10.11.2021
připravila: redakce
Zahraniční byty mohou být zdrojem obdivu, údivu, nepochopení i inspirace. Často vycházejí z jiných tradic, odlišné kultury, respektují jiné prostředí.
Jaké emoce vzbuzuje vybraný interiér u vás?
ŠTĚPÁNKA DUCHKOVÁ, moderátorka
Puristický byt ve Stockholmu je krásný, ale musela bych udělal pár změn. Částečně by mě totiž neuspokojil. Líbí se mi, že je vzdušný, světlý a jsou to čisté nezakrámované prostory. Nemám ráda pracholapky, takže po téhle stránce bych byla moc spokojená. Kde bych ale musela zasáhnout, to by byla kuchyně. Při téhle barvě skříněk bych měla pocit, že vařím v pitevně. A rovnou bych přetřela i schodiště. Vybrala bych nějaký odstín hnědé, kterou mám ráda.
Foto: archiv redakce
Dětský pokoj je mi blízký. Připomíná ten náš v Praze. Přinutit 12leté kluky, aby si ustlali, je nadlidský úkol. Ze zkosených stropů bych byla trochu otrávená, protože je máme doma také a moje hlava už o ně zažila hodně tvrdých úderů.
MATÚŠ OPÁLKA, interiérový designér
Krásný příklad toho, jak čistě a nekomplikovaně je možné provést nové zásahy do původního interiéru. Nově vložená vestavba využila prostorové možnosti bytu na maximum, a přitom mu neubrala nic na jeho pompéznosti ani charakteristické vzdušnosti. V hlavním obytném prostoru zůstal krov otevřený v celé své výšce. Potěšilo mě, že se designéři ze studia Note nesnažili navázat na původní interiér, ale elegantně a s citem opticky oddělili novou vloženou vrstvu loftové nadstavby od původní bílé vrstvy interiéru.
Foto: archiv redakce
Kontrastní kombinace tmavě terakotové a tlumeně mentolové barvy, která je využitá nejen na nábytku, ale také na stavebních prvcích a schodišti, dodala interiéru svěží a zároveň domáckou atmosféru – vyrostla tak osobitá dominanta celého podkrovního bytu. Díky použití kvalitních materiálů, jako je kámen, masivní tónované dřevo a třeba i důkladně promyšlené detaily spojů či výběr decentních úchytek nábytku vznikl z interiéru půvabný, vzdušný a nadčasový domov.
***
V rodině vyrůstají dvě děti a každé z nich potřebuje kousek svého prostoru. Zadání tak bylo jasné – zachovat stávající podobu bytu a ve stejně osobitém stylu přidat nové funkční patro, díky kterému bude možné plně využít podkrovní dispozici. Architekti ze studia Note na to šli po svém a sáhli po netradičním řešení – v bytě vybudovali dvě samostatné loftové vestavby, na kterých vznikly zcela nové místnosti.
Foto: archiv redakce
Mezanin umístěný přímo pod krov střechy umožňuje plně využít výšku stávajícího stropu ve dvou patrech přímo nad sebou, zatímco centrální obytný prostor se může nadále chlubit vysokým stropem s charakteristickým lomem.
Foto: archiv redakce
"Pokud bych si měla představit harmonickou oázu klidu, vypadala by přesně takto. Pastelové barvy působí uklidňujícím dojmem, minimalistické zařízení bez zbytečných příkras funguje jako pohlazení na duši. Extra vysoké stropy s ne úplně obvykle lomeným krovem jsou sice nadmíru efektní, nicméně o lepší využití dostupného prostoru si přímo říkaly. Díky nenápadné vestavbě z dílny studia Note si rodina může konečně užívat četné chvíle pohromadě, a přitom tak trochu zvlášť. Mentolové palandy poskytují dostatek místa pro úkryt, a přece člověka neodtrhnou od dění v domácnosti. A to je za mě řešení, které se v dnešní hektické době prostě vždycky hodí," říká redaktorka Sabina Bařinová.