20.03.2025
připravila: Libuše Lhotská
Na konečnou podobu nového domu si jeho majitelé nějaký čas počkali. Protože měli kde bydlet a netlačil je čas, zvolili při plánování taktiku – pomalu, ale jistě. I když většinu interiéru zařizovali s designérkou, koupelny si chtěli naplánovat sami.
Do nového prostorného domu si majitelé mohli dopřát dvě koupelny – jednu v patře a druhou v přízemí, kterou mohou příležitostně využívat i hosté. Jako v celém domě je i ze zařízení koupelen patrné, že jejich obyvatelé preferují přírodní materiály. I když si však přáli zakomponovat do celého objektu masivní dřevo, dbali na to, aby ho nebyla přemíra a výsledek nepůsobil příliš rustikálně.
Foto: Lukáš Hausenblas
K nábytku z dubového dřeva zvolili šedé dlaždice, které celku vtiskly moderní ráz. Jako kontrast k umírněné barevnosti posloužily černé armatury a konstrukce sprchových koutů, které interiér decentně oživily. „V minulosti jsem v koupelně preferovala hlavně bílou barvu,“ vzpomíná paní Iva. „Teď jsem ale ráda, že jsme se rozhodli pro řešení, které je zajímavější i praktičtější. Na podlaze se nám osvědčila tmavá dlažba s dekorem rezavého plechu. Vypadá dobře, snadno se udržuje a nejsou na ní patrné šmouhy, kterým se v koupelně nikdy nevyhnete.“
Foto: Lukáš Hausenblas
Snadná změna
Nábytek zhotovil podle návrhu majitele truhlář, který zajistil i dokonalou impregnaci povrchu. Dřevem nechali majitelé ještě obložit i část jedné stěny, a to nejen z estetických důvodů. „V koupelně většinou až provoz ukáže, které místo je nejvhodnější na pověšení osušek nebo odkládání oblečení,“ říká majitelka. „Proto nám přišlo praktické, když budeme mít možnost někam snadno připevnit háček nebo ho podle momentální potřeby naopak odstranit. A to je u dřevěné desky daleko jednodušší než u keramického obkladu.“
Foto: Lukáš HausenblasOtevřeni změnám
Z řešení koupelen je patrná snaha o to, aby měl každý předmět své vymezené místo. Nejsou tu například žádné zbytečné plochy, které by sváděly k neorganizovanému odkládání různých věcí. Na to, co rodina potřebuje, stačí úložné prostory v nábytku, nika ve sprchovém koutě a zděná police nad vanou. Aktivní přístup majitelů se promítá i do aktuálního stavu. Když se něco z původní myšlenky neosvědčí, nebojí se to změnit. Tak například už zmizelo hravé osvětlení u zrcadla, jež tvořily žárovky ležérně zavěšené na šňůře, které ještě zachytil náš fotograf. Když se v provozu ukázalo, že jejich odraz v zrcadle spíš oslňuje, než aby poskytoval kvalitní osvětlení, vyměnili je majitelé za účelnější typ svítidla.
Foto: Lukáš HausenblasStejně tak nejsou docela spokojeni s otevřenými sprchovými kouty typu walk-in. I když původně vyhovovaly jejich představě o vzdušném řešení, ukázalo se, že při sprchování voda z vymezené části koutu přece jen trochu uniká do prostoru, kde by mohla časem ohrozit spodní část dřevěného obložení. Proto nyní hledají nějakou elegantní možnost, jak stávající kouty uzavřít. Průběžně koupelny také dolaďují novými doplňky. Zatímco někteří volí do vlhkého prostředí textilní podložky z rychle schnoucích syntetických materiálů, paní Ivě se naopak osvědčily přírodní typy. Nadšená je zejména z ovčích kožešin, které mají samočisticí schopnosti, jsou příjemné na došlap a v koupelně se na tmavě šedé podlaze skvěle vyjímají.