15.10.2021
připravila: Lenka Saulichová
Tento moderní a čistě vyhlížející čtyřpokojový byt najdete v jedné z nejkrásnějších čtvrtí v Bratislavě v domě, který pochází z roku 1927. Stavba byla svého času určená pro management Československé obchodní komory. O jeho současnou eleganci a svěžest se zasloužily týmy z ateliéru Kuklica Smerek architekti a Juraj Hubinský ateliér.
Byt s rozlohou 150 m2 je koncipovaný pro příležitostné využívání jednak majitelem samotným, ale i členy jeho rodiny, když zavítají do Bratislavy. Přestože byl interiér v devadesátých letech necitlivě zrekonstruován, podařilo se v něm současnému majiteli společně s architekty znovu oživit staroměstského ducha a provzdušnit ho.
Foto: archiv redakce
Majitel očekával světlý interiér, spíš jednodušší a bez zbytečných příkras. Architektům se podařilo navázat s ním dobrý vztah a vytvořit fluidní prostor, který je otevřený, ale současně poskytuje i dostatek nezbytné intimity. Interiér, který působí lehce a nadčasově. V první fázi vypracovali studii a projekt s úpravou dispozice.
Foto: archiv redakce
Kuchyň se přesunula ze vstupu do jídelny a změnila se také poloha koupelen. Autoři jasně vymezili vstupní halu a otevřeli spojení mezi jídelnou a obývacím pokojem tak, aby vytvořili jeden otevřený celek. Současně však zachovali hodnotnou kompozici pokojů orientovaných proti sobě, čímž byt dostal jasně definované křížové schéma.
Foto: archiv redakce
Skladba aplikovaných materiálů a prvků vycházela z časů dobové výstavby a materiálů používaných v době zrodu domu. „Použili jsme bílou malbu, terrazzo, dřevěné vlysové parkety a dřevěný nábytek. Novým materiálem je mramor jako kuchyňská zástěna, kde mu jakožto luxusnímu materiálu přiřazujeme čistě užitkovou funkci.
Foto: archiv redakce
Také skleněná stěna, která je i není stěnou, protože má vysoce praktickou funkci vytvořeného zádveří, ale zároveň prostor i vizuálně propojuje,“ vysvětluje architekt Peter Kuklica. Zajímavými detaily jsou nepochybně přechodová skříň do dětského pokoje a dveře splývající se stěnou, tzv. dveře se skrytou zárubní.
Foto: archiv redakce
Architekti se trochu potrápili s kuchyňským pultem, jinak ale bylo vše bezproblémové. Majitele velmi těší už samotná atmosféra, kterou prostor renovací získal, a rád by v něm ještě s architektem Jurajem Hubinským dořešil pro byt vhodné umělecké artefakty.
Foto: archiv redakce
***
PETER KUKLICA
ARCHITEKT
„Všechny otvory dveří v bytě se staly součástmi něčeho jiného, skříně stěn tak, aby plnily čistě funkční úlohu. Tím jsme nechali esteticky vyniknout jen původní repasované dvoukřídlé dveře,“ říká Peter Kuklica z ateliéru Kuklica Smerek architekti, kde se snaží co nejlépe pochopit okolní svět a vliv architektury na každodenní život. Pracují na rozmanitých projektech, které je nutí přemýšlet o každém zadání ze všech úhlů. Ve svých návrzích hledají logická a koncepční řešení, respektují tradice i genius loci, ale věří i narušování zaužívaných společenských stereotypů.
ATELIÉR KUKLICA SMEREK ARCHITEKTI
A
JURAJ HUBINSKÝ ATELIÉR
+421 917 772 483, +421 904 166 150 / Gorkého 10, Bratislava / +421 0907 355 504
www.kuklica-smerek.com / architekti@kuklica-smerek.com / www.jurajhubinsky.com / atelier@jurajhubinsky.com