12.02.2021
připravila: redakce
Zahraniční byty mohou být zdrojem obdivu, údivu, nepochopení i inspirace. Často vycházejí z jiných tradic, odlišné kultury, respektují jiné prostředí.
Jaké emoce vzbuzuje vybraný interiér u vás?
PATRICiE PAGÁČOVÁ, herečka
Příliš mě nepřekvapilo, že tento byt, který ze všeho nejvíc připomíná candy shop, existuje právě v Japonsku. U nás si něco podobného neumím představit. Je to opravdu hodně barevné, na mě až příliš.
Foto: archiv redakce
Divoké a přeslazené. Možná bych tu zvládla krátký pobyt, ale mým domovem by se takový byt nikdy nestal. Kdyby režisér F. A. Brabec točil svou hudební pohádku V peřině o pár let později, věřila bych, že inspiraci pro některé kulisy našel právě tady. Ale kdo by chtěl žít v kulisách, že?
VÁCLAV DERNER, architekt
Cukrová vata, marcipán, pendrek? Bylo by příliš snadné novou instalaci od Adama Nathaniela Furmana přirovnat ke candy shopu. Záměrně píši instalaci – Adam je totiž především umělec. Osoba s velmi širokým záběrem, který se aplikací barev zabývá na mnoha frontách. A v tomto kontextu je třeba realizaci vnímat. Byt je natolik komplexní, že ho nelze popsat několika fotkami.
Foto: archiv redakce
Kdo by rád pronikl pod jeho kůži, doporučuji návštěvu webu: každý grafický tvar a barva mají své přesné místo. Jen se zakoukejte do záplavy detailů a začnou se vám spojovat jemné nuance. Skláním klobouk před každým architektem, který dokáže s investorem vytvořit koncepční návrh a následně ho zrealizovat do posledního puntíku. Jen by mě zajímalo, jak končila většina diskusí v průběhu návrhu – tipnul bych si, že to bylo o vůních a chutích dobrého jídla...
***
Pro kompletní rekonstrukci se majitelé rozhodli vsadit na britského designéra s japonskými kořeny – Adama Nathaniela Furmana. Možná i proto, že se netají svou oblibou v zářivých barvách. 160 metrů čtverečních se i se svými třemi ložnicemi a dvěma koupelnami po dvou letech prací kompletně rozzářilo jasnými barvami a stalo se malým manifestem architektury.
Foto: archiv redakce
Proměnila se i dispozice bytu – designér se rozhodl prostor více otevřít, pozvedl stropy a dal vzniknout vstupní místnosti s krátkou chodbou vedoucí kolem dvou totožných jednolůžkových ložnic až do velké multifunkční místnosti. Otevřený prostor na konci hlavního koridoru kombinuje obývací pokoj s kuchyní, vybavenou nepřehlédnutelným kuchyňským ostrůvkem, který zpravidla slouží jako snídaňový bar.
Foto: archiv redakce
Hlavní ložnice je i s přiléhající koupelnou umístěna mimo centrální obytný prostor, což majitelům umožňuje zachovat si velkou část soukromí ve chvílích, kdy chtějí skutečně pronajmout jen část bytu.