13.10.2022
připravila: Lenka Saulichová
Interiér moderního dvoupodlažního domu na okraji Prahy fascinuje přívětivostí a příkladnou harmonií. Proporcionalita, úměrnost i lad jsou patrné ze všech úhlů pohledu a v každém detailu. Zrod přátelského domova je originálním majstrštykem architekta Martina Franka ze studia Deconcept, který vznikl také díky dokonalému souznění s jeho majiteli.
Genius loci staré zástavby okraje Prahy v těsném sousedství lesa se vzrostlými borovicemi byl impulsem pro stavbu nového domu. Majitelé, okouzleni místem, kde se jim podařilo odkoupit pozemek, začali spřádat představy vysněného domova. Přáli si moderní dům přiměřených rozměrů, který by prakticky vyhovoval požadavkům současné rodiny, ale byl funkční i později, až ho děti opustí. Očekávali dům, kterému nebude překážet letitá borovice na pozemku, kde bude možné každým pohledem ven čerpat energii z krásy okolí. Dům v belgickém stylu, jednoduchý funkcionalistický dům s rovnou střechou. Jejich vizi nakonec naplnil architekt Viktor Černý, jehož elegantní nadčasová stavba umožňuje díky velkorysým proskleným plochám dokonalé splynutí exteriéru s interiérem.
Foto: Lukáš Hausenblas
Právě stylově velmi uvolněné a přátelsky vyhlížející interiéry v precizním provedení přivedly manželský pár následně k architektu Martinu Frankovi, který atraktivní stavbu proměnil v hřejivý domov. Od počátku manželé viděli svůj dům více jako městský víkendový dům, který oblékl kabát ručně vyrobené pálené belgické cihly a šat čokoládově mořeného modřínového dřeva s odhalenými letokruhy odkazujícími na kůru zdejších borovic. Svoji mimořádnost vystavěl na dokonalé nedokonalosti. „Prostředí lesa volalo po stržení okázalosti, borovice jsou tu sochami, bylo žádoucí vnést barevnost cihel a kmenů stromů do interiéru. Modřínové dřevo svou nejednolitostí odstínů fantasticky navazuje na strukturu dřeva venku,“ vysvětluje Martin Frank. „Sám obdivuji belgickou a holandskou architekturu. Konkrétnější představa klienta mi konvenovala, byla pro mě obohacující. Nadchlo mě prostředí se svými stromy i jeho barevnost. Než jsme se ale dopracovali ke konkrétnímu odstínu modřínového dřeva, vyzkoušeli jsme mnoho vzorků. Samozřejmě že tmavý koncept interiéru s velkým přesahem stropů teras ovlivnil světelnou atmosféru uvnitř domu. Z toho mi vcelku logicky vyšla světlá podlaha, která odráží světlo do interiéru,“ doplňuje architekt. Přestože interiér disponuje notnou dávkou čokoládového odstínu, není tmavý. Výborně ho vyvažují bílá podlaha, bílá výmalba a světle šedé odstíny nejen betonu. Principem vytváření kubických tvarů a jejich prolínáním dosáhl architekt nadčasovosti a zklidnění. Podpořil tím čistotu interiéru, kdy je vše do těchto kostek skryté. V podstatě nevnímáte, že jde o nábytek. Na hladké čokoládové ploše postavil architekt efekt jednotlivých místností. Každá místnost je svébytná, má svoji osobitou atmosféru, vše je motivem dřeva rafinovaně propojeno. Interiér působí velmi vřele a útulně, je vskutku k žití! „Nepřišla jsem na nic, o čem bych si myslela, že jsme to měli udělat jinak. Vše funguje tak, jak má, dobře se nám tu žije, splnil se mi sen,“ vyjadřuje své nadšení majitelka. „Mě hodně baví průhledy v domě, tvoří úžasné obrazy, které se v průběhu roku mění s každým ročním obdobím,“ konstatuje s potěšením majitel.
Foto: Lukáš Hausenblas
Manželé oceňují Martinovu uměleckou kreativitu a profesionalitu, kterými vládne, s nimiž interiér domu navrhl a ručně nakreslil a s nimiž umí za všech okolností srozumitelně přiblížit a vysvětlit každý detail. Shodují se na tom, že bez využití jeho služeb by tak přívětivý a nadčasový interiér plný efektních detailů nedokázali vytvořit. Velmi je těší, jak dokázal svůj charakteristický styl nastavit tak, aby dokonale vyhověl jejich individuálním představám a tomu, jak chtějí i v budoucnu žít. Obdivují mistrovskou práci Martinova týmu řemeslníků, pro něž nikdy nebylo nic problémem a kteří si vždy se vším poradili. Pochvalují si i možnost návazné spolupráce, která předáním interiéru neskončila. Umožňuje jim případné změny a úpravy, kterými se architekt ochotně zabývá i po ukončení zakázky. Velkým přínosem byla i nevšední schopnost korespondenční spolupráce, která probíhala v nelehkém a komplikovaném čase vlády covidu. Svorně je těší dobře odvedená práce. Díky spolupráci s oběma architekty je dům i interiér dokonale připravený na budoucnost, jeho interiér se i materiálově prolíná s exteriérem, je nadčasový a bude přirozeně stárnout se svými majiteli.
Foto: Lukáš Hausenblas
Ing. arch. Martin Frank
architekt
„Dřevěný obklad nebyl v mém podvědomí navržený náhodně na různých místech domu. Byly z něj vytvořeny kubické tvary shodné a ve stejné barevnosti, jakými disponuje sám dům. Exteriér se tvarově i barevně promítá do interiéru, ovšem záměrně v jiném materiálu, který si přináší z vnějšího prostředí kůry stromů. Kubické tvary modřínového obkladu jsou vloženy do bílé hmoty interiéru,“ komentuje své dílo architekt Martin Frank ze studia Deconcept, který vyladí vaše domovy až do úplného finále. Nabízí svým klientům celistvý koncept dotažený do posledního detailu včetně stylingu. Jde svou vlastní cestou a přináší vize odrážející mnoho vlivů z všedního života. Ve výsledku vám namíchá chutný koktejl stylového domova, který bude nadčasový, funkční, příjemně ležérní, uvolněný a pohodlný.
Foto: Lukáš Hausenblas