14.03.2025
připravila: Lenka Saulichová
Tento dokonalý rodinný dům má své jméno. Trochu nezvyklé jméno! Jmenuje se The Gallery of Human Creativity – Galerie lidské tvořivosti. Proč ne! Na přelomu minulého století se rodinným vilám také dávala jména. Ovšem tato jedinečná černošická vila je skutečným originálem ve všech ohledech a zároveň uměleckým dílem architekta Martina Sladkého.
Velkolepý moderní rodinný dům projektoval a stavěl architekt velmi procítěně pro svoji rodinu. Přestože nebyl nikým a ničím limitován, jeho ryzí záměr, do něhož nikdo nezasahoval, měl širší vizi. Včetně zahrady je dokonalým showroomem a současně i meeting pointem, kde se mohou členové jeho architektonického studia de.fakto setkat se svými klienty a předvést jim, co dokážou – svoji tvořivost, vše, co sami vymyslí a současně umějí i dotáhnout až do konce včetně originálních technologií a vlastního technického know-how. Kromě několika zakoupených předmětů, které spočítáte na prstech jedné ruky, je zde vše skutečně originálně navržené a vyrobené pro daný dům.
Foto: Václav Novák
Vyvinuté technologie
Vyzkoušeli a aplikovali zde dvě technologie – vytápění a chlazení a vlastní systém rekuperace. Dům má světově jedinečný způsob velmi výkonného a zcela umělecky pojatého topení a chlazení s bleskovým nástupem účinku a schopností okamžité reakce na změnu slunečních podmínek. Jde o skulptury, které jsou v různých podobách pod stropem každé místnosti. Ve vstupní hale vás tak ohromí skulptura dvou levitujících pannen, které se přetahují o deku. Autorkou je Veronika Kudláčková Psotková.
Foto: Václav Novák
V jídelně zahlédnete spirálovité mračno zakomponované do originální digestoře nad jídelním ostrovem se skrytým tepan-yaki grilem a v obývacím prostoru spatříte osobitý lustr. Absolutní unikátností domu je prototyp rekuperace, která vyměňuje vzduch pouze ve fasádě dané místnosti. Nikde po domě tak nevedou žádné její rozvody, a to ani v případě, když má místnost celou fasádní stěnu prosklenou. Tok přívodu vzduchu rekuperací je pouze vertikální, takže eliminuje možnosti usazování nečistot v potrubí.
Foto: Václav Novák
Na zahradě jistě nepřehlédnete ohniště tvarované ve stylu domu, které vás nepopálí. Je usazené do trávníku, je jeho nedílnou součástí, avšak nebrání zavlažování ani robotické sekačce, která kolem něj trávník perfektně dosekává. Stejně jako další důmyslnosti ve vile je jeho design chráněný průmyslovým vzorem. Další z praktických vychytávek je i lůžko v hlavní ložnici. Je vybaveno na míru vyrobenou nakloněnou pěnovou matrací, jejíž okraje jsou speciálně zpevněny zvýšenou hustotou použitého materiálu, ale nemají vystouplé hrany. Nebo například pro oděvy, které nepatří do sušičky, je v jedné ze skříní umístěných na chodbě skrytá mini sušárna s pevnými kulatými trubkami, která je navíc i speciálně odsávaná.
Foto: Václav Novák
Černá stěna
Zrcadlová černá stěna je fascinující. Sama o sobě je uměleckým dílem, ale funkčně plnohodnotným a praktickým nábytkem. Zrcadlí v sobě atraktivní výhled do přírody, který nevidíte, když se usadíte do sedací soupravy v její části směrem proti TV. Příjemně s ní splyne také velkoformátová obrazovka televizoru. Tvarově stěna dokonale kopíruje siluetu střechy domu, působí jako nahá, ale zdání klame. Zahrnuje krb s černou vložkou, skrývá dodatečnou klimatizaci, knihovnu, audio-video, řadu úložných prostorů, a dokonce i piano. Podobně čistě zde působí všechno další vybavení. Je důmyslné, praktické a rafinovaně skryté a v dokonalém stylovém souladu. Například ze spodu odlehčený pracovní ostrov a jídelní stůl v jednom skrývá tepan-yaki. Skulptury či sochy, které z ulice vypadají jako vázy, jsou ve skutečnosti skříňky atd.
Foto: Václav Novák
Neobyčejné barvy
Jedinečná je zde i užitá paleta barev. Architekt si přál barvy neokoukané a zcela jiné, než použil kdykoli dříve. Skvěle barevně zcelil i vizuální dojem z podlahy, která neznatelně kombinuje keramiku a dřevo a doplnil ji příjemným odstínem skořicové. Ostatní užité tóny si s ní dobře rozumí. Například povrch kuchyňské linky je vyroben z rozemletého a opětovně slepeného cortenového plechu v jeho typické barevnosti. Nápadný keramický velkoformátový obkladový materiál s kresbou kamene zahrnuje všechny odstíny barev zastoupené v interiéru.
Foto: Václav Novák
Architekt vytěžil maximum z daného místa, orientace, tvaru pozemku i terénu a sklízí zasloužené plody své práce. Obdivné pohledy žasnoucích a nadšených návštěvníků ho těší, stejně jako vyjádřená uznání odborníků ze zahraničí a klientů, kteří podobný dům touží vlastnit.
Martin Sladký,
architekt
→ „Když navrhuji něco atypicky, snažím se, aby to vždy bylo přínosné esteticky i funkčně a pro člověka lepší, než kdyby si daný předmět koupil. Daný objekt či předmět musí nabídnout víc a být tím nejlepším, co může klient získat. A to i včetně jeho zcela individuálních potřeb,“ objasňuje svůj přístup k vlastní tvorbě architekt Martin Sladký ze společnosti de.fakto.
Foto: archiv studia
de.fakto
Vinohradská 283/52, 120 00 Praha 2, tel.: +420 224 233 815
e-mail: defakto@defakto.cz, www.defakto.cz