03.09.2022
připravila: Jana Polomová
Byt pro mladou rodinu se nachází ve vršovickém bloku domů postavených před sto lety architektem Františkem Albertem Librou v puristickém stylu, které byly vyhlášeny kulturní památkou. Majitelé oslovili architektky ze studia ANNY architects, aby s respektem k minulosti naplnily jejich současné potřeby.
V jakém stavu byl interiér před rekonstrukcí a jaké zásahy z vaší strany byly nutné?
Byt byl v dezolátním stavu. Předchozí majitelé zde delší dobu nepobývali, obývali pouze chodbu, kde měli malý obývací pokoj s televizí. Podlahy byly zakryté koberci, několika vrstvami lina a OSB deskami přibitými k parketám. Naštěstí se nám původní parkety podařilo zachránit.
Foto: VACLAVNOVAK.COM
Můžete popsat specifika půdorysného řešení bytu?
Změna oproti původnímu plánu nastala umístěním kuchyně s obývacím pokojem do místnosti se vstupem na devět metrů dlouhý jižně orientovaný balkón (původně byla kuchyně umístěna tam, kde se nyní nachází ložnice), na který by bylo škoda nenavázat nejobývanější částí bytu. Z dispozice 2+1 se tak stane 3+kk. Při vstupu do bytu se ocitnete v prostorné chodbě s širokým oknem typickým pro Librovu tvorbu. Díky dennímu světlu a šíři chodby lze tento prostor pojmout jako další místnost, do které jsme situovaly „knihov-nopracovnu“, a rázem se ze 3+kk stane 4+kk. Z chodby můžete pokračovat buď na WC, nebo do ložnice s šatnou a malým balkónem, případně do koupelny nebo do obývací kuchyně s velkým balkónem. Původně bylo možné vstoupit do koupelny i z druhého pokojíku – tyto dveře jsme ale zazdily, vytvořily jsme niku pro kotel (přístupný ze skříně v pokojíku) a pračku se sušičkou.
Proč jste zvolily danou barevnost a podle jakého klíče jste kombinovaly struktury a materiály? Jak jste vyřešily úložné prostory?
Lomená zelená v kombinaci s pudrově růžovou tvoří základní barevné schéma, které doplňují materiály jako MDF lakovaná lomenou bílou nebo zavoskovaná černá ocel. Lomená zelená prostupuje celým bytem – jedná se o vysokotlaký laminát HPL, známý jako „umakart“. Extrémně odolné HPL lamináty splňují mimořádné požadavky na zatížení a trvanlivost. Vysokotlaké HPL lamináty jsou odolné vůči vlhkosti, vodní páře a chemikáliím. Proto jsou doporučeny pro použití v kuchyních, laboratořích a nemocnicích, ale také jako pracovní pulty a stoly s vysokým zatížením. Vzorkovaly jsme asi pět druhů HPL, než jsme narazily na ten pravý a od toho se vše odvíjelo dál... Tím pádem jsme si mohly dovolit pracovní desku v barvě dvířek.
Foto: VACLAVNOVAK.COM
Co vám osobně tato realizace přinesla? Probíhala podle vašeho projektu bez nečekaných změn nebo dalšího vývoje během procesu výstavby?
Vzhledem k tomu, že se jedná o byt v kulturní památce a musely jsme spolupracovat s památkáři, už to samotné byla velká zkušenost. Konzultovaly jsme a musely si nechat schvalovat všechny materiály i úpravu půdorysu a barvy zábradlí. Naše představa byla jasná a naším úkolem bylo dosáhnout všemi prostředky vysněného interiéru. Změny nastaly, když si náš hlavní a nejšikovnější dělník uřízl palec. Tím se na stavbě spustil trošku chaos, ale nakonec jsme oslovily další ozkoušené dělníky a vše dobře dopadlo.
Foto: VACLAVNOVAK.COM
Kreativní duo ANNY architects jsou dvě mladé architektky, jež pojí studium na FUA TUL v Liberci v ateliéru prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka, kde pracovaly na společném projektu aristologie (spojení gastronomie a architektury). Anna Nižňanská vystudovala paralelně filmovou a divadelní vědu na UPOL a zajímá se také o další umělecké obory. Anna Podroužková už osm let spolupracuje s MgA. Ing. arch. Petrem Jandou v ateliéru Petr Janda / brainwork např. na pražských náplavkách.
Foto: VACLAVNOVAK.COM