25.08.2021
připravila: redakce
Zahraniční byty mohou být zdrojem obdivu, údivu, nepochopení i inspirace. Často vycházejí z jiných tradic, odlišné kultury, respektují jiné prostředí.
Jaké emoce vzbuzuje vybraný interiér u vás?
JOSEF LIBICKÝ, moderátor
Na první pohled mě baví kombinace dřeva s betonem, protože to je dnes naprosto „in“ a sám tyto materiály rád kombinuji. Skvěle k tomu sedí i ta tmavá barva. Tuto kombinaci s tmavě šedou jsem také často používal, ale je třeba si u ní dát pozor na světlo. Takový interiér totiž musí být skvěle nasvícený, což podle fotek, zdá se, tento poněkud postrádá, a osobně už mi připadá až moc tmavý.
Foto: archiv redakce
Navíc v dnešní ponuré době bych se tam cítil moc stísněně, a preferoval bych proto nějaké jasnější barvy, které interiér prosvítí a v člověku vyvolávají pozitivní emoce. Takže za mne velmi pěkně navrženo, beton se dřevem je skvělý, jen bych preferoval v interiéru světlejší barvy.
BÁRA BAŠTOVÁ, interiérová designérka
Tento interiér je podle mého názoru velmi povedený a do detailu krásně zrealizovaný. Líbí se mi důraz na přírodní materiály a jejich promyšlená kombinace od podlahy až ke stropu. Nejen použitými materiály, ale také hmotovým rozvržením a volbou doplňků v interiéru cítím inspiraci tradiční architekturou, což je mi velmi příjemné.
Foto: archiv redakce
Určitě bych pochválila i odvahu majitelů a designérů jít do takto výrazného a tmavého řešení. Dovedu si ovšem představit, že pokud by se projekt nacházel u nás, tak obzvlášť v měsících, kdy je venku méně světla, by takto tmavý interiér nemusel být každému příjemný. Je ale vidět, že prosvětlení místnosti se autoři návrhu věnovali o to víc, o čemž svědčí pár nenápadných chytrých detailů, jako je například použití zrcadla nad pohovkou nebo celková orientace interiéru směrem ke stěně s okny.
***
DzenSpaceClub Apartment se nachází v pátém patře činžovního domu, který živě pamatuje sovětský socialismus. Na ploše 45 metrů čtverečných vzniklo plnohodnotné místo pro život mladé majitelky módní značky a hip-hopové zpěvačky v jednom.
Foto: archiv redakce
Celý koncept je charakteristický využitím přírodních materiálů v kombinaci s velmi tmavými popelavými odstíny. Společně s vhodně zvolenými tvary a materiály však byt nepůsobí nijak stísněně. Díky tmavým stěnám i stropu vypadá až nečekaně prostorně. Povrch podlahy tvoří hladký mikrocement, který společně se stěnami a dvířky úložných prostor i kuchyňské linky tvoří efektní pozadí pro použitý nábytek a dekorace s výraznou texturou.
Foto: archiv redakce
"Přírodní materiály, surové struktury, neutrální odstíny a minimalistické linie jsou mojí oblíbenou kombinací. Křesla s ratanovým výpletem skvěle doplňují bambusové rolety, jutový koberec i lněné povlečení a závěs oddělující ložnici od hlavního obytného prostoru. Orientální doplňky a odkazy na Japonsko příjemně vyvažují abstraktní výtvarná díla a modernistické detaily prozrazující, že interiér se přece jen nachází v současné Evropě. Baví mě také rustikální dřevěný obklad stropu a mikrocementová stěrka na podlaze, která místy přechází i na stěny, a prostor tak sjednocuje. Antracitový nátěr odkrytého cihlového zdiva do konceptu skvěle zapadá, na mě už je však příliš tmavý v kontextu se skutečností, že byt se nachází v ukrajinské metropoli," říká redaktorka Jana Polomová.