14.11.2022
připravila: Jana Polomová
Dvoupokojový byt na bratislavské Petržalce svým původním pojetím mladému páru kreativců nevyhovoval. Oslovili proto architekty ze slovenského ateliéru Grau Architects, kterým se podařilo tmavý prostor plný zbytečných příček dispozičně otevřít a přizpůsobit současným potřebám po funkční i formální stránce.
Foto: Matěj Hakár
Kameramanka a muzikant žijí střídavě v Praze a Bratislavě, kde si pořídili byt v novostavbě. Užitná plocha 65 m2 se ale ukázala být dostatečnou až po zásahu architektů, protože původní dispozice byla svou hloubkou a podélným dělením nepraktická, příliš tmavá a interiér zbytečně opticky prodlužovala: „Tento stav jsme se rozhodli narušit a podélné členění jsme nahradili příčným. V prvním plánu jsme hlavní obytnou zónu otevřeli k terase na celou šířku bytu. V druhém plánu jsme umístili kuchyň a ložnici, které sdílejí stejný výhled na terasu přes hlavní obytný prostor,“ popisují autoři projektu, jak postupovali. Koupelna a toaleta přitom mohly zůstat na původním místě, a větší stavební práce tak spočívaly pouze v odstranění zbytečných příček. Oddělení jednotlivých funkčních zón v případě potřeby zajišťují závěsy, jinak interiér bytu zůstává otevřený k navazující terase: „Celý prostor jsme směrem od terasy vnímali jako scénu s několika funkčními vrstvami – první část je jeviště, obývací pokoj s pracovním koutem. Druhá scéna je kuchyň a ložnice, které jsou od sebe odděleny sestavou skříní, a poslední vrstvu tvoří vstupní část bytu a hygienické zázemí. Tyto příčné vrstvy oddělujeme těžkými závěsy, kterými vytváříme průhledy mezi jednotlivými scénami bytu.“ Projekt Apartment R vyniká také působivým estetickým pojetím – minimalistické formy, které si vystačí s jednoduchou geometrií, nepůsobí banálně díky sofistikovaným odkazům, citlivé kombinaci materiálů a výrazné barevnosti: „Každé zákoutí zde má své specifické prostorové elementy. Kuchyň akcentujeme barevným kuchyňským pultem, jehož nohy poskládané z prototvarů připomínají historizující jídelní stůl. Tento akt vnímáme jako transformaci estetického stolu do funkčního pultu. V ložnici zase akcentujeme prostor postelí s výrazným půlkruhovým čelem a masivním podnožím,“ doplňují architekti. Právě barevné akcenty v sytých odstínech příjemně narušují světlý základ v neutrálních tónech, jenž je v menším prostoru nezbytností. Dalším nekonvenčním prvkem v interiéru je strop z pohledového betonu, evokující industriální styl, který dobře zapadá do prostředí největšího slovenského sídliště. Realizace je navzdory nevelké rozloze plná zajímavých momentů, působí otevřeně a kompaktně zároveň a pro mladý pár je velmi vkusným i dostatečně praktickým zázemím.
Foto: Matěj Hakár
GRAU ARCHITECTS
Architektonický ateliér působící v Bratislavě byl založen v roce 2014 a v současnosti je vedený Andrejem Olahem a Filipem Marčákem. Pracuje na projektech veřejných staveb, rodinných domů, kanceláří, bytových interiérů, festivalů, veřejných prostor a výstav. Snaží se vždy tvořit v kontextu a s kontextem, nefalšovat, pracovat jen s poctivými materiály a přístupy. Vždy postupuje od celku k detailu, od vize až po realizaci. Neustále hledá propojení interiéru s exteriérem.
Foto: Matěj Hakár