07.06.2024
Komerční sdělení
To byla první asociace, která mě při pohledu na dřevem obložený dům netradičně ukotvený v terénu napadla. Voda opadla, archa zůstala... a někdo ji zabydlel. Pravý příběh je samozřejmě úplně jiný. Méně epický, o to více inspirativní pro všechny, kdo chtějí ekologický dům, který se dokáže stát přirozenou součástí prostředí, jež ho obklopuje.
Přízemní dům doslova splynul s okolím a stal se příjemnou součástí přírody, kterou nijak neruší. Kromě šumícího listí v korunách stromů tak lze z domu pozorovat i srnky, které se přicházejí pást až do jeho bezprostřední blízkosti. Dřevostavba stojí na konci malé obce na svažitém pozemku, který přechází na jedné straně v les a na druhé straně v travnatou louku. Terén lesního porostu na okraji pozemku navíc prudce klesá dolů – k blízkému potoku, jehož šum vytváří příjemnou zvukovou kulisu místa. Všechny místnosti domu včetně koupelny disponují směrem k lesu velkými prosklenými plochami a obyvatelům domu umožňují užívat si přírodní atmosféru výhledem do vrchních pater lesa naplno.
Foto: Lina Németh
Symbióza především
Sklon šikmé střechy i domu samotného vychází z přírodou daných podmínek. Fasáda domu je řešena svislým dřevěným obkladem z modřínových palubek bez povrchové úpravy, což dům ještě více propojuje s okolní přírodou. Jen v menších plochách je dřevo doplněno omítkou ve světle šedé barvě. Parkování je řešeno otevřeným přístřeškem navazujícím na dům v jeho horní části, kde nechybí dobíjecí stanice na elektromobil a prostor pro uskladnění dřeva na topení.
Foto: Lina Németh
Několikaúrovňová stavba
Dispozičně je dům 4+kk a všechny obytné místnosti nabízejí velkorysý výhled do zeleně. Dům je členěný na tři roviny propojené vyrovnávacími schody. Nejnižší stupeň tvoří prostorný obývací pokoj jídelnou, kuchyní a pracovním koutem, kde atmosféru doplňuje krb na otočné noze. Z obývacího pokoje lze vyjít na krytou terasu, která umožňuje celoroční posezení. Z chodby, která vede z obývacího pokoje přes několik schůdků do dalších úrovní budovy, se vlevo vchází do menší pracovny či pokoje pro hosty a vpravo do koupelny, kde si lze užít koupel v samostatně stojící vaně s výhledem ven do zeleně nebo sprchu ve sprchovém koutě prosvětleném díky luxferám. Denní světlo pak díky luxferám dopadá i do oddělené toalety. V „horní“ části domu se nacházejí dvě ložnice, šatna a technická místnost.
Foto: Lina Németh
Kouzlo světlých tónů
Interiér je laděný do světlých tónů, stěny i všechny vnitřní dveře jsou bílé, což působí velmi čistým dojmem. Útulnost a hřejivost dodává dřevěná dubová podlaha. Celkový dojem pozvedává osvětlení, promyšlené do každého detailu jedním z majitelů domu, jehož povoláním je světelný design. Každému koutu domu i zahrady dodává kýženou atmosféru. Najdeme tu „náladová“ světýlka Easy Peasy v pastelových tónech růžové a modré (Lodes), velké přenosné světlo Dome Nomad (Brokis), které má své místo na podlaze obývacího pokoje, a když majitelé sedí večer v závětří kryté terasy, přenesou si ho tam. Senzitivně osvětlená je i venkovní fasáda. Když mají majitelé hosty nebo si chtějí užít večerní výhled, rozsvítí si bodová světla namířená do korun stromů a velké oranžové svítidlo Mars (LineaLight), které se stalo dominantou jinak divoké travnaté zahrady. Okna i klempířské prvky jsou v černé barvě, což zdařile kontrastuje s jinak světlým interiérem.
Foto: Lina Németh
Václav Zahradníček
a Michael Šilar
prodesi/domesi
Stavbu navrhl a postavil tým architektů realizujících dřevostavby Prodesi/Domesi. Na svém kontě mají přes dvě stovky realizovaných staveb ze dřeva, a to jak rodinných domů dle individuálních návrhů, dřevostaveb na klíč, tak i moderních veřejných budov. Projekty a realizace Prodesi/Domesi získaly řadu tuzemských i zahraničních ocenění. Architekti pravidelně přednáší o problematice dřevostaveb na univerzitách, odborných školách a veletrzích, publikují články o novinkách v oboru v odborné literatuře a pořádají Salon dřevostaveb – unikátní přehlídku moderní architektury ze dřeva.