadavek investora se týkal především designu. Jeho přáním bylo, aby byt byl monochromatický s převahou šedomodrých tónů. Tento požadavek se podařilo bezvýhradně naplnit, a tak v bytě vládnou odstíny šedé s dotekem uklidňující modré. Společně tak tvoří zajímavý soulad minimalistického interiéru tón v tónu. Celodřevěná podlaha z běleného dubu uzemňuje interiér jako celek a působí jako těžiště bytu, esteticky i funkčně tak propojuje jinak otevřený prostor a také podporuje harmonii a kompaktnost moderního designu interiéru.
Foto: Pavel Kudiváni
Interiérové souvislosti
Byt je logicky rozdělený na dvě zóny, a to na odpočinkovou a společenskou. V konceptu otevřené denní zóny hrají roli atypické prvky s mobilním nábytkem, svítidly a černými detaily, jako jsou kliky, vypínače a šedé čalounění a strukturované látky. Šedomodrá rohová stěna se štěrbinovým otvorem je určujícím prvkem celého interiéru a zastává funkci charakteristického solitéru. Prochází z předsíně do kuchyně a je kompozičně uzavřena černou kuchyňskou nikou. Součástí stěny jsou také dveře do spíže. Kuchyňský ostrůvek zvýrazněný strukturou leštěného kvarcitu dotváří celkovou atmosféru interiérů. Jeho úkolem není vyčnívat, zároveň má ale za cíl zaujmout a působit výrazněji než ostatní nábytek v prostoru. Výklenek v obývacím pokoji důmyslně ukrývá bar.
Foto: Pavel Kudiváni
Výrazné prvky
Černý obklad na stěnách v koupelně a na toaletě nechává vyniknout šedé kresbě na podlaze. Zdánlivou monotónnost bytu rozbíjejí lososově růžové akcenty – kostka skříňky pod umyvadlem a válcovitý kávový stolek v obývacím pokoji. Tyto drobné detaily působí neotřele a zároveň vdechují interiéru život.
Eugen Kullman
architekt
Slovenský architekt Eugen Kullman získal vzdělání v oboru díky studiu architektury na FA STU v Bratislavě. Dnes pod svým jménem ve vlastním studiu realizuje osobité projekty. Navrhuje především novostavby nebo bytové domy a jeho cit pro estetično se pak odráží i v interiérech, které pro své klienty vytváří na míru na základě jejich potřeb, ale vždy s ohledem na design.