25.01.2021
připravila: Lucie Spoustová
Ukládat peníze do nemovitostí je jistota – ostatně, nepíšeme o tom poprvé. Ne vždy se ale pořízený byt stane rodinným útočištěm, někdy jde o promyšlenou investici do budoucna. Pro zařizování takových bytů existují trochu jiná pravidla.
Výrazné červené detaily, minimalistický design a interiér, který vás na první pohled zaujme. Nová realizace od ateliéru archicraft ukazuje, že i krátkodobému nájemnímu bydlení sluší vysoký standard.
Jaká je vaše filosofie při práci s klientem?
Navrhovat soukromé bydlení je pro architekta vždycky velká výzva: stává se na docela dlouhou dobu členem rodiny, někdy i psychologem. A v každém případě musí pochopit dynamiku rodiny, která v novém interiéru bude bydlet.
Foto: Tomáš Dittrich
S jakými požadavky se nejčastěji potýkáte?
Soukromé interiéry s sebou vždycky pro architekta nesou spoustu požadavků: musí vyhovět osobnímu vkusu členů domácnosti, vejít se do stanoveného rozpočtu (což ostatně platí o všech zadáních) a nároky na výsledek jsou u privátních interiérů ty nejvyšší. Trochu jinak je to ale u investičních bytů, které se kupují a zařizují pro krátkodobé pronájmy.
To byl také případ této realizace...
V tomto případě byl úkol pro architekty o něco jednodušší, protože klient přišel se zadáním bytu, který má být primárně určený pro krátkodobý pronájem. Byty na pronájem se navrhují trochu jinak. Víc na efekt, víc na „první dobrou“ a tak, aby přilákaly pozornost v nepřeberné nabídce dalších bytů.
Foto: Tomáš Dittrich
Takový byt může být do jisté míry i nepraktický, ale musí lákat na svoji netradičnost. Architekt interiér navrhuje tak, aby zaujal na webu a aby dočasný obyvatel bytu cítil jeho výjimečnost.
Co jste tu řešili jinak, než kdyby šlo o klasický byt?
Mohli jsme si dovolit na úkor praktičnosti vypíchnout některé prvky a momenty – například jsme použili červené baterie, červené vypínače a další výrazné detaily, které by se u běžného bydlení asi brzy okoukaly. Jiné je to také z hlediska dispozice, kdy například kuchyňka může být velmi malá: na dovolené nebo víkendovém pobytu ve městě to není ten hlavní prostor. Uživatel bytu se tu nejspíš nechystá vyvařovat, ale raději půjde na jídlo někam do města. Na dovolené si užíváte a vnímáte takové prvky jako benefit.
Foto: Tomáš Dittrich
Přišly nějaké speciální požadavky ze strany klienta?
Tento byt měl být tedy trochu výstřední, dalším specifickým požadavkem byl i pohled z ložnice do koupelny. A posledním bodem zadání byla knihovna na velké knihy. Klient měl představu, že v antikvariátu pořídí krásné velké knihy o Praze, o autech, o věcech, které má rád. Ve všem ostatním už nám nechal hodně volnou ruku. V minulosti jsme již spolupracovali a máme jeho důvěru.
Co podle vás tuto garsonku charakterizuje?
Tlumená barevnost, v kombinaci s klasickou parketovou podlahou z dubu propůjčují bytu rysy útulného, domácího prostředí. Jednoduchý nábytek a klasické porcelánové vypínače a zásuvky, kombinace původních repasovaných dveří s moderními prvky dává bytu charakter neokázalé jednoduchosti. Je to příjemné bydlení na několik dní, když nechcete do hotelu.
Foto: Tomáš Dittrich
***
Ing. arch. JAN TOMÁŠ CIESLA a Ing. arch. LENKA BARTOŇOVÁ
architektonické studio archicraft
„Klientům nasloucháme a nestavíme si podle svého gusta. Nepopíráme přitom architektonické cítění a dodáváme odbornost architekta. Klienta se snažíme pochopit a proměnit jeho přání ve smysluplný a fungující výsledek. Esteticky i funkčně. Toto uplatňujeme v každém projektu a platí to i pro tento byt,“ říkají Jan Tomáš Ciesla, zakladatel a lídr archicraftu, který vede společně s Mirkem Krátkým od roku 2008, a Lenka Bartoňová, která pracuje v architektonickém studiu na pozici senior architektky. V ateliéru vytvářejí silnou a efektivní architekturu s vlastním názorem. archicraft představuje radost, vášeň a vybočení z průměru a tento postoj prostřednictvím architektury sdělují světu.
archicraft, Na Maninách 1 620/6, Praha 7, WWW.ARCHICRAFT.CZ