17.06.2020
připravila: Veronika Motyčková
Klient si přál, aby projekt vyjadřoval jednoduchost se zachováním autentických industriálního prvků původních prostor. Výsledkem je minimalistická realizace s nezaměnitelným jangovým výrazem.
Investor se pro realizaci interiéru loftového bytu, který se nachází ve zrekonstruované budově Prvního měšťanského pivovaru v pražských Holešovicích, rozhodl oslovit architektonické studio CMC architects v čele s architekty Vítem Máslem a Davidem Richardem Chisholmem.
Foto: archiv redakce
Právě oni měli před více jak deseti lety na starost rekonstrukci tohoto komplexu, za který v roce 2009 získali ocenění Projekt roku. K projektu se vrátili po deseti letech, kdy klient zakoupil jeden z největších prostorů v bývalé kvasírně, kde se nachází celkem čtyřicet loftových bytů, přičemž polovinu z nich tvoří industriální lofty v původních skladovacích kójích, šest dalších bytů bylo vybudováno v průběhu rekonstrukce přední části budovy a čtrnáct loftů se nachází v nové přístavbě směrem do prostoru náměstí.
TOTÁLNÍ ATYP
Dispozice loftu, na kterém architekti CMC architects pracovali, je 5,5 metrů široká, 6 metrů vysoká a 22 metrů dlouhá. Západní část je orientována do prostoru náměstí, které pravidelně ožívá různými akcemi, počínaje výstavami, přehlídkami a konče místními trhy. Naopak východní část směřuje do vnitřního dvora, od kterého je oddělena malým vstupním dvorkem patřícím k bytu.
Foto: archiv redakce
Klient měl jasnou představu, přál si, aby architekti vytvořili loft, který bude ctít industriální charakter původního pivovaru. „Minimalistická, racionální krása – obnažené cihlové zdi, ocelové schodiště a knihovna, betonová podlaha a černý strop, to vše spoluvytváří jedinečný výraz tohoto prostoru,“ vysvětlují přístup k projektu architekti Vít Máslo a David Richard Chisholm. Autoři velmi citlivě přistoupili ke všem změnám i použitým materiálům. Ty byly ponechány ve své původní surové podobě, popřípadě byly opískovány.
Foto: archiv redakce
Betonová podlaha je bez dilatace a byla ponechána přirozenému popraskání. Barevné spektrum architekti postavili na neutrální šedé na podlaze, na červených cihlových stěnách a teplých tónech masivního dřeva v kuchyni s velmi efektně kontrastujícími černými doplňky. Tato „pracovně-obytná“ jednotka disponuje dvěma ložnicemi, které jsou situovány ve druhém podlaží, každá je vybavena vlastní koupelnou.
Foto: archiv redakce
„Návrh tohoto otevřeného, do detailu promyšleného prostoru byl inspirován představou klienta i původní podobou budovy. V našem pojetí tak loft nabízí možnost moderního bydlení pevně ukotveného v historii,“ dodávají autoři realizace.Foto: archiv redakce
Akad. arch. Vít Máslo a Dipl. arch. David Richard Chisholm
„Také osvětlení a nábytek jsme vybírali s ohledem na tzv. historicky moderní charakter loftu. Vyznačují se jednoduchým industriálním vzhledem, moderními tvary a vysokou funkčností. Větší kusy nábytku jsme záměrně ponechali v neutrálních barvách, aby opticky nezmenšovaly prostor bytu, zatímco ty menší naopak zřetelně vystupují z celku díky kontrastním detailům a liniím,“ doplňují představu o informace, jak vznikla realizace, autoři projektu, na kterém se podíleli i kolegové Gabriela Sekyrová, Nela Niederle a Evžen Dub ze studia CMC architects.
WWW.CMCA.CZ